שתף קטע נבחר

אולטימטום של בנט לנתניהו: אם העסקה תאושר - נפרוש מהממשלה

דרמה פוליטית: שר הכלכלה כתב כי שחרור עתידי של ערבים ישראלים במסגרת הפעימה הרביעית הוא "מעשה סחיטה וכניעה לטרור שלא נוכל להשלים עימו". בנט הדגיש כי הוא לא יסכים לעסקה, שאותה הגדיר כלא מוסרית, אפילו אם ישוחרר בה פולארד

איום מפורש של אחת מהשותפות הבכירות בממשלה בפני פרישה מהממשלה: יו"ר הבית היהודי השר נפתלי בנט איים אמש (יום ה') כי "אם תבוא בפני הממשלה הצעה לשחרור רוצחים ישראליים, הבית היהודי תתנגד להצעה. אם ההצעה תעבור - הבית היהודי תפרוש מהממשלה אשר משחררת רוצחים בעלי אזרחות ישראלית".

 

המשא-ומתן המדיני - עדכונים אחרונים:

ישראל תקפיא העברת כספי מסים לפלסטינים

ארה"ב: אין פריצת דרך במו"מ, הפער צומצם

ליברמן לקרי: "אתה ידיד, אנחנו רוצים שלום"

 

בהודעה מיוחדת שפרסם שר הכלכלה, הוא כתב: "ישראל עומדת בימים האחרונים בפני מצב חדש, וזאת עם פנייתם של הפלסטינים לאו"ם אשר הפרה ברגל גסה את כל ההסכמות עימם מאז הסכמי אוסלו ועד עתה". הוא הוסיף כי "העסקה המתגבשת, אם תכלול בתוכה שחרור רוצחים בעלי אזרחות ישראלית, היא פגיעה בריבונות הישראלית, ולא רק זאת - אלא שהיא נעשית כאשר הפלסטינים לא משכו את בקשות הצטרפותם הבינלאומיות".

 

 

השר בנט הוסיף כי "בערב זה של חג הפסח, חשוב לזכור כי יצאנו מעבדות לחרות כדי שנוכל לנהל בישראל מערכת חוק ומשפט, אשר תגן על אזרחי ישראל - ולא מערכת אשר נסחטת על-ידי חבורת טרוריסטים ומשחררת את אזרחיה הרוצחים. זהו מעשה סחיטה וכניעה לטרור שלא נוכל להשלים עימו, זהו סף המינימום של הכבוד הלאומי ולא נוכל להשלים עם רמיסתו". בנט כתב בסוף הודעתו כי הוא מקווה "שאחינו יהונתן פולארד ישוחרר מהכלא במהרה, ולא בעסקאות שאינן מוסריות כמו זו שמוצגת כעת".

 

בכירים בליכוד הגיבו לדברים של בנט ואמרו: "אנחנו לא מחזיקים אף אחד הממשלה בכוח. מדובר בשיטת איומים ידועה של בנט - לאיים כשברור לו שמדובר באיומי סרק שלא ייצאו לפועל".

 

התנגדות גם בליכוד

גם באגף הימני בליכוד, מעבירים לנתניהו מסר ברור. בשבוע שעבר הבהיר יו״ר הקואליציה, יריב לוין, כי שחרור מחבלים והקפאת בנייה הם בבחינת חציית קו אדום וסגן שר הביטחון דני דנון אף הודיע שיתפטר.

 

אתמול אמר סגן שר החוץ זאב אלקין: "אני קורא לראש הממשלה להימנע מחזרה לעסקה שתכלול שחרור המוני של מחבלים והקפאת בנייה, בוודאי כול עוד שהפלסטינים לא משכו את פנייתם לאו"ם. חזרה למתווה העסקה במצב כזה תשדר חולשה ותהווה פרס לפלסטינים על סרבנותם, ורק תעודד את רצונם לנגח את מדינת ישראל בזירה הבינלאומית. אסור שניתן את הלחי השנייה כשיורקים לנו בפרצוף. בדרך הזו של כניעה לתוקפנות הפלסטינית תמיד רק הבאנו על עצמנו אסונות". אלקין הוסיף כי "חתימה על העסקה בתנאים הנוכחיים עלולה להביא לזעזוע פוליטי ולדרדר את מדינת ישראל לבחירות חדשות".

 

בינתיים אין פריצת דרך במשא ומתן עם הפלסטינים. אתמול הודיעה ישראל כי לא תעביר את כספי המסים לרשות הפלסטינית. מדובר במאות מיליוני שקלים שישראל גובה עבור הפלסטינים.

 

המתווך הפלסטיני סאיב עריקאת גינה את הקפאת כספי המסים וטען כי מדובר במעשה "פיראטי". בשיחה עם סוכנות הידיעות הצרפתית אמר כי ישראל מפרה של החוק הבינלאומי כתגובה לבקשת הפלסטינים להצטרף ל-15 אמנות בינלאומיות וסוכנויות או"ם.

 

הגורם הישראלי אמר כי ההחלטה להטיל סנקציות כלכליות על הפלסטינים נבעה בעקבות פנייתם של הפלסטינים לאו"ם. גורם ישראלי רשמי אמר כי החובות של הפלסטינים לישראל יקוזזו מכספי המסים שישראל גובה עבור הפלסטינים. כמו כן ישראל תפסיק את פיתוח שדות הגז

 באזור רצועת עזה.

 

גורם מדיני ישראלי מתח ביקורת על הסנקציות ואמר ל-ynet כי "ראש הממשלה לא מצליח להתאפק והוא חש צורך תמידי להעניש את הפלסטינים. בעת הזו ראוי היה להמשיך הלאה ולהתקדם במשא ומתן ולא להיתקע על נושא הפנייה לאו"ם".

 

הלילה פורסם כי מזכ"ל האו"ם באן קי מון קיבל את בקשות הפלסטינים להצטרף ל-13 אמנות וסוכנויות בינלאומית, ואישר שהבקשות הוגשו "באופן נאות". דובר האו"ם סטפן דוג'ריק מסר שבאן עדכן את 193 המדינות החברות באו"ם בדבר אישור הבקשות. פלסטין תהפוך לחברה רשמית ב-13 מתוך 15 הוועידות שאליהן הגישו הפלסטינים בקשת הצטרפות בתחילת מאי. השגריר הפלסטיני לאו"ם ריאד מנסור אמר כי בקשות הצטרפות נוספות יוגשו לסוכנויות, ועידות ואמנות של האו"ם בהסתמך על פעולותיה של ישראל.

 


פורסם לראשונה 10/04/2014 23:05

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורי דוידוביץ' ואבי חי
השר בנט. אולטימטום
צילום: אורי דוידוביץ' ואבי חי
צילום: גיל יוחנן
סגן שר החוץ אלקין
צילום: גיל יוחנן
מומלצים