שתף קטע נבחר

צפו ב"פצמי": פצצת מרגמה צה"לית עם GPS

הפצצה כבר לא טיפשה: התעשייה הצבאית פיתחה דגם חדש של פצצת מרגמה מדויקת - ואפילו זולה. "זו מהפכה של ממש", אומר גורם ביטחוני

האם צה"ל סבור שזאת התשובה המדויקת לחוליות משגרי הרקטות מעזה? בצבא קולטים בימים אלה דגם חדש של פצצת מרגמה מונחית GPS שנרכשה מהתעשייה הצבאית. מטרתן היא לאפשר מכת אש מהירה וזמינה נגד חוליות טרור, בעיקר ברצועה. לפצמ"ר העניק צה"ל את הכינוי המקורי והתמים "פצמי". צפו בכתבה של אולפן ynet ובתיעד של הניסויים האחרונים שבוצעו בדרום הארץ:

 

הצלחת הניסויים הובילה להכרזה של התעשייה הצבאית על מבצעיות הפצמ"ר. הטווח המבצעי שלה הוא כשמונה ק"מ, ורמת הדיוק היא של מטרים בודדים ביחס לנתוני המיקום שמוזנים ל-GPS. "פצמי" גם אמורה להיות זולה בהשוואה לפצצות מרגמה אחרות.

 

"פצמ"רים קוטלגו תמיד כפצצות 'טיפשות' שפגעו רק במרחב המטרה ולא במטרה עצמה", הסביר גורם ביטחוני ל-ynet. "הפיכת הפצמ"ר כעת למדויקת באמצעות GPS זה בגדר מהפכה של ממש".
שיגור "פצמי" ()
שיגור "פצמי"

הניסויים הוכתרו בהצלחה ()
הניסויים הוכתרו בהצלחה

רמת הדיוק - מטרים בודדים ()
רמת הדיוק - מטרים בודדים
 
לצה"ל היו עד כה פצצות וטילים מדויקים במגוון גדלים מהאוויר ומהקרקע (כגון טילי תמוז, בהם נעשה שימוש בעיקר בגבול עם סוריה). יחד עם זאת, כפי שקרה בסבב ההסלמה האחרון בדרום, תנאי מזג אוויר קשים ועננות נמוכה מקשים לעיתים על מערכות האש המדויקת.

 

"פצמי" תהיה זמינה למחלקות המרגמה בגדודי החי"ר, ותותאם למטולים בקוטר 120 מ"מ. ניתן יהיה לירות אותה גם מנגמ"ש, ובנוסף היא תותאם למחלקות המרגמה של צבאות בעלות הברית הנלחמים בעיראק ובאפגניסטן.

 

כפי שניתן לראות בסרטון, את ראש הקרב של הפצצה ניתן לתכנת כחימוש רסיק-אוויר שיפעל כמטר עד שניים מעל למטרה ולא רק ברגע המגע עמה. אפשרות זו תגדיל את קטלניות פיזור הרסיסים נגד למטרות כמו חוליות טרור שמסתתרות במבנים, בצמחיה או בכלי משוריין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים