שתף קטע נבחר

הוצת רכב שופט מחוזי: "לא ירתיעו אותי"

עליית מדרגה בניסיונות לפגוע בנציגי מערכת אכיפת החוק: בעומר הועלה באש רכבו של השופט הבדואי הראשון נסר אבו-טהה, שמכהן כשופט מחוזי בבאר שבע. אבו-טהה, שבעבר אוים ואובטח, דן בתיקים ששייכים לארגוני פשע ובהם שלום דומרני. מפקד המחוז: "מעשה חריג, קיצוני וחמור ביותר"

הסלמה בניסיונות לפגוע בנציגי מערכת אכיפת החוק: רכבו של שופט בית המשפט המחוזי בבאר שבע נסר אבו-טהה הוצת הלילה (יום ד'). מכוניתו של השופט הבכיר הועלתה באש ליד ביתו בעומר. "אני חוזר לשגרה ולאולם בית המשפט", אמר השופט ל-ynet. במשטרה פתחו בחקירת המקרה. 

 

רכבו המפויח של השופט אבו-טהה, הבוקר (צילום: בראל אפרים) (צילום: בראל אפרים)
רכבו המפויח של השופט אבו-טהה, הבוקר(צילום: בראל אפרים)

מפקד מחוז דרום במשטרה, ניצב יורם הלוי, הטיל את החקירה על היחידה המרכזית של מרחב נגב. במשטרה ציינו כי טרם ידוע באופן ודאי אם לשריפת הרכב יש קשר לעובדת היותו של בעל הרכב שופט, ואם הדבר קשור לתיקים שאותם ניהל.

 

עוד ציינו במשטרה כי "מדובר בחקירה רגישה. המניע עדיין לא ברור. השופט עצמו לא ידע לומר אם הדבר קשור לתפקידו. אין עליו איומים והוא גם לא קיבל מסרים כאלה או אחרים שיש כוונה לפגוע בו. יחד עם זאת מדובר בשופט שדן בתיקים רגישים והתיק יקבל תיעדוף".

 

שרת המשפטים ציפי לבני הגיבה בחומרה להצתה: "דיברתי עם השופט אבו-טהה. המשפט הראשון שאמר לי הוא 'לא ירתיעו אותנו'. הוא צודק. אני מציעה שאף עבריין לא יחשוב שניתן להרתיע, לאיים או להשפיע על שופט בישראל. החוקים החדשים שהגשנו לכנסת במסגרת המאבק בפשיעה המאורגנת יעניקו כלים אפקטיביים לרשויות אכיפת החוק במשימתן להגן על ביטחון האזרחים ועל החוק". 

 (צילום: בראל אפרים) (צילום: בראל אפרים)
(צילום: בראל אפרים)

מפקד המחוז הלוי הנחה לתת עדיפות ראשונה לחקירת המקרה. לדבריו, "מדובר במעשה חריג, קיצוני וחמור ביותר. כל פגיעה או איום באושיות החוק והצדק היא עליית מדרגה חמורה ומסוכנת ואנחנו נפעל בכל הכלים העומדים לרשותנו לפענוח המקרה".

 

אבו-טהה, השופט הבדואי הראשון, דן בתיקי מעצרים עד תום ההליכים, בין היתר בתיק של שלום דומרני, ומחליט אם נאשמים ישהו במעצר או ישוחררו. סנגורים מתארים אותו כשופט הגון ואהוד אך אמוציונלי. השופט היה בעבר מאוים ומאובטח לתקופה מסוימת.

 

עו"ד אורי בר נתן, שמנהל את תיק ארגון הפשיעה של הנאשם משה רובין, הופתע לשמוע כי רכבו של השופט הוצת. לדבריו, "מדובר באחד השופטים היותר מוערכים, בעל אומץ שיפוטי, שיודע גם להורות על שחרורים בתיקים מורכבים וחמורים. מדובר בשופט אנושי, שגם כאשר הוא מחליט לעצור עד תום ההליכים הוא מסביר לנאשם את החלטתו בגובה העיניים".

 

"אדם רציני ונחוש" 

ראש מועצת עומר, פיני בדש, ציין: "אני לא חושב שהאירוע הזה הפחיד אותו, מדובר באדם רציני ונחוש. יחד עם זאת, מדובר באירוע קשה ומדאיג. האנשים שעומדים מאחורי ההצתה הם עבריינים שלא בוחלים באמצעים. אין לי ספק שהמשטרה תגיע למציתים. מדובר באירוע שקשה למנוע, בייחוד אם אין מודיעין".

 

השופט אבו-טהה (51) התמחה בתחילת שנות ה-90 בבית משפט השלום

 אצל השופט שלמה שהם ובפרקליטות מחוז דרום. ב-93' הוא הוסמך כעורך דין ולאחר מכן עבד בפרקליטות המחוז. ב-2002 הוא מונה לשופט בבית משפט השלום וב-2012 מונה לשופט בית המשפט המחוזי בבאר שבע.

  

בנובמבר אשתקד הוצת ביפו רכבו של קאדי בבית הדין השרעי. הרכב נשרף כליל וההערכה הייתה אז כי המעשה בוצע על רקע תיק שמנוהל על ידי השופט. נבדק חשד שהפיצוץ נגרם ממטען חבלה שהונח ברכב. 10 ימים לפני כן התפוצץ מטען חבלה במכוניתו של פרקליט מפרקליטות מחוז תל אביב. בעל הרכב ניהל תיקים פליליים כבדים נגד עבריינים בכירים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השופט אבו-טהה
צילום: גיל יוחנן
ניצב הלוי
צילום: גיל יוחנן
מומלצים