שתף קטע נבחר

נהג לניצול שואה שדיבר הולנדית: "נאצי"

מרטין לידה, ששרד שלושה מחנות ריכוז, נסע עם אשתו בקו 47 של "מטרופולין". הנהג שסבר כי מדובר בזוג גרמנים, קרא לעברם "נאצים" ופגע באשתו של לידה עם דלת האוטובוס. ניצול השואה: "כל ישראלי צריך להיות מבויש". חברת האוטובוסים: "החל שימוע שעלול לגרום להפסקת עבודה"

התנכלות מזוויעה כמה שבועות לפני ציון יום הזיכרון לשואה ולגבורה : ניצול שואה שנסע בקו 47 של חברת האוטובוסים "מטרופולין" מרעננה לתל אביב כונה "נאצי" על ידי הנהג מאחר שדיבר בשפה ההולנדית. ביום שישי האחרון עלו מרטין לידה (74) ורעייתו לאוטובוס בתחנה ברמת השרון.  לידה, ששרד שלושה מחנות ריכוז בהולנד ובגרמניה, פנה במהלך הנסיעה לאשתו ג'טה (69) בשפה ההולנדית. לפי גרסת בני הזוג, נהג האוטובוס סבר בשוגג שמדובר בזוג גרמנים והתחיל לצעוק לעברם "נאצים".

 

עוד סיפורים חמים – בפייסבוק שלנו

 

לידה, שמחלק את זמנו בין ישראל להולנד, סיפר ל-ynet כי "לאחר ששילמנו על הכרטיסים התיישבנו בחלק הקדמי של האוטובוס ששמור לקשישים. התחלתי לדבר עם אשתי הולנדית ואז הנהג התעצבן והורה לנו לעבור לחלק האחורי של האוטובוס. הוא צעק עלינו בקול קם, הוא קרא לנו 'גויים', שההורים שלנו גם כאלה ושאנחנו כנראה נאצים".

 

לדברי לידה, בהמשך הנהג אף איים עליו ואמר לה שאם הוא היה צעיר יותר, הוא היה בועט בו. "אנחנו יכולים לדבר סינית, זה לא רלוונטי. אפילו אני שסבלתי מהידיים של הנאצים, יודע את ההבדל בין הגרמנים לאלה", אמר לידה בהתייחסו למפגן השנאה של הנהג.

 

ניצול השואה, שמדריך במוזיאון היהודי באמסטרדם ופעיל בקהילה היהודית בהולנד, אמר עוד כי הוא שרוי בהלם מהחוויה הקשה שעבר. לדבריו, "הנה אני בא, יהודי, ניצול שואה, שקוראים לו נאצי. כל ישראלי הגון צריך להרגיש מבויש כשהוא שומע את הסיפור הזה".

 

לאישה נגרמו חבלות 

אבל בכך לא הסתיים האירוע. עם הגעת האוטובוס לתחנה ברחוב אלנבי בתל אביב, הורה הנהג לנוסעים לרדת מהדלת הקדמית. לאחר שלידה ירד מהאוטובוס, ביקשה גם אשתו לרדת, אולם אז, כך טוען ניצול השואה, הנהג החל לסגור ולפתוח שוב כמה פעמים את הדלת. בעקבות כך נגרמו לאשתו של לידה חבלות. עוד ציין לידה כי הנוסעים האחרים "עמדו בחיבוק ידיים" ולא התערבו.

 

"הוא פושע", האשים לידה את הנהג. "אשתי סיפרה שהנהג הביט לעברה תוך כדי שהוא מכאיב לה עם הדלת. ג'טה דמעה והייתה היסטרית כשהצליחה בסופו של דבר לרדת מהאוטובוס.

העובדה שמישהו תוקף את אשתך וקורא לבן אדם כמוני 'נאצי', בישראל, זה פשע בלתי-מתקבל".

 

מחברת "מטרופולין" נמסר בתגובה כי "עם קבלת התלונה במוקד שירות הלקוחות, יצרה מנהלת שירות הלקוחות קשר עם הזוג והעבירה את תלונתם לסמנכ"ל התפעול להמשך בירור מול הנהג. לאחר שיחת בירור שנערכה עם הנהג, נשלח מכתב התנצלות של נהג האוטובוס לבני הזוג וכן החל הליך שימוע נגדו שעלול אף לגרום להפסקת עבודתו בחברה. מנהלת שירות הלקוחות של החברה יצרה קשר עם בני הזוג ועדכנה אותם על אופן הטיפול. 'מטרופולין' מגנה התנהגות מסוג זה ומאחלת לנוסעיה חג שמח ובטוח".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השפלה במהלך נסיעה (ארכיון)
מומלצים