שתף קטע נבחר

הטלוויזיה הסורית: היה שימוש בנשק כימי

כמאה בני אדם נפגעו, שניים מהם מתו, בתקיפה כימית אתמול בכפר זיתא שבמרכז סוריה. האופוזיציה האשימה את משטרו של אסד בהשלכת חביות נפץ עם חומר כימי מהאוויר. הטלוויזיה הסורית מאשימה טרוריסטים מג'בהת א-נוסרה, ארגון המזוהה עם אל-קאעידה

חילופי האשמות בסוריה בנוגע לשאלה מי ירה נשק כימי על הכפר זיתא שבמרכז המדינה. לפחות שניים נהרגו ועוד כמאה נפגעו מחנק כתוצאה משימוש בגזים רעילים. בארגוני האופוזיציה הפנו אצבע מאשימה למשטרו של בשאר אסד. מנגד, הטלוויזיה הסורית אישרה היום (שבת) שהיה שימוש בגז רעיל אך האשימה את לוחמי ג'בהת א-נוסרה המזוהים עם אל-קאעידה. סוריה הרשמית טוענת שהמחבלים השתמשו בגז כלור להרעיל את האוכלוסיה המקומית.

 

עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

 

ארגוני זכויות אדם טענו שמטוסים של הצבא הסורי השליכו אתמול חביות נפץ מהאוויר עם חומר כימי מעל הכפר זיתא. רמי עבד אל-רחמאן מארגון זכויות אדם העוקב אחר הנעשה בסוריה טען שפיצוץ החביות גרם לעשן ולריח חריף שגרמו לחנק ולהרעלה. אל-ערבייה ציטטה אמש גורמי אופוזיציה שטענו כי חמישה נהרגו ועשרות נפגעו באזור חרסתא בפרברי דמשק גם כן בעקבות שימוש בגזים רעילים מצד המשטר הסורי. לדיווחים אין אישור מכל גורם אחר ומהימנותם לא ברורה.

 

בתגובה נמסרה היום בטלוויזיה הסורית ההודעה הבאה: "התקבל מידע שטרוריסטים מג'בהת א-נוסרה ביצעו תקיפה כימית, וגרמו למותם של שניים ולפגיעה ביותר ממאה בני אדם שסבלו מחנק". בהודעת הממשל הסורי נאמר כי ג'בהת א-נוסרה מתכנן לתקוף גם באזור אידליב וחמה.  

 

לאחרונה גוברות הטענות של האופוזיציה על שימוש בנשק כימי מצד המשטר בעיקר באזור דמשק. השבוע אישר גורם ביטחוני בכיר בישראל כי צבאו של אסד השתמש לאחרונה בחומר כימי נגד כוחות אופוזיציה בשכונת חרסתא שבמזרח דמשק, אך מדובר בחומר כימי "מנטרל" שאינו ממית.

נפגעים מנשק כימי בסוריה ()
נפגעים מנשק כימי בסוריה

פצוע נוסף שנפגע מנשק כימי, לטענת המורדים ()
פצוע נוסף שנפגע מנשק כימי, לטענת המורדים
 

ההצהרה הישראלית עולה בקנה אחד עם דיווחי פעילי אופוזיציה סורים, שטענו אף הם לאחרונה שאסד עשה שימוש בנשק כימי באזור זה. סרטונים שהועלו לרשת תיעדו, כביכול, את נפגעי אחת התקיפות, ושר הבריאות בממשלה הזמנית שהקימה האופוזיציה דיווח על שני אזרחים הרוגים ו-20 פצועים, מרביתם מחנק. "החומר שהמשטר הסורי עשה בו שימוש גורם לבעיות במערכת הנשימה", הוסיף. "אין להן מרפא חוץ ממתן תמיכה נשימתית לחולה".

 

במקביל דווח בסוף השבוע כי העברת הארסנל הכימי להשמדה דרך נמל לטקייה בחוף הסורי חודשה אחרי שהיא פסקה בעקבות הקרבות העזים שהתנהלו בשבועות האחרונים בין המשטר הסורי לבין המורדים. בתקיפה הכימית שהייתה בשנה שעברה בפאתי דמשק נהרגו קרוב ל-1,400 בני אדם. בעקבות אותה תקיפה איימה ארצות הברית לתקוף ואסד נאלץ להסכים להתפרק מהנשק הכימי. בהקשר זה יש לציין כי בפברואר האחרון הפסיקה מערכת הביטחון בישראל את חלוקת ערכות מגן לנוכח ההערכה כי האיום הכימי מסוריה ירד ובסוף השנה ייערכו דיונים בנושא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים