שתף קטע נבחר

כמעט כל עצורי התקיפה ביצהר שוחררו

תקיפת חיילי המילואים השבוע: כעת נותר בידי המשטר רק עצור אחד החשוד במעורבות במעשה. מנהיגי המתנחלים מזהירים מההשלכות שעלולות להיות להשתלטות מג"ב על הישיבה ביצהר: "לאנשי תג מחיר יהיה קל יותר לשכנע אחרים להצטרף אליהם"

המשטרה שחררה היום (ו') עוד אחד משבעת העצורים החשודים במעורבות בתקיפת חיילי המילואים השבוע, אחרי שהוא לא זוהה במסדר זיהוי. כעת נותר בידי המשטרה עצור אחד בלבד.

 

שבעה בני אדם נעצר שלשום בעקבות השחתת המוצב הצבאי בהתנחלות יצהר, שאויש באותה העת על ידי חיילי מילואים. עורך דינם של כמה מהחשודים, אהרון רוזה, סיפר כי הם שותקים בחקירה ואינם מוכנים לשתף פעולה.

 

מנהיגי המתנחלים הזהירו היום בצהריים מההשלכות האפשריות של השתלטות מג"ב על ישיבת "עוד יוסף חי" ביצהר, הנתפשת כמעוזם של חלק מהאחראים לפעולות תג מחיר, ובהן זו שבה הותקפו השבוע חיילי מילואים בשומרון. יו"ר מתיישבי השומרון, בני קצובר, הביע בצהריים צער על התנהלות המתנחלים, אבל הפנה את רוב האשמה לממשלה: "זו התפתחות מצערת, גם בהתנהלות של כמה אזרחים צעירים אבל בעיקר בהתנהלות השלטונות, אשר חמורה הרבה יותר. אפשר להבין אדם צעיר ולא אחראי שעושה מעשים לא שקולים, אבל זה לא דומה לכך שהשלטון עושה מעשים שהם בחזקת תג מחיר".

 

קצובר אמר: "זה החל בהריסה של בית שלא היה בקריטריונים של בתים המיועדים להריסה ושהריסתו לא היתה מוצדקת, והתגלגל ככדור שלג והסעיר את הרוחות - בין היתר התקר שבוצע בג'יפ של המח"ט המוערך והתג מחיר הממלכתי של השלטונות שכלל הרס של ארבעה מבנים שהלהיט את הרוחות". 

 

קצובר הודה כי כלל לא בטוח שהסוף לחיכוך בין הצדדים נראה באופק. "אני רוצה להאמין שכן אבל זה לא בטוח, יש לא מעט גורמים במערכת הפוליטית שדוחפים את מערכת הביטחון לפעולות לא לגיטמיות וזה עלול לגרור פעולות בלתי אחראיות וחריפות הרבה יותר מצד הנערים תושבי יצהר ולא רק מהם. המעשים של מערכת הביטחון מחזקים את הנערים כי כעת קל להם יותר לשכנע אחרים להצטרף אליהם בטענה שהשלטון יבצע פעולות בלתי לגיטימיות ומעניש יהודים בעוד פלסטינים אינם נענשים על בנייה בלתי חוקית. אני קורא למערכת הביטחון וגם לצעירים בעלי הדם החם לחדול תקופה מסויימת מהפעולות ההדדיות ולנסות להביא לרגיעה".

 

משה שמעון, יו"ר ועד מקומי יצהר, אמר בתגובה להתרחשויות הלילה: "אין מילים לפעמים. דבר כזה דרקוני עוד לא ראינו מיום הקמת המדינה. צו כזה שלוקח מוסד חינוכי, מפקיע אותו ומקים בתוכו מוצב של מג"ב זה שימוש נלוז למקום מקודש. את זה עוד לא חיווינו. מחול השדים בימים האחרונים נגד היישוב יצהר עשה את שלו והמערכת מגיבה בצורה חסרת תקדים, חסרת פרופורציה וחסרת היגיון". שמעון אמר כי המדינה נוקטת אכיפה סלקטיבית באכיפה מול בנייה לא חוקית ביישובים ערביים ומקפחת את תושבי ההתנחלות.

 

"נפעל בכל הכלים המשפטיים והחוקיים כדי לבטל את הצו ולהפסיק את החרפה הזאת", הצהיר, "אני מחכה ומצפה לשמוע ממקהלת אנשי זכויות האדם כדוגמת סתיו שפיר שישמיעו את קולם. נעשה כאן מעשה לא מידתי ולא דמוקרטי שמנוהל כל תושבי יצהר".

 

לאחר שמפקד פיקוד מרכז, אלוף ניצן אלון, הוציא באישורו של שר הביטחון משה (בוגי) יעלון צו תפיסה לישיבת "עוד יוסף חי", השתלטו הלילה כוחות מג"ב על המקום. הלימודים בישיבה הופסקו עד להודעה חדשה. בתגובה לכך אמר מוקדם יותר דובר יצהר: "מעשה היסטרי והיסטורי מעין זה הינו תקדימי מסוגו מאז קום המדינה. הפיכת ישיבה לבסיס צבאי היא חציית גבולות ברורה".

משה שמעון מיצהר (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
משה שמעון מיצהר(צילום: עידו ארז)

הישיבה ביצהר, הבוקר (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
הישיבה ביצהר, הבוקר(צילום: עידו ארז)

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

לפי גורמים צבאיים, חיילי פלוגת מג"ב יאיישו את מבנה הישיבה עקב שיקולים מבצעיים והיותה בסיס קדמי להוצאת פעולות אלימות נגד כפרי הסביבה הפלסטיניים

וכוחות הביטחון. מצה"ל נמסר כי הפלוגה תמוקם ביצהר "נוכח אירועי האלימות כלפי כוחות הביטחון שאירעו בימים האחרונים ועל מנת לתת מענה לצורכי הביטחון".

 

ההחלטה על ההשתלטות על הישבה התקבלה אמש בדיון שקיים בנושא שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, שאישר את המלצת צה"ל לתפוס את הישיבה באמצעות כוח מג"ב. גורם ביטחוני מסר הבוקר כי מדובר ב"צעד ראשון מתוך שורה של צעדים שעליהם הוחלט בישיבה, שיתרחשו בימים הקרובים בשטח". מיקום הפלוגה ביצהר מגיע בהמשך להחלטה חריגה אחרת של צה"ל נגד המתנחלים - ביטול האירוע השנתי של העלייה לרגל להריסות ההתנחלות חומש, המתקיימת מדי שנה באפריל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
ישיבת "עוד יוסף חי" ביצהר
צילום: עידו ארז
מומלצים