שתף קטע נבחר

חוסר אונים בצה"ל: "הפורעים היהודים הורו לחיילים לעמוד בצד - והרסו מולם את המוצב"

חיילי המילואים ביצהר שומרים על התושבים ממחבלים - אבל מול יהודים הם פשוט השתתקו. "לא מכירים פקודה של פיקוד מרכז ולא יודעים כיצד להתמודד עם אירועים כאלה", מודים בחטיבה המרחבית שומרון. מחר ב"ידיעות אחרונות": גרסת המילואימניקים

מה היה קורה אילו פלסטינים היו מאיימים כך על חיילים? תחקיר ראשוני של תקיפת המוצב הכיתתי לפנות בוקר (יום ג') בהתנחלות יצהר על-ידי עשרות פורעים, חושף תמונה אומללה של חוסר אונים ובלבול בקרב כוחות צה"ל באוגדת איו"ש בהתמודדותם מול הפרות סדר מצד יהודים. "החיילים עמדו בצד בזמן שהרסו מולם את המוצב", הודה בכיר בחטיבה המרחבית שומרון.

 

 

מוצב אנשי המילואים הושחת כאשר בנקודה אחרת בהתנחלות שבשומרון פעלו כוחות משטרה ומג"ב, יחד עם אנשי המנהל האזרחי. הם פירקו, הרסו ופינו ארבעה מבנים בלתי חוקיים. מהתחקיר הראשוני שנערך בחטמ"ר שומרון עולה כי סמוך ל-5:30, קרוב ל-50 פורעים יהודים החליטו לכלות את זעמם דווקא במוצב הקטן, שששת חייליו שומרים באורח קבע על תושבי יצהר מפני חדירות מהגבעות המערביות להתנחלות. בעבר נכנסו משם כמה פעמים מחבלים.

 

"הפורעים היהודיים הורו לחיילים לעמוד בצד והבטיחו להם שלא יאונה להם רע וגם לא איימו על חייהם", הסביר גורם בכיר בחטיבה המרחבית. "ואז במשך שלוש עד חמש דקות, כשהחיילים עומדים נדהמים ומשתאים, הרסו המתנחלים את כל הציוד במוצב, כולל אוהלים, ציוד חימום, מתקן סולר, שירותים ומכל מים - ואז הלכו".

 (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
(צילום: ג'ורג' גינסברג)

 (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
(צילום: ג'ורג' גינסברג)

 (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
(צילום: ג'ורג' גינסברג)

 (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
(צילום: ג'ורג' גינסברג)

ההריסות ביצהר         (צילום: דוברות יצהר) (צילום: דוברות יצהר)
ההריסות ביצהר (צילום: דוברות יצהר)

 (צילום: דוברות יצהר) (צילום: דוברות יצהר)
(צילום: דוברות יצהר)

 (צילום: סוכנות תצפית) (צילום: סוכנות תצפית)
(צילום: סוכנות תצפית)

לדבריו, החיילים לא הגיבו בכוח או באמצעים לפיזור הפגנות כי "אנחנו לא פה כדי להתמודד עם יהודים ולא הכנו את החיילים האלה לסיטואציה הזו, שבה הם צריכים להתמודד עם מי שעליהם הם מגנים. אנחנו לומדים כעת את האירוע ואם נצטרך, נפיק ממנו לקחים.

 

בגדוד המילואים שבו קרתה התקרית ואחראי בשבועות אלה על הגזרה, לא מכירים פקודה כזו של פיקוד מרכז ולא יודעים כיצד להתמודד עם אירועים כאלה. הם לא הוכנו למשימה הזו".

 

למרות דברים אלו אמרו בחטמ"ר שומרון כי גדוד המילואים שהותקף על ידי המתנחלים ביצע פעמים רבות בשנים האחרונות תעסוקה מבצעית ביהודה ושומרון ואף שירת בגזרת אפרים לפני כשנתיים, זמן קצר לאחר שפורעים יהודים חדרו למחנה החטיבה המרחבית אפרים ותקפו את סגן מפקד החטיבה: "אלו שני אירועים שונים. החיילים הבוקר עמדו מתוסכלים בצד מכיוון שלא הם ולא מפקדיהם הוכנו לאירוע הזה. המשימה של הגדוד היא להגן על יהודים וההשוואה להפרת סדר פלסטינית דומה היא סיפור אחר".

 

הבוקר אמרו חיילי המילואים שהוצבו לאחרונה ביצהר: "ניקוב הצמיגים היה יריקה בפנים, וזה כבר סכין מסובבת בגב. חלקנו עזבנו משפחות עם ילדים קטנים בבית, לימודים אקדמיים, מקומות עבודה, והשארנו בבית גם את הדעות הפוליטיות המגובשות שיש לרובנו, במטרה אחת: להגן על חייהם של המתנחלים כאן ולשמור על החוק והסדר. במקום זה אנחנו סופגים השפלה אלימה שכזו. בקצב הזה זה רק עניין של זמן עד ששוב נראה אלימות פיזית כלפי חייל או שוטר".

 

לפנות בוקר יודו אבנים לעבר כוחות המשטרה שהיו במעגל העבודה הראשון, והמוצב שמאבטח את היישוב הושחת. שישה אנשי מג"ב נפצעו באורח קל, ושניים מהם פונו לקבלת טיפול. הריסת הבתים מגיעה לאחר שביומיים האחרונים נוקבו צמיגיהם של שני כלי רכב צבאיים בהתנחלות.

 

ג'יפ המח"ט       (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
ג'יפ המח"ט (צילום: דובר צה"ל)
 (צילום: גדליה - סוכנות תצפית) (צילום: גדליה - סוכנות תצפית)
(צילום: גדליה - סוכנות תצפית)

 (צילום: דוברות יצהר) (צילום: דוברות יצהר)
(צילום: דוברות יצהר)

אליהו, תושב יצהר שביתו נהרס הלילה, אמר: "חבר שלי אמר לי להגיע מיד לבית שנמצא בשלבי בנייה אחרונים, כי כוחות משטרה מקיפים אותו. השוטרים חסמו אותי. כשכבר הגעתי ברגל, היה מאוחר מדי, כל הבית היה הרוס.

לא הציגו לי צו, וההריסה הייתה בשבילי הפתעה. אני לא מבין למה מענישים אותי באופן אישי. אני לא מצליח להבין איך אחרי כל מה שיהודים עברו בשואה, הגיעו לארץ הנכדים שלהם שעסוקים בלשבור בתים של יהודים אחרים".

 

אמש ניקבו אלמונים ביצהר את צמיגיו של טנדר ששימש גדוד מילואים בגזרה. גורמי צבא פנו למשטרה, וזו פתחה בחקירה. האירוע התרחש כשלוחמי מילואים סיירו בהתנחלות ועצרו את רכבם לכמה דקות כדי לתפעל את מסך מכשיר התקשוב בו. בשלב זה, כשהרכב מונע, התקרבו אלמונים במהירות לחלקו האחורי, ניקבו את שני הצמיגים ונמלטו מהמקום.

 

שלשום נוקבו שני הגלגלים האחוריים בג'יפ של מפקד החטיבה המרחבית, אלוף-משנה יואב ירום, בזמן שזה ביקר ביצהר. נער הלומד בישיבה בעיר העתיקה בירושלים נעצר מאוחר יותר בחשד לניקוב הגלגלים, ושוחרר אמש למעצר בית לחמישה ימים.

 

מחר ב"ידיעות אחרונות": גרסת המילואימניקים

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
אחרי הפרעות לפנות בוקר
צילום: דובר צה"ל
מומלצים