שתף קטע נבחר

"מידע שאסד יורה נשק כימי למרות ההסכם"

חודשים אחרי ההסכם בין רוסיה לארה"ב שנועד למנוע מתקפה אמריקנית בסוריה, מודה נשיא צרפת פרנסואה הולנד: "יש עדויות שבמקביל לצמצום מאגר הנשק הכימי, אסד ממשיך להשתמש בנשק כזה". פריז: "עדיין אין לנו הוכחה חותכת"

כחצי שנה עברה מאז הסכם הפירוק מנשק כימי בין אסד למערב בתיווכה של רוסיה, ובשבועות האחרונים הולכים ומתרבים הדיווחים על שימוש מתמשך בנשק שכזה במסגרת מלחמת האזרחים. קשה לאמת את הדיווחים האלה, אבל היום (א') משמיעה צרפת את האזהרה החריפה ביותר בנושא מאז אותו הסכם שמנע מתקפה אמריקנית בסוריה.

 

עוד חדשות ב-ynet:

 

נשיא צרפת, פרנסואה הולנד, אמר כי לפריז יש "מידע" שלפיו משטר אסד ממשיך להשתמש גם כעת בנשק כימי דרך מתנגדיו, אולם אין לה הוכחה לכך. "יש לנו כמה יסודות של מידע אבל אין לי הוכחה", אמר הולנד בראיון ברדיו אחרי שנשאל על הדיווחים שאסד ממשיך להשתמש בנשק בלתי קונבנציונלי.

 

"מה שאני כן יודע הוא שמה שראינו מצד המשטר הוא השיטות הנוראיות שבהן הוא יכול להשתמש וההתנגדות שלו לשינוי פוליטי בסוריה", אמר הולנד לתחנת "אירופה 1". שר החוץ הצרפתי, לורן פביוס, הוסיף בראיון באותה תחנת רדיו כי יש "עדויות שטרם אושרו לכך שנערכו לאחרונה עוד התקפות בנשק כימי".

 

פביוס אמר כי לפי המידע שקיים בידי צרפת, "ההתקפות האלה היו קטלניות הרבה פחות מאלה שאירעו באזור דמשק לפני כמה חודשים, אבל עדיין קטלניות מאוד". לדבריו הן בוצעו בצפון-מערב המדינה, ליד הגבול עם סוריה. מקור צרפתי הבקיא בפרטים אמר לסוכנות הידיעות AFP כי "הדיווחים הגיעו מכמה מקורות שונים, כולל באופוזיציה הסורית".

 

בין השאר יש דיווחים סותרים על התקפה אחת שהתרחשה בכפר זיתא שבמרכז מחוז חמה במהלך החודש הזה. הממשלה והאופוזיציה מאשימות זו את זו

באחריות להתקפה הזו. פעילים באזור האשימו את המשטר בשימוש בגז כלור וכי הוא גרם ליותר מ-100 "מקרי חנק". סרטוני וידאו שפרסמה האופוזיציה ביוטיוב הציגו גברים וילדים בבית חולים שדה משתעלים ומראים סימנים של חנק.

הולנד מקבל היום את פניהם של עיתונאים חטופים ששוחררו בסוריה (צילום: MCT) (צילום: MCT)
הולנד מקבל היום את פניהם של עיתונאים חטופים ששוחררו בסוריה(צילום: MCT)

 (צילום: MCT) (צילום: MCT)
(צילום: MCT)

אלא שהטלוויזיה הממלכתית בסוריה האשימה את "חזית א-נוסרה", ארגון מורדים איסלאמיסטי קיצוני המסונף לאל-קאעידה, כי הוא זה שביצע את ההתקפה. לפי

הטלוויזיה הסורית, ההתקפה גרמה למותם של שני בני אדם ועוד יותר ממאה סבלו מחנק.

 

במסגרת ההסכם בין רוסיה לארה"ב, שנועד למנוע תקיפה אמריקנית בסוריה בשנה שעברה, סוריה אמורה להשמיד עד יוני הקרוב את כל מאגר הנשק הכימי שלה אם היא אינה רוצה להסתכן שוב באפשרות של תקיפה אמריקנית כעונש על השימוש שלה בנשק זה. ההסכם הושג לפני הסתיו שעבר, רגע לפני מה שנראה כפעולה צבאית בלתי נמנעת של ארה"ב על אדמת סוריה, אחרי שוושינגטון אישרה כי במתקפה כימית באזור דמשק טבח משטר אסד במאות בני אדם, רבים מהם ילדים. בשבוע שעבר מסר הארגון למניעת הפצה של נשק כימי כי סוריה נפטרה כבר מכמעט שני שלישים מהנשק הכימי שלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתוך הסרטונים האחרונים המתעדים לכאורה תקיפה כימית
מומלצים