שתף קטע נבחר

ישראל על האשמות הריגול: "ניחוח אנטישמי"

עוד התנגשות בין ישראל לארה"ב: תגובות נזעמות בי-ם בעקבות ההאשמות של גורמי מודיעין אמריקנים כי ישראל "חצתה קו אדום ומרגלת באמריקה יותר מכל בת ברית אחרת". גורמים מדיניים: נעביר מסר חריף. השגרירות בוושינגטון: "אין שום ריגול". ברקע: הניסיון לפטור ישראלים מצורך בוויזה

גורמים בישראל זועמים אמש (יום ג') על הפרסום ב"ניוזוויק", שלפיו האשימו גורמי מודיעין אמריקנים את ישראל כי "חצתה קו אדום" בריגול שלה על אדמת ארה"ב. גורמים מדיניים אמרו ל-ynet כי יועבר מסר חריף לארה"ב נגד האמירות שראו אור, והוסיפו: "יש בדברים אפילו ניחוח אנטישמי".

 

עוד חדשות ב-ynet:

 

שגרירות ישראל בארה"ב אף פרסמה תגובה רשמית בעקבות הכתבה ב"ניוזוויק", ובה מסרה: "ישראל לא מקיימת שום פעילות ריגול ואנחנו מגנים כל ניסיון להפנות כלפינו האשמות שקריות נגד ישראל". דובר השגרירות כינה את ההאשמות "מקוממות" והדגיש: "ישראל אינה מרגלת בארה"ב. נקודה".

 

המגזין האמריקני "ניוזוויק" דיווח אתמול כי גורמים מודיעיניים בארה"ב מוטרדים מאוד מהיקף הריגול הישראלי בארה"ב, שלדבריהם "חצה קווים אדומים". לפי הדיווח, גורמי מודיעין אמריקנים רשמיים אומרים בדיונים סגורים כי ה"חברים" (המרכאות במקור) הישראלים הלכו רחוק מדי בפעולות הריגול שלהם על אדמת ארה"ב.

אובמה ונתניהו. הדיבורים על "מצות לפסח" הרגיזו את י-ם: "ניחוח אנטישמי" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אובמה ונתניהו. הדיבורים על "מצות לפסח" הרגיזו את י-ם: "ניחוח אנטישמי"(צילום: רויטרס)

ב"ניוזוויק" דווח על תדרוכים סודיים של גורמי מודיעין בפני אנשי קונגרס, על רקע הניסיון להסרת מגבלות הוויזה על ישראלים הרוצים להיכנס לארה"ב. לפי הכתבה, מאמציה של ישראל לגנוב סודות אמריקניים במסווה של פעילות סחר ועסקים וחוזי טכנולוגיות הגנה בין שתי המדינות "חצו קווים אדומים".

 

לפי אותם גורמים, פעולות הריגול של ישראל באמריקה עולות על אלה של כל בת ברית אחרת כמו גרמניה, צרפת, בריטניה ויפן. ב"ניוזוויק" אומרים שגורם בקונגרס הבקיא בפרטים כינה את העדות שהובאה בתדריך בפני אנשי קונגרס "מדאיגה ואפילו מבעיתה".

 

שגריר ישראל לשעבר בארה"ב, מייקל אורן, אמר ל-ynet בעקבות הפרסום ב"ניוזוויק": "ישראל לא מרגלת נגד ארה"ב מאז פרשת פולארד, נקודה. אני לא יודע אם יש גורמים בתחום העסקי והמסחרי שמרגלים - גם בעולם הזה יש ריגול, אבל זה לא ריגול מטעם ממשלת ישראל. היו בכתבה שני דברים שלא ברורים לי: האם הטענות הן נגד ממשלת ישראל ומי הם המתדרכים. זו לא הפעם הראשונה ששמעתי טענות כאלה, בוודאי מאז פרשת פולארד, עדיין יש חשדנות אבל החשדנות אינה מבוססת. למיטב ידיעתי, ואני מדבר על ידע רחב ועמוק - אנחנו לא מרגלים נגדם".

 

אף אחד לא מנצל אותנו כמו הישראלים

גורם ישראלי אחר, הבקיא בסוגיות מודיעיניות רגישות, אמר ל-ynet: "מאז סיפור פולארד ישראל נזהרת מאוד. הדברים מסודרים מאוד מול האמריקנים. כנראה מישהו רוצה לחסל את סוגיית הוויזות. מישהו שמתנגד להסרת הוויזות עבור הישראלים, ונורא קל לחבר את זה לאיזו סוגיה מודיעינית חשאית וסודית. זה תמיד עובד".

ג'ונתן פולארד. "מאז תפיסתו אין ריגול" (צילום: איי פי) (צילום: איי פי)
ג'ונתן פולארד. "מאז תפיסתו אין ריגול"(צילום: איי פי)
 

בכתבה ב"ניוזוויק" נכתב כי המטרה העיקרית של הריגול הישראלי באמריקה היא סודות תעשייתיים וטכנולוגיים. "אף מדינה אחרת הקרובה לארה"ב לא ממשיכה לחצות את הקווים האדומים של הריגול כפי שעושים הישראלים", אמר לפי העיתון גורם לשעבר בקונגרס שהיה עד לתדריך שהועבר שם בנושא בשלהי 2013. לפי "ניוזוויק", היה זה רק אחד מכמה תדרוכים שהועברו בחודשים האחרונים בנושא על-ידי בכירים במחלקה להגנת המולדת, מחלקת המדינה וה-FBI.

 

אחד המצוטטים בכתבה סיפר שסוכנויות המודיעין לא מסרו פרטים ספציפיים, אבל הזכיר "ריגול תעשייתי - אנשים שלהם באים לכאן במסגרת משימות מסחר או עם חברות ישראליות שעובדות בשיתוף פעולה עם חברות אמריקניות או אנשי מודיעין שמופעלים ישירות על

ידי ממשלת ישראל". לפי הציטוטים בכתבה, "אין אף מדינה אחרת שמנצלת את מערכת היחסים הביטחונית שלנו כפי שעושים הישראלים למטרות ריגול, זה די מחריד".

 

בכתבה קושר "ניוזוויק" את הריגול הישראלי לחוסר הרצון לתת לישראלים פטור מוויזה. בעבר תלו האמריקנים את חוסר הרצון הזה בכמות הגבוהה יחסית של דחיית בקשות של ישראלים לוויזה ובסיבות נוספות, אולם גם נושא הריגול הוזכר כנקודה בעייתית. "כיוון שהסיכוי שישראל תפסיק לרגל בארה"ב דומה לסיכוי שהיא תוותר על המצות בפסח, מגבלת הוויזה צפויה להישאר על כנה", נכתב בכתבה.


פורסם לראשונה 06/05/2014 23:36

 

יצחק בן-חורין השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
נשיא ארה"ב אובמה. גורמי מודיעין אמריקניים: "ריגול מחריד"
צילום: רויטרס
מומלצים