שתף קטע נבחר

מחקר: כתב היד מידרדר - ופוגע בציון התלמיד

התלמידים התרגלו למקלדות במקום עטים, ומורי בריטניה מודים: הם מתקשים כל-כך לכתוב, שלא נשאר להם זמן לחשוב. וגם - אורח במבחנים: הסימן :-)

הטכנולוגיה והמחשבים שיפרו שלל יכולות של האדם: הם חשפו אותנו למידע רב יותר, לימדו אותנו דבר או שניים על חלוקת קשב, ובמידה רבה שינו גם את יכולותינו לקרוא טקסטים קצרים במהירות. אבל ככל שעוברות השנים אנחנו הולכים ומגלים כיצד הם גורמים לנו לאבד מיומנויות אחרות.

 

עוד כתבות ב-ynet:

 

העיתון הבריטי "דיילי טלגרף" דיווח השבוע כי במחקר שבו השתתפו 2,000 מורים ותלמידים בבריטניה התברר כי הירידה באיכות כתב היד של התלמידים, שהתרגלו להביע את רעיונותיהם באמצעות לחיצה על מקשי המקלדת, פוגעת משמעותית ביכולתם לבטא את עצמם ואף לזכות בציונים שלהם הם ראויים.

 

לפי העיתון הבריטי, 61% מהמורים מאמינים שבחמש השנים האחרונות חלה הידרדרות באיכות כתב היד של התלמידים, ו-64% מהמורים הודו שכתב יד בעייתי מאלץ אותם לתת לתלמידים ציון נמוך יותר מזה שאולי היו זכאים לו.

 

בתשובות של תלמידים במבחנים או בעבודות נתקלו יותר משליש מהמורים ב"אמוטיקונים" - ביטויי "סמיילי" המקובלים יותר בשפת ה-SMS והאינטרנט. עוד עולה מהמחקר כי תלמידים רבים סובלים משלפוחיות ומידיים כואבות אחרי שנאלצו לכתב זמן רב, כיוון שידם אינה רגילה לכך.

 

בבריטניה הדבר מעורר דאגה, משום שלכתב יד לקוי יש השפעה ישירה על הפגנת כישורים במבחנים. ב"טלגרף" מציינים שלפי מחקרים קודמים, תלמידים הנאלצים להשקיע מאמץ רב כדי לכתוב את המילים על הדף נאלצים להקדיש פעילות מוחית גדולה יותר לפעולה הטכנית של כתיבת המילים, והדבר מפריע להם לייצר רעיונות, לשים לב לאוצר המילים או לתכנן את מהלכיהם הרעיוניים.

 

ממשלת בריטניה מקדמת תוכנית לקידום הכתיבה ביד בקרב ילדים קטנים, כולל שיעורים בהחזקה נכונה של עיפרון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
איך מחזיקים את זה בכלל?
צילום: shutterstock
מומלצים