שתף קטע נבחר

גורם פלסטיני: אם המו"מ יוארך, גורלנו נחרץ

יועץ לאבו מאזן טוען כי הוא שרוי במלכוד: אם יסכים להארכת השיחות יאבד את הרחוב הפלסטיני, ואם יסרב - יעורר את זעם ארה"ב. "כבר היינו בסרט הזה", אמר הגורם בהתייחסו למצב המו"מ, "אבל עכשיו הוא גרוע מאי פעם"

השיחות התקועות בין ישראל לפלסטינים מתמקדות עתה בעיקר בשאלת הארכת המשא ומתן, אולם לטענת גורם פלסטיני, שני התרחישים האפשריים – דחיית הדדליין או המשכת המגעים - יעמדו את ממשלת אבו מאזן בסכנה ממשית.

 

"נתניהו חושב שישראל יכולה להתקיים לצד הפלסטינים, שיהיו בעלי אוטונומיה אך מפוזרים על פני הגדה המערבית ומפולגים", טוען גורם פלסטיני שמקורב לנשיא הפלסטיני. הוא צוטט היום (שבת) בעיתון "אקונומיסט" באומרו כי "זה אותו הסרט שראינו פעמים רבות בעבר - אך הפעם מדובר בגרסה הגרועה ביותר אי פעם".

 

עוד בחדשות:

איראן לא נכנעת: נלחם על מינוי השגריר

חמאס מתאמן: אין קליעים? יורים בלייזרים

אזהרת מסע לרוסים: המערב רודף אתכם

 

"ממשלת אבו מאזן בסכנה ממשית" (צילום: AP) (צילום: AP)
"ממשלת אבו מאזן בסכנה ממשית"(צילום: AP)

כשמזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי פתח אשתקד במאמציו להביא שלום למזרח התיכון, הוא הצהיר כי מטרתו כי השגת הסכם קבע בתוך תשעה חודשים, קרי בסוף החודש. לאחר מכן הוא עבר להתייחס בהכרזותיו להסכם מסגרת אפשרי, שעשוי להיות מעורפל עד כדי היותו חסר משמעות. לפי התכנון, שני הצדדים יוכלו לדרוש תיקונים בהסכם גם לאחר שיקבלו רשמית את עקרונותיו.

 

עתה המוקד העיקרי במגעים הדיפלומטיים הוא לגרום לישראל ולפלסטינים להסכים על הארכת המשא ומתן מעבר לתשעת החודשים שהוקצבו לו, חרף המתיחות שנוצרה בעקבות הצעדים החד-צדדיים שנקטו: ביטול הפעימה הרביעית של שחרור אסירים פלסטינים, חתימת אבו מאזן על 15 אמנות בינלאומיות והקפאת ההעברה של כספי מסים לפלסטינים.

 

"אם אנחנו נסכים לכך, גורלנו נחרץ", הצהיר היועץ הפלסטיני, שהביע חשש כי במקרה הזה אבו מאזן יאבד כל לגיטימיות ברשות. "אולם גם אם נסרב אנחנו אבודים, שכן ניקלע שוב למשחק של חילופי האשמות", הוא הוסיף בהתייחסו לצורך להצדיק את כישלון המשא ומתן בפני ארצות הברית.

 

בינתיים, עד 29 באפריל, נמשכות השיחות בין ישראל לפלסטינים כסדרן. אתמול נערכה פגישה נוספת בין השרה הממונה על המו"מ ציפי לבני ליו"ר צוות המו"מ הפלסטיני סאיב עריקאת, בתיווכו של השליח האמריקני המיוחד מרטין אינדיק, אולם בסיומה לא דווח על התפתחויות מיוחדות.

המתווכים: ג'ון קרי ומרטין אינדיק (צילום: AFP) (צילום: AFP)
המתווכים: ג'ון קרי ומרטין אינדיק(צילום: AFP)

ב"אקונומיסט" ציינו כי קרי עוד מקווה לגרום לשני הצדדים להסכים לתוואי גבול שישאיר לפחות 80 אחוז מהמתנחלים בשטח ישראלי. הוא גם מנסה לייצר הסכמה בסוגיית בירת המדינה הפלסטינים באמצעות עידון הניסוח. לפי הצעתו, שני הצדדים יכירו בכך שלפלסטינים תהיה "שאיפה" לבנות במזרח ירושלים את בירתם, במקום פשוט לקבוע אותה כעיר הבירה. עם זאת, יועץ שמקורב לנתניהו הבהיר כי בשלב הזה כל דיון על ירושלים יהיה "בעייתי מדי".

 

בעיתון נטען עוד כי במצב הנוכחי, ישראל חזקה והרשות הפלסטינית חלשה: גם אם האו"ם יכיר בה כמדינה חברה, יהיה זה הישג רעיוני יותר מאשר מוחשי, לפחות בשלב זה - "אולם אף ישראלי בר דעת לא יכול לצפות כי מצב זה יימשך לנצח".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הפגנת תמיכה באבו מאזן
צילום: רויטרס
מומלצים