שתף קטע נבחר

רוצים קידום: ילידים בצבא בוליביה שובתים

כ-700 חיילים שהפגינו נגד הגזענות שמונעת מהם להתקדם הודחו, אך המחאה נמשכת. הם דורשים מהנשיא מוראלס, יליד בעצמו, לשנות את החוקים

בשבועיים האחרונים מפגינים חיילים בבוליביה נגד האפליה הגזעית בצבא שפוגעת בילידים. מאות מהם, רובם ילידים, הכריזו על שביתה בלתי מוגבלת. מאות מפקדים שאינם קצינים כבר הודחו אחרי שהשתתפו במצעדי המחאה הצבאיים.

 

עוד חדשות מהעולם :

"החוטפים התחתנו עם הנערות וחצו הגבול"

בגרמניה אסור, בצרפת מותר: 125 להיטלר

גט מ-USA: האמריקנים שמוותרים על אזרחות

 

האירוע שנתן את האות לתחילת המחאה הוא הדחת 13 חיילים שהואשמו במרד ובסירוב פקודות. כמה ימים אחר כך יצאו כ-2,000 סמלים לרחובות הבירה לה פס. בתגובה בוטה וזריזה הדיח הצבא 702 מהם. מפקד הכוחות המזוינים, האדמירל ויקטור בלדיביסו, השווה את ההפגנה להסתה שנועדה לבצע הפיכה.

ההפגנות הצבאיות בבוליביה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ההפגנות הצבאיות בבוליביה(צילום: AFP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)
 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

קורא לשובתים לחזור. הנשיא מוראלס (צילום: AFP) (צילום: AFP)
קורא לשובתים לחזור. הנשיא מוראלס(צילום: AFP)

המפגינים דורשים לשנות את החוקים שמונעים מחיילים ממוצא ילידי קידום. הם טוענים כי ילידים לא יכולים להתקדם בצבא מעבר לדרגת סמל, מרוויחים פחות מחיילים לבנים, לא מקבלים את אותן אפשרויות לקריירה צבאית ומופלים גם בנושאי רווחה ובריאות.

 

יותר ממחצית אוכלוסייתה של בוליביה ממוצא ילידי, רובם מבני הקצ'ואה והאיימרה. נשיא בוליביה, איבו מוראלס, הוא ממוצא איימרי והיליד הראשון שנבחר לנשיאות. המפגינים טוענים כי הרוב המכריע של החיילים שזוכים לקידום הם לבנים.

 

"מערכת קפיטליסטית ולא ליברלית"

בשישי הפגינו כ-500 חיילים מול משרד ההגנה בלה פס, וצעדו לבניין חיל האוויר בעיר. "ההדחות יסלימו את המצב אבל אנחנו נמשיך קדימה", אמר מנהיג המחאה פרדי סויוקאיו. אתמול התקיימה צעדה נוספת בבירה.

 

"אנחנו לא נגד הממשלה, אנחנו נגד המערכת הקפיטליסטית והלא-ליברלית הזאת, מודל קולוניאליסטי בתוך הצבא", מסביר ג'וני גיל, ממנהיגי המחאה וראש איגוד המפקדים שאינם קצינים. האיגוד הכריז על

שביתה והפציר בצבא לכבד את החוקה החדשה שעליה הכריז הנשיא מוראלס, שמבטיחה שוויון גזעי ומגדרי במדינה הדרום אמריקנית.

 

מוראלס קרא לשובתים להיות "ממושמעים" ולחזור לבסיסים, והדגיש כי סירוב הפקודות הוא "בגידה במולדת". מוראלס פנה לחיילים ואמר: "צבא בלי משמעת מפסיק להיות צבא. העם צריך אתכם וסומך עליכם. גם אני סומך עליכם". פרשנים טוענים כי המחאה עלולה לפגוע בסיכויו להיבחר בהמשך השנה לכהונה שלישית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
"מודל קולוניאליסטי בתוך הצבא"
צילום: AP
מומלצים