שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock

"חולה הטוויטר" המשותק שמרגש את סעודיה

בני משפחתו של איבראהים לא באו לבקר אותו, והוא נזקק לכסף כדי לעבור ניתוח מסובך בגרמניה. ציוץ אחד בטוויטר שינה את חייו. הוא זכה לזרם מבקרים, לתרומות עבור הניתוח ואפילו לביקור של נסיך בבית המלוכה הסעודי

אם רציתם הוכחה נוספת לכך שהרשתות החברתיות הפכו למרכזיות ומשמעותיות בחייהם של אזרחי מדינות ערב, השבוע אפשר היה להתרשם מההשפעה הגוברת שלהן. איבראהים, צעיר סעודי משותק שמאושפז בבית חולים, שבני משפחתו לא הגיעו לבקרו ונזקק לסכום כסף גדול כדי לעבור ניתוח, צייץ בטוויטר וחייו השתנו בתוך שעות ספורות.

 

 

איבראהים סובל משיתוק כתוצאה מתאונה. הוא מאושפז בימים אלה בבית החולים האקדמאי 'אל-מלכ חאלד' בבירה ריאד, ונזקק לניתוח להשתלת חוליות בגרמניה. בתחילת השבוע החליט הצעיר להביע את סבלו בפומבי באמצעות ציוצים בחשבון הטוויטר שלו, שבהם ביקש מהאל "לרפא אותי ולנצל את הבריות כדי שיסייעו לי ויחלצו אותי מבית החולים המדכדך". הוא אף ביקש מהגולשים לשתף את ציוציו שכן "ייתכן שאללה יעשה עבורי משהו טוב ויביא אותי לניתוח בחו"ל, שירפא אותי בעזרת אללה".איברהים בבית החולים עם אחד ממבקריו, והציוץ ששינה הכול ()
איברהים בבית החולים עם אחד ממבקריו, והציוץ ששינה הכול

לאחר מכן איבראהים פנה ללבם של הגולשים וצייץ: "אתם יודעים, אף אחד לא מבקר אותי, לא אבי, לא האחים שלי, אף אחד. אלה שלצדי זוכים לביקורים ואני לשום דבר. בואו לבקר אותי, תמצאו את אללה בקרבי ותקבלו את גמולכם". הוא אף ציין את מספר האגף שבו הוא מאושפז, כולל מספר החדר והמיטה, למי שירצה להגיע לביקור.

 

בתוך מספר שעות אחרי פרסום סיפורו של 'חולה הטוויטר', הציוץ שלו החל להתפשט כמו אש בשדה קוצים. חדרו של איבראהים הפך בתוך זמן קצר למוקד עלייה לרגל של תושבים מקומיים שהתוודעו לציוציו שנגעו ללבם. בטוויטר אף הושק קמפיין הקורא לבקר את איבראהים. בנוסף קיבל הצעיר הסעודי פרחים ומתנות ושמע איחולי החלמה מהגולשים שלא היו יכולים להישאר אדישים לסיפורו.

 

במקביל לקריאה לבקר אותו, הושק קמפיין אחר תחת הכותרת "היוזמה לטיפול באיבראהים", שנועד בין השאר לאסוף עבורו תרומות לניתוח. גם כאן הייתה היענות, ואחד הגולשים טען כי איש העסקים הסעודי והנסיך אל-וליד בן טלאל תרם חצי מיליון ריאל עבורו. בנוסף, איש העסקים יזיד אל-ראג'חי הודיע כי החליט לתרום עבורו 100 אלף ריאל וגם איש העסקים חאלד אל-עמאר תרם סכום דומה.

 

סיפורו של איבראהים לא נפל על אוזניים ערלות גם בקרב משפחת המלוכה,

ששלחה את אחד הנסיכים, אחמד בן חאלד אל סעוד, כדי לבדוק את מצבו של הצעיר. גם השחקן הסעודי המפורסם פאיז אל-מאליכי הראה נוכחות בבית החולים.

 

בעיתון הסעודי א-שרק נטען כי מאות בני אדם (יש כלי תקשורת שטענו שמדובר באלפים) כבר הגיעו לבקר את הצעיר, שהצליח לרגש את תושבי הממלכה. מי שקלקל קצת את החגיגה הוא בית החולים עצמו, שהחליט בעקבות הנהירה לחדרו של איבראהים להפחית את שעות הביקורים לחולים, מחשש שהמבקרים יעבירו להם מחלות מדבקות.

 

הצעד הזה, שהוגדר כ'צעד מנע', ננקט בעת שהממלכה מתמודדת עם התפשטות נגיף הגמלים 'קורונה' (המוכר כ'מרס') שממשיך לגבות קורבנות בסעודיה ומחוצה לה. עם זאת, למרות אותו צעד, בבית החולים דאגו לציין כי העלייה לרגל כדי לבקר את איבראהים ממחישה את מידת הלכידות בין הפרטים בחברה הסעודית ואת רצונם לסייע לכל מי שזקוק לעזרה.

 

איבראהים העלה לרשת החברתית תמונות שלו עם מבקריו ואמר לתקשורת בסעודיה כי הופתע מאוד מההיענות. "חשבתי שאף אחד לא יבוא", אמר הצעיר הסעודי. הוא התבקש להסביר מדוע משפחתו לא מגיעה לבקרו והסביר כי אורח החיים של אחיו קשה מאוד, הן מבחינת ההתניידות (תחבורה) וגם בגלל הטיפול שהם מעניקים לאביהם הקשיש. למרות הסברים אלה, הוא לא הסתיר את כעסו עליהם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים