שתף קטע נבחר

הישראלי מהכלא המצרי לרה"מ: שכחת אותי

עודה טראבין, תושב רהט המרצה 15 שנות מאסר במצרים בגין ריגול, מאשים במכתב לממשלת נתניהו: "אם הייתי יהודי או דרוזי, הייתם נלחמים עבורי"

"אני האזרח הישראלי, עודה טראבין , שאתה וממשלתך שכחתם בבית הכלא המצרי" - כך כתב השבוע תושב רהט מהפזורה הבדואית שמרצה עונש של 15 שנות מאסר באשמת ריגול בכלא המצרי לראש הממשלה בנימין נתניהו.

 

למכתב המלא לחצו כאן

 

במכתב שהגיע לידי ynet והועבר ללשכת ראש הממשלה נשמע טראבין, שנמצא כבר 14 שנה בכלא המצרי, מיואש מתמיד ומטיח ביקורת קשה נגד אוזלת היד של הממשלה במאמצים לשחרורו. "הממשלה שלך לא עזרה לי למרבה הצער כי אני ערבי וזה ברור לגמרי. אם הייתי יהודי או דרוזי, כבודו וממשלתו היו נלחמים עבורי ועבור שחרורי ולא הייתי יושב 14 שנים בכלא המצרי. אדוני ראש הממשלה, זוהי האמת שכולם יודעים אותה", הוא המשיך וכתב: "אדוני ראש הממשלה זה אסון עבור המדינה שלי שנחשבת לדמוקרטיה במזרח התיכון".

 

המכתב של עודה טראבין ()
המכתב של עודה טראבין

במכתבו מגולל טראבין את סבלו בכלא המצרי וטוען כי קופח בשל היותו אזרח ישראלי. "נגזרו עליי 15 שנות מאסר ללא נוכחותי בבית משפט צבאי באשמת ריגול לטובת ישראל. לא הייתי אפילו יכול לראות שופט כדי שאוכל להגן על עצמי". לדבריו, "ממשלת מצרים יודעת שאני חף מפשע אבל כיוון שאני אזרח ישראלי קופחתי באופן ברור". טראבין סיפר על תחושותיו הקשות, רחוק ממולדתו, משפחתו ושבטו והאשים כי "כבודו וממשלתכם לא נקפו אצבע במאמצים לשחרורי מול ממשלת מצרים שנחשבת למדינה ידידה ובעלת אינטרסים משותפים".

 

למרות חוסר התערבותה של הממשלה בעבר, לטענת טראבין, מפציר השבוע טראבין בראש הממשלה "להתערב באופן מיידי כדי לשים קץ לסבל הקשה שלי ושל משפחתי, לפעול מול ממשלת מצרים, ולפעול במהירות לשחרורי". את מכתבו הוא חתם במשפט: "אני רוצה להרגיש שאני אזרח שיש לו מדינה וממשלה שמכבדת את אזרחיה, שדואגת לאינטרסים שלהם ושלא עושה אפליה ביניהם".

 

 

בא-כוחו של טראבין, עורך הדין יצחק מלצר, אמר בשיחה עם ynet כי "אי אפשר לשפוט את עודה. הוא ראה איך עזאם עזאם משתחרר כשהוא נשאר בכלא. הוא ראה מה שישראל עשתה כדי לשחרר את גלעד שליט ואת אילן גרפל. בזמן שהוא עדיין נשאר בכלא". מלצר הוסיף כי "מאסרו של טראבין במצרים מטיל עול כספי כבד על המשפחה. פניתי לגורמים השונים החל משר האוצר וסגנו, ראש הממשלה ונשיא המדינה וביקשתי שיתמכו במשפחה ושהמדינה תיקח על עצמה את דמי הקנטינה שלו בכלא, אך איש מהם לא התייחס".

 

בשנת 2000 נידון טראבין ל-15 שנות מאסר בגין סיוע לאיסוף חומר מודיעיני. אולם בניגוד למקרה של עזאם עזאם, משפטו נערך שלא בפניו וללא ידיעתו, בעודו שוהה בישראל. הוא נעצר על ידי השלטונות המצריים בעת שחצה את הגבול, על פי הטענה, באופן לא חוקי כדי לבקר את בני משפחתו בסיני.

 

בשנים האחרונות דובר רבות על ניסיונות להשלמת עסקה לחילופי אסירים בין ישראל למצרים שבמסגרתה

 יוחזר טראבין תמורת שחרורם של עשרות עצירים מצרים ששוהים בכלא הישראלי, אך הדבר לא יצא לפועל וגם בתקופה זו לא ניכרת התקדמות בנושא בייחוד על רקע הימצאותו של השלטון המצרי בתקופה מעבר שלטונית ולקראת הבחירות שייערכו בסוף החודש לנשיאות מצרים.

 

לפני יותר משלוש שנים הייתה תקווה שטראבין ישוחרר במסגרת עסקת שחרורו של הישראלי אילן גרפל שהיה עצור במצרים במשך ארבעה חודשים וחצי, אך לבסוף גרפל שוחרר מבלי שטראבין נכלל בעסקה.

 

לפני כשנה פתח טראבין בשביתת רעב זמנית במחאה על מאסרו ואף העביר מכתב על כך בכתב ידו לשגריר ישראל בקהיר בזמנו, יעקב אמיתי, שהתבקש ליידע בנושא את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואת נשיא מצרים המודח, מוחמד מורסי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים