שתף קטע נבחר

הרפורמה בדואר: פחות חלוקה וצמצום תורים

עוד בטרם פורסמו המסקנות הסופיות של ועדת רייך, מתבררים עיקרי ההמלצות: חלוקת הדואר תצומצם מחמישה ימים בשבוע כיום ליומיים בלבד, הזמן הממוצע להמתנה בסניף יעמוד על כ-10 דקות, וחברת הדואר תחויב לחלק חבילות הביתה באמצעות שליח בעבור תוספת תשלום

הוועדה לבחינת תעריפי ושירותי דואר ישראל ובנק הדואר הגישה בשבוע שעבר את המלצותיה לשר התקשורת, גלעד ארדן, ושר האוצר, יאיר לפיד. דו"ח הוועדה המלא עדיין לא פורסם, אך מעיקרי ההמלצות עולה כי הוועדה בראשות ד"ר זיו רייך, מעניקה שורה של הקלות רגולטוריות לדואר, לצד הגדלת הדרישות ממנו בנושאים שונים.

 

אלפים מעובדי הדואר הפגינו: לא לפיטורים

צרות בדואר: כך יהפוך המשבר להזדמנות

 

הוועדה ממליצה בין השאר להפחית את חלוקת הדואר מחמישה ימים בשבוע כיום ליומיים בלבד. צעד זה אמור לחסוך לדואר כ-80 מיליון שקלים בשנה. כמו כן, ממליצה ועדת רייך להעניק לדואר גמישות בקביעת שעות פתיחת הסניפים. בנוסף, הוועדה ממליצה לבטל את החובה של הדואר לאסוף את המכתבים מן התיבות האדומות בזמנים קבועים (לפחות פעם ביום), אלא להשאיר את זמני האיסוף לשיקול דעתו.

 

המלצה מעניינת של הוועדה היא שהדואר יעבור למסירת דברי דואר באזורי מגורים בשעות אחר הצהריים. זאת, במטרה להגדיל את אחוז המסירה לנמענים. לגבי חלוקת דואר רשום וחבילות (בהם נדרשת מסירה פיזית - כדי לפצות על הירידה במספר ימי חלוקת הדואר), ממליצה ועדת רייך לשפר את שירות "דואר 24", כך ש-95% מדברי הדואר הנשלחים דרכו יגיעו ליעד תוך יום אחד ו-100% תוך שני ימי עסקים. ההמלצה של הוועדה היא לבצע את המסירות בימי שישי וערבי חג.

 

בנושא חבילות מציעה הוועדה רפורמה משמעותית: לבקשת הנמען תחויב חברת הדואר לחלק את החבילה לביתו באמצעות שליח וזאת בעבור תוספת תשלום.

 

סניפים בתוך חנויות קיימות 

ועדת רייך ממליצה בנוסף על שינויים בקריטריונים לפריסת סניפי דואר, שיובילו לסגירה של כמות גדולה של סניפים בישובים מסוימים ופתיחה במקומות אחרים. ההמלצה של הוועדה היא גם כי הסניפים החדשים שיפתחו יהיו במתכונת של סוכנויות המופעלות על ידי זכיינים ולא על ידי החברה, ושסניפים חדשים אלו ייפתחו בתוך חנויות קיימות של צד שלישי.

 

לצד זה, הוועדה ממליצה לקבוע כי הזמן הממוצע להמתנה בתור יעמוד על סך של כ-10 דקות בכל יחידת דואר בארץ. מדידת זמן ההמתנה תבוצע באמצעות מערכת לניהול תורים, שהדואר יחויב להתקין. הוועדה ממליצה כי הדואר יחויב לפרסם את זמני ההמתנה הממוצעים כפי שנמדדו בפועל בכל סניף ברמה חודשית. לא מוגדרות סנקציות שיוטלו על הדואר אם לא יעמוד בדרישות אלו.

 

בנושא הרחבת התחרות בשוק הדואר נוקטת ועדת רייך בגישה זהירה. הוועדה ממליצה להורות לדואר לפתוח את כל מרכזי החלוקה, כך שגם החברות המתחרות בדואר יוכלו לחלק אליהם מכתבים. דרישה זאת הופנתה כבר אל הדואר אך עד היום לא יצאה לפועל.

 

הוועדה ממליצה להשאיר את השליטה על מרכזי חלוקה ותאי דואר שכורים הממוקמים בתוך סניפי הדואר בידי חברת הדואר, שתגבה 29 אגורות על כל דבר דואר שתחלק אליהם עבור המתחרים. החברות המתחרות בדואר טוענות כי אי פתיחת מרכזי החלוקה מהווה חסם תחרותי משמעותי.

 

לאחר שהדואר יעניק נגישות למרכזי החלוקה ותיבות הדואר למתחרים, יוסר הפיקוח המוטל עליו בתחום משלוח דואר כמותי (דואר בכמויות גדולות) כך שהוא לא יהיה מוגבל בתעריפים שיוכל להציע לחברות הגדולות במשק. הסרת הפיקוח עשויה לאיים משמעותית על המתחרים הקטנים של הדואר הפועלים בתחום הדואר הכמותי. במקביל יינתן לדואר אישור להפיק דברי דואר בשיתוף עם בתי דפוס, מקור הכנסה פוטנציאלי נוסף עבורו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
סניף דואר
צילום: מוטי קמחי
מומלצים