שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  תומר אביטל בין ספרים דיגטליים

  לא תאמינו איזה ספר תומר אביטל קרא על גבי מסך דיגיטלי ואיפה - אבל מה שבטוח, כשהוא כותב על טייקונים בגורדי שחקים הוא עדיין מצפה לראות את זה כרוך בספר

  כשהתחלת לכתוב, דמיינת שקוראים ידפדפו יום אחד בספר שכתבת באמצעות עמודים דיגיטליים?

   

  "הסיפור הראשון שכתבתי עסק בטרולים והוא שורבט (בתוספת איורים) בפנקס כחול. אני זוכר שדמיינתי שיום אחד אקריא אותו בקול רם - לכל היותר - למשפחתי. גם היום אם אשמע על אדם שסיים את 'המשכן' בקורא דיגיטלי, אשמח אמנם על עץ שניצל מכריתה, אך ארים גבה בפליאה. לרוב מכרי יש סבלנות מול מסך שמתמצה בכתבה ב-ynet".

   

   

  "המשכן" מאת תומר אביטל. עכשיו גם על המסך ()
  "המשכן" מאת תומר אביטל. עכשיו גם על המסך
   

   

  מה הסצנה האהובה עליך ברומן?

   

  "נהנתי לכתוב את הפרק שבמרכזו ניצב הלוביסט הכל יכול גבי מורנו. לאורכו הלוביסט מניע בדרכים יצירתיות את ההתרחשויות במשכן. בעיקר אהבתי לנסח את סצנת הפתיחה בה גבי פוסע לתוך פגישה עם אחד הטייקונים בגורד שחקים. ניסיתי לדייק דרך תיאור עלייתו במעלית והמפגש שלו עם אנשי החברה, את קווי אישיותו עשירת הניגודים". 

   

  האם יצא לך לקרוא ספר דיגיטלי ואיזה?

   

  "פעם בודדת - במהלך טיול בפרו. ניו-זילנדרית שיצאה איתי לטרק שלפה באוהל את הקורא הדיגיטלי הקסום שלה. הספר היה 'נשים קטנות' וקראנו יחד כמה עמודים. היא היתה צריכה להרגיע אותי שהמסך לא הורס את העיניים".

   

  איזה ספר היית קורא באופן דיגיטלי ואיזה דווקא לא?

   

  "לא אעז לקרוא את הספרים שגידלו אותי בקורא דיגיטלי. אני אוהב להפוך את העמודים, להרגיש באיזה חלק של הספר אני נמצא, ואפילו להיזכר באיזה צד של העמוד מתרחש הפיתול המסוים בעלילה. אני גם רוצה להמשיך לראות אותם על המדף שלי. ספרים חדשים עבי כרס, מאידך, אשמח להזריק למכשיר כדי לשאת אותם איתי בטיול הבא".

   

  איך אתה חושב שחוק הספרים, שנכנס לתוקפו לאחרונה, ישפיע על הספרות הדיגיטלית?

   

  "החוק מכיל את ההתערבות הלא נכונה בשוק הספרים.

  לדעתי הוא בעיקר יפגע בסופרים חדשים. במקום לחלק מחדש את הרווחים בענף ולבטל את הבעלויות הצולבות של הוצאות וחנויות. אין לי מושג איך הספרות הדיגיטלית תושפע ממנו, אך אני יודע שאם היא תהפוך להרגל, ותקום הוצאה דיגיטלית קואופרטיבית - זה יכול לשמש כקרש הצלה שיעקוף את החנויות - ועיקר התשלום יועבר לסופרים".

   

  איך אתה מדמיין את ענף הספרות הישראלית בעוד עשרים שנה מהיום?

   

  "עם פחות חנויות עצמאיות (מהמעט שנותרו), ורשת מונופוליסטית אחת. אני גם חושש שב-2034 תתחולל התערבות בוטה יותר של השלטון בענף, לרבות הבלטת ספרים מסוימים. מבחינת תוכן - אני בטוח שמדי שנה יהיו ניסויים עזים יותר, מיזוגי ז'אנרים מעוררי השראה, ויותר כתיבה שמטרתה להוביל לשינויים חברתיים. אני רק מקווה שהדור הבא יאהב עדיין לקרוא - כי היכולת להתרכז בפעולה לא ויזואלית (גם שלי) הולכת ומתפוגגת".

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מאור אביטל
  תומר אביטל. שכנעו אותו שהמסך לא הורס את העיניים
  צילום: מאור אביטל
  לאתר ההטבות
  מומלצים