שתף קטע נבחר

ארדן לנתניהו: סגור את המשרד להגנת העורף

אחרי מאבק עיקש בין שר הביטחון יעלון לשר ארדן, פנה השר להגנת העורף לראש הממשלה והמליץ לו לסגור את משרדו עד סוף מאי: "מצב העורף חשוב לי יותר מכיפופי ידיים"

השר להגנת העורף גלעד ארדן המליץ לראש הממשלה בנימין נתניהו לסגור את משרדו עד 31 במאי 2014, וביקש ממנו לסיים עד אז את כהונתו בתפקיד. ארדן העביר את הבקשה לנתניהו בפגישה שקיים עמו ערב חג הפסח. מוקדם יותר היום (ג') התפטר מנכ"ל המשרד להגנת העורף, ניצב בדימוס דן רונן, מתפקידו.

 

סיפורים חמים נוספים - בפייסבוק שלנו

 

במכתב שהעביר היום לנתניהו פירט ארדן, שמשמש גם כשר התקשורת, את הגורמים שהביאו אותו להמלצה על סגירת המשרד. "מתוך דאגה לאינטרס הציבורי ולביטחון העורף החלטתי לעשות את המעשה הנכון במצב שנוצר. העורף זקוק לאחראי אחד, ברור ומרכזי, בעל כל הסמכויות הנדרשות והפיצול בסמכויות בין המשרד להגנת העורף למשרד הביטחון אינו מאפשר להכין את העורף באופן המקצועי ביותר".

 

ארדן כתב עוד כי "יכולתי להמשיך לכהן כשר להגנת העורף אך זו אינה דרכי הציבורית. מצב העורף חשוב לי יותר מכיפופי ידיים ומכך שאחזיק בעוד משרד ממשלתי".

 

תחומי ההשקה של הצבא, המשרד להגנת העורף ומשרד הביטחון - וכפועל יוצא גם פעילות השרים משה יעלון וגלעד ארדן - הובילו לעימות מקצועי בין אנשי המקצוע בגופים אלה. לפני כחודש תקף אלוף פיקוד העורף אייל אייזנברג את ארדן ושיגר מכתב חריף לראש הממשלה בנימין נתניהו, לשר הביטחון משה (בוגי) יעלון ולראש המועצה לביטחון לאומי יוסי כהן, שבו התלונן כי המשרד "מייבש" את הפיקוד ולא מעביר לו תקציבים. רונן, שהודיע כאמור היום על התפטרותו, הגיב לביקורת ואמר כי "זה חמור מאוד שאלוף בצה"ל מעביר ביקורת על שר מכהן ועל משרד ממשלתי שהוקם בדין. זאת עזות מצח".

 

ארדן הסביר כי בעקבות התנגדותו החריפה של משרד הביטחון להסדרת הסמכויות שהוצעה על-ידי המועצה לביטחון לאומי, הוא אינו מאמין שהסדרה זו תבוצע בזמן הקרוב, ובמצב הקיים של מחסור בסמכויות נדרשות מחד, וכפילות בסמכויות אחרות מאידך, ההחלטה הנכונה, עקב הנסיבות, היא לסיים את פעילות המשרד להגנת העורף ולהטמיע את יחידותיו במשרד הביטחון, כך שהוא יוגדר כאחראי היחיד והמרכזי להכנת העורף בשגרה ובחירום.

 

במכתבו לראש הממשלה הציג ארדן המלצות של גורמי מקצוע רבים לאורך השנים, אשר תמכו בריכוז מלוא הסמכויות של הכנת העורף לחירום תחת גוף אזרחי שזהו תפקידו. ארדן הדגיש כי הוא עדיין מאמין שהחלטה הטובה ביותר, לתפישתו, היא שהמשרד להגנת העורף, שהעורף הוא משימתו העיקרית, הוא זה שיקבל את כל הסמכויות. אולם, לשם כך נדרש שיתוף פעולה מלא וסיוע הדדי בין המשרד להגנת העורף למשרד הביטחון, ועקב התנגדותו הנחרצת של משרד הביטחון לכל פשרה ושיתוף פעולה אפשרי, לא צפוי שריכוז סמכויות זה יקרה בקרוב.

 

המנכ"ל המתפטר רונן תקף בחריפות את החלטת משרד הביטחון בראשות השר יעלון, שלא להעביר סמכויות למשרד. במכתבו, שנשלח לעובדי המשרד, כתב רונן: "לצערי, המשרד הוקם בשנת 2011 על כרעי תרנגולת ובאופן לא מקצועי, בהתבסס על תשתיות משרד הביטחון, מכאן שתשתית ויכולת תפעולית עצמאית לא ניתנו כלל למשרד".

 

למרות מהלכים רבים ומוצלחים, לדבריו, שני נושאים מרכזיים הביאו אותו להתפטר: "הראשון - אי מימוש ההחלטה בעניין 'הסדרת הסמכויות' בין משרד הביטחון למשרד להגנת העורף, דבר בעייתי בשאלת מימוש האחריות של כל משרד ומכאן שאין אחריות בלי סמכות".

 

הנקודה השנייה שמציין רונן במכתבו - "התנהגות בלתי הולמת של משרד הביטחון כלפי המשרד להגנת העורף וכלפי עובדי המשרד (אשר כולם עובדי משרד הביטחון) וכן אי מימוש החלטת ממשלה למתן תשתית לוגיסטית למשרד להגנת העורף".

 

לשרים לא ניתנה סמכות לבצע מהלך מעשי

המשרד להגנת העורף הוקם בימי ממשלת נתניהו השנייה בעקבות התפרקות מפלגת העבודה, הקמת מפלגת העצמאות בראשות אהוד ברק ויצירת משרד חדש עבור מתן וילנאי. שלושת השרים שעמדו בראש המשרד

 עד כה ליוו תהליכים ותרגילים גדולים שמבצע פיקוד העורף, אך בפועל לא ניתנה להם הסמכות לבצע כל מהלך מעשי לקידום הגנת העורף.

 

לפני כשנה וחצי הוחלט במשרד הביטחון לשדרג את תנאיהם של עשרות עובדי המשרד להגנת העורף, בזמן שהמשרד הועבר למעונו החדש בקומת משרדים ששוכר משרד הביטחון בתל-אביב. תקציבו של המשרד הוא דו-שנתי ומסתכם ב-400 מיליון שקלים. המנכ"ל המתפטר רונן, טען לפני כמה שנים כי מדובר במשרד מיותר.

 

לאחר הבחירות הכלליות האחרונות השיב ראש הממשלה נתניהו לחיים את תקן סגן שר הביטחון ובכך נוצרה כפילות: עד להקמת המשרד להגנת העורף, סגן שר הביטחון ליווה בין היתר את הנושאים הקשורים להגנת העורף, אך לאחר הקמת המשרד תקן זה בוטל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
השר ארדן
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים