שתף קטע נבחר

בנט לרה"מ: להחיל ריבונות בגושי ההתיישבות

שר הכלכלה דורש מנתניהו להכיר בכישלון השיחות עם הפלסטינים: "לקיים דיון ממשלתי מהר ככל האפשר בנוגע לאזורים שבשליטת ישראל". לבני הגיבה בציניות: "התפתיתי להגיד לך על זה! אבל נזכרתי שיש לי שני בנים"

יו"ר הבית היהודי מפעיל על ראש הממשלה מנוף לחץ נוסף על רקע המשבר במו"מ מול הפלסטינים: אמש (ד') פנה שר הכלכלה נפתלי בנט לבנימין נתניהו בדרישה להכיר בכישלון התהליך המדיני, לכנס את הממשלה ולהחליט על החלת ריבונות ישראלית על גושי ההתיישבות ביהודה ושומרון.

 

 

בנט מנמק את פנייתו במה שהגדיר "פעולה חד-צדדית של הפלסטינים", שלדבריו פנו לאו"ם בניגוד להסכמי אוסלו ולהבנות בפתיחת המשא ומתן המדיני לפני תשעה חודשים. "בימים אלו אנחנו עדים לשקיעתו של התהליך המדיני", כתב בנט לראש הממשלה. "הפלסטינים שברו שיא חדש של סחטנות וסרבנות. לאחר שאבו מאזן סירב לדון בהכרה בישראל כמדינה יהודית, ולאחר שישראל שחררה עשרות מרצחים למען המשך המו"מ, הם הפרו כעת ברגל גסה את הבסיס למו"מ".

 

על פי בנט, ברור שהתהליך הנוכחי מיצה את עצמו ושישראל נכנסת לעידן חדש. "שנים אנחנו מטיחים את ראשינו בקיר המו"מ פעם אחר פעם - ובאופן לא מפתיע הקיר אינו נשבר", כתב. "הגיע הזמן לחשיבה חדשה. אני מבקש ממך לקיים דיון מהר ככל שאפשר על תוכנית חלופית (Plan B) על מנת להתחיל במהלך של החלת ריבונות ישראלית על האזורים ביהודה ושומרון שבשליטת ישראל - גוש אריאל, גוש עציון, עוטף נתב"ג, גוש עפרה-בית אל, גוש מעלה אדומים ועוד.

 

"באזורים אלו חיים כ-400 אלף ישראלים ורק רבבות בודדות של פלסטינים. אזורים אלה מצויים בקונצנזוס לאומי רחב ויש להם משמעויות ביטחוניות, היסטוריות וערכיות עבור מדינת ישראל. מהלך זה ייעשה בדומה להחלת הריבונות על ירושלים בימי ממשלת אשכול וברמת הגולן בימי ממשלת בגין".

 

את הדברים כותב בנט במקביל לביקורו של שר החוץ אביגדור ליברמן בוושינגטון, שם הוא נפגש עם מזכיר המדינה ג'ון קרי, שהצהיר אמש על המשך הניסיונות לקדם את המשא ומתן. באותו זמן התראיין בנט לרשת CNN וגם שם התייחס לרעיון החלת הריבונות. "רוב הישראלים והפלסטינים מבינים שהמשא ומתן הולך לשום מקום", אמר בראיון. "נתנו את כל רצועת עזה לפלסטינים, קיווינו שהיא תהיה סינגפור של המזרח התיכון, אבל היא הפכה לאפגניסטן של המזרח התיכון.

 

"הייתה פעם מדינה פלסטינית? איפה הדגל שלהם? אני לא רוצה לשלוט בהם, אני רוצה שתהיה להם מדינה משלהם, אבל לא מדינה פלסטינית שאומרת בגלוי שלא תקבל את מדינת ישראל כמדינה יהודית. אני רוצה שלום יותר מכולם. הייתי מפקד יותר מ-20 שנה, איבדתי חברים, אבל זו לא הדרך להשיג שלום. הדרך להשיג שלום זה להשקיע בכלכלה ולבנות מלמטה למעלה".

 

שרת המשפטים ציפי לבני כתבה בתגובה בעמוד הפייסבוק שלה: "שמעתי שבנט שלח מכתב לראש הממשלה שבו הוא מציע לספח את הגושים. התפתיתי להגיד למה לא, לך על זה, אם להשתגע אז עד הסוף, תמשיך ככה עד שלא נוכל עוד לעשות הסכם ועד שנאבד את כל מה שיקר לנו. למה לא! בואו נהפוך את נערי יצהר לישראל הרשמית ונבודד עצמנו לדעת.

 

"לרגע שקלתי לתמוך ובתנאי שבנט יתחייב גם לבצע, לא רק לכתוב מכתבים כמו ילד מתריס שמקווה שההורים יציבו לו גבולות. אבל אחר כך נזכרתי שיש לי פה שני בנים. אז למרות הפיתוי, לא תודה. אני מבקשת לילדים שלנו עתיד ציוני וטוב יותר. ואגב, הפלסטינים מאוד ישמחו לדעת שבנט רוצה רק את הגושים ומוכן לוותר על השאר. זאת בשורה טובה שניתן לסגור אותה במו"מ יחד עם העולם ולא נגדו".


פורסם לראשונה 09/04/2014 22:25

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
נפתלי בנט
צילום: מוטי קמחי
מומלצים