שתף קטע נבחר

התרגיל הציני של משרד הביטחון: קיצוץ בשכול

10,000 שקל - זה הסכום הזעום שמעביר משרד הביטחון מדי שנה למימון אזכרת אסון מעלות. אתמול הודיעו שם במפתיע: המימון יופסק. באוצר זועמים: "בושה שהמאבק מנוהל על גב המשפחות השכולות". משרד הביטחון: "אין קשר לתקציב"

משרד הביטחון מממן מדי שנה - זה 40 שנה - את טקס האזכרה לנרצחים באסון מעלות בסכום של 10,000 שקלים - אבל השנה החליטו שם לא להקצות אפילו את הכסף הקטן הזה. "אני רוצה להאמין שמשרד הביטחון לא קיבל את ההחלטה הזו כהבעת מחאה על הניסיון לקצץ בתקציב הביטחון", אמר אתמול בכעס ראש עיריית צפת אילן שוחט, שדודתו נרצחה בפיגוע.

שר הביטחון יעלון. אין גבול לציניות (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון) (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
שר הביטחון יעלון. אין גבול לציניות(צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

הטבח במעלות התרחש בדיוק לפני 40 שנה, ב-15 במאי 1974. תלמידים מצפת אשר לנו ביישוב נלקחו כבני ערובה על-ידי מחבלים, ובניסיון החילוץ נרצחו 22 מהם וכן חיילי צה"ל. 68 אזרחים וחיילים נפצעו.

 

מאז מתקיים בבית העלמין בצפת טקס לזכר ההרוגים, שבו מממן משרד הביטחון את הסעות המשפחה למקום, את ההגברה ואת השתייה הקרה. אלא שלקראת הטקס שאמור להיערך בשבוע הבא קיבל אתמול מזכיר עיריית צפת הודעה מאגף ההנצחה במשרד הביטחון שהמימון ייפסק לאלתר. לדברי ראש העיר, הנימוק הרשמי הוא ש"הטיפול צריך לעבור לביטוח הלאומי".

 

שוחט הביע אתמול זעם על ההחלטה, שפורסמה לראשונה בערוץ 2. "זו איננה בעיה כספית, זו סטירת לחי, עזות פנים וחוצפה מול המשפחות השכולות שלא ראיתי כדגמתה", אמר. "קשה לי למתוח ביקורת על צה"ל אשר יקר ללבי, אבל יש פה חוסר רגישות של משרד הביטחון. הילדים שנרצחו יצאו לטיול ולנו בבית ספר במעלות במסגרת הגדנ"ע ונרצחו כתוצאה מפעולה כושלת של צה"ל. הצלקת הזאת והמחדלים מהדהדים עד היום. ההחלטה של משרד הביטחון אומרת למעשה למשפחות השכולות: 'אנחנו כבר לא איתכם'. הן נושאות את הכאב הזה כבר 40 שנה, וההחלטה האומללה הזו מסובבת את הסכין בלב".

 

גם במשרד האוצר הגיבו אתמול בזעם על הצעד של משרד הביטחון, והשר יאיר לפיד הורה להעביר באופן מיידי 10,000 שקלים למימון האזכרה.

 "מעולם לא נוהלה מערכה מכוערת כזו", אמר גורם בכיר במשרד. "אפשר רק להתבייש בכך שמשרד בעל תקציב של יותר מ-60 מיליארד שקל משחק על רגשותיהן של משפחות שכולות בגלל סכום כה זעום. משרד הביטחון שבר שיא חדש כאשר בחר לנהל קמפיין דורסני על גב המשפחות, ועוד בשנה תקציב הביטחון הוא הגדול בכל הזמנים".

 

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה: "תלמידי בית הספר שנרצחו באסון מעלות הוגדרו כנפגעי פעולת איבה, והמוסד לביטוח לאומי הוא שמטפל במשפחותיהם. מתוך רגישות, משרד הביטחון סייע לאורך השנים בארגון טקס הזיכרון. השנה תיאמנו עם המוסד לביטוח לאומי שייקח אחריות לטקס. כמובן שאין קשר לנושא התקציב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוד רובינגר
חייים בפעולת החילוץ הכושלת
צילום: דוד רובינגר
מומלצים