שתף קטע נבחר

חדשות הספרות: פרס ברנר הוענק לאסתי ג. חיים וליוסי סוכרי

וגם: הוכרזו 14 הזוכים בפרסי היצירה לסופרים עבריים, ביניהם: מיקי בן כנען, צרויה שלו ואבירמה גולן, פסטיבל מטולה לשירה בפתח, וכתב העת "מעין" משיק ספר שירה

אז מה היה לנו השבוע

פרס ברנר לשנת 2014 הוענק לספרים "אנשי פינות" של אסתי ג. חיים (כנרת זמורה-ביתן) ו"בנגזי ברגן בלזן" של יוסי סוכרי (עם עובד). הפרס, המחולק מטעם אגודת הסופרים העבריים, ציין השנה 70 שנים להיווסדו, ולרגל המאורע עתיד להתפרסם ספר הכולל מבחר מן היצירות שזכו בעבר. הפרס עומד על סך של 50 אלף שקלים, ויחולק השנה בין שני הזוכים.

 

הוכרזו הזוכים בפרסי היצירה לסופרים עבריים ע"ש לוי אשכול לשנת תשע"ד. הפרס, המוענק מטעם משרד התרבות, הוא בשווי 65 אלף שקלים, לכל אחד מ-14 הזוכים: אבירמה גולן, אלונה פרנקל, אופיר טושה גפלה, אלי אליהו, גלית דהן-קרליבך, חיים פסח, יונדב קפלון, מיקי בן כנען, מתן חרמוני, עליזה גרינברג טור-מלכא, ערן בר-גיל, ענת זכריה, ציפי גון-גרוס וצרויה שלו. שרית התרבות, לימור לבנת, ציינה כי "כל אחד מהזוכים כותב בדרך ייחודית... והטביע את חותמו על עולם הספרות הישראלי, הוביל את קוראיו למחוזות חדשים ותרם לעושרנו התרבותי".

 

שנה וחצי לאחר שעורר סערה עם הודעתו כי הוא פוסק לכתוב רומנים, הסופר פיליפ רות, מהסופרים האמריקניים הבולטים בעולם, הכריז כי יפסיק לבצע הקראות מספריו בפומבי. ההכרזה נמסרה על ידי רות, בן ה-81, לאחר הקראה במנהטן בשבוע שעבר. "אתה יכול לכתוב זאת", אמר לכתב במסגרת קבלת פנים פרטית שנערכה עבורו; אמירה שאושרה לאחר מכן על ידי הסוכן שלו. "זוהי בהחלט ההופעה האחרונה שאקיים בבמה פומבית, בכל מקום שהוא".

 

פסטיבל המשוררים הישראלי ה-17 ייערך כמדי שנה במטולה במהלך חג השבועות, בין התאריכים 3-5 ליוני, והפעם תחת הכותרת "יש לי במה בראש". בפסטיבל יתקיימו הקראות שירה, מפגשים עם משוררים, ביצועים מולחנים לשירים והופעות מוזיקה, שיחות והרצאות סביב שירה ופולמוס, וכן יוענק פרס "טבע" לשירה. בין האירועים: שם טוב לוי והאנסמבל בביצועי שירי משוררים; שיחה של דורי מנור, שרון אס, אגי משעול ובני ציפר על מאמרו המשפיע של נתן זך, "הרהורים על שירת אלתרמן"; מפגש בנושא יצירתו של דוד פוגל בהשתתפות מירון ח' איזקסון, גילית חומסקי ונדב ליניאל, מופע לרגל יום הולדתו ה-90 של טוביה ריבנר, ועוד.

 

אורי הולנדר, המנהל האמנותי של הפסטיבל, סיפר ל-ynet שבעיניו "תפקידו של פסטיבל מטולה, הוא לא רק להודיע לעולם בתרועה פסטיבלית שהשירה חיה ובועטת, אלא לעודד סוג מסוים של התבוננות במציאות, שפירושה הישיר הוא קריאה ביקורתית ושאילת שאלות על הקיים. לכן רבים מהאירועים עוצבו במתכונת של שיחה - בין המשוררים לבין עצמם ובינם לבין הקהל. מובן שתהיה גם חגיגה אמנותית אבל מה שניצב בלב העניין הוא יסוד השיחה, שקורא השירה מנהל עם העולם".

 

אירועים קרובים

היום (ה'), ייערך ערב מיוחד לרגל צאת ספר שיריה של המשוררת היידית מלכה חפץ-טוזמאן, "גוהרת על עצמי" (הוצאת קשב לשירה). ישתתפו: פרופסור דוד רוסקיס, רוני מזל, ומתרגמת הספר - חמוטל בר-יוסף. 15.5.14, בשעה 20:00. חנות הספרים "אדרבא", בן מימון 5, ירושלים. הכניסה חופשית.

 

לקראת שבוע הספר העברי יתקיימו שני אירועים של "קריאת כיוון"

מטעם בית הספר לתרבות, "אסכולות". באירועים יספרו הדוברים על ספר אהוב במיוחד במשך 12 דקות. האירוע הראשון יתקיים ביום ד', 21.5.14, בשעה 20:00 במוזיאון תל אביב לאמנות ובו ישתתפו קובי מידן, ד"ר רונן ברגמן, סביון ליברכט, עירית לינור, ירדן בר כוכבא ועוד.

 

האירוע השני יתקיים ביום ג', 10.6.14, בשעה 19:00 בתיאטרון ירושלים ובו ישתתפו דורית רביניאן, ד"ר צביה ולדן, ערן צור, מישל קישקה, קרני פוסטל ועוד. יש להזמין מקומות מראש.

 

ביום שבת, 18.5.2014, ייערך ערב השקה לספר השירה "עין הכמהין" מאת ואן נויין (הוצאת מעין). משתתפים: אפרת מישורי, טלי לטוביצקי, מנחם בן, שלי חן, א.ב. דן, שלמה חתוכה, להקת ג'ק אין דה בוקס, ועוד. בשעה 20:30. "הנסיך הקטן", רחוב קינג ג'ורג' 19, תל אביב. הכניסה חופשית.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סטודיו פראג'
אסתי ג' חיים. זוכת פרס ברנר לשנת 2014 לצד יוסי סוכרי
צילום: סטודיו פראג'
לאתר ההטבות
מומלצים