שתף קטע נבחר

צילום EPA, shutterstock

האפיפיור מגיע: פקקי ענק ובתי ספר סגורים

מהבוקר ייסגרו רחובות בי-ם, ישותקו שכונות ותלמידים יישארו בבית. גם הבגרות בתנ"ך עלולה להיפגע. 8,500 שוטרים יאבטחו את הביקור וצווי הרחקה הוצאו לפעילים שתכננו לשבש אותו. בבית לחם יוצבו צלפים על הגגות לקראת הביקור

דז'ה וו מביקור אובמה: הגעתו של האפיפיור פרנסיסקוס לישראל תגרום היום ומחר לעומסים, פקקים ושיבושים קשים בתנועה ובפעילות מערכת החינוך בירושלים. אזורים בבירה ישותקו, כבישים ייחסמו, מכוניות שיושארו בצירים המיועדים לתנועת הפמליה ייגררו, וחלק ממוסדות החינוך לא יפעלו. גם בחינת הבגרות בתנ"ך תושפע מביקור האפיפיור.

 

 

המשטרה העלתה את רמת הכוננות שלה ותגברה את כוחותיה לקראת הביקור. 8,500 שוטרים יוצבו בירושלים ויופעל דסק מודיעין משותף לכל גורמי הביטחון שירכז ויזרים מידע הדדי בין הגופים. ראש אגף מבצעים במשטרה, ניצב אהרון אקסול: "מדובר במבצע מורכב ורגיש ברמה הלאומית והבינלאומית".

 

מחשש לפעולות מחאה של פעילים דתיים במהלך הביקור בישראל, הוציאו המשטרה ושב"כ צווי הרחקה מנהליים לכמה צעירים שלכאורה ביקשו לשבש את הביקור. משטרת ירושלים פתחה מרכז מידע לציבור שיפעל ברציפות ממוצאי שבת עד סיום הביקור ביום שני. הוא ייתן מענה על הסדרי תנועה, גרירת כלי רכב, חסימת כבישים ועוד: 1-700-553-100. 

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

בפגישה עם המלך עבדאללה במוצ"ש (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
בפגישה עם המלך עבדאללה במוצ"ש(צילום: רויטרס)

פרנסיסקוס הגיע למזרח התיכון כבר אתמול (שבת). הוא נחת בירדן, ובפגישה עם המלך עבדאללה אמר כי "יש צורך בפתרון בדרכי שלום לסוריה ופתרון צודק לסכסוך הישראלי-פלסטיני". בבוקר יטוס האפיפיור במסוק לביקור ברשות הפלסטינית. בנתב"ג הוא ינחת ב-16:30 אחר הצהריים, ושם יתקבל בטקס רשמי, ואחר כך ימשיך לירושלים במסוק. לשם כך הכשירה העירייה מנחת בהר הצופים.

 

לרגל הביקור צפויים להיסגר לסירוגין רחובות שונים בירושלים. היום ייסגרו לשעות ספורות מנהרת הר הצופים והרחובות אהרון קציר, יצחק הנדיב, דרך העופל, חטיבת ירושלים, שער יפו ועוד. ביום שני ייסגרו הרחובות אהרון קציר, יצחק הנדיב, מרטין בובר, דרך יריחו, כביש העופל, חטיבת ירושלים, הצנחנים, אגרון, דוד המלך, עזה, זלמן שניאור, קינג ג'ורג', ארלוזורוב, הנשיא ועוד.

 

במשך שני ימי הביקור לא תתאפשר חנייה בין היתר ברחובות אהרון קציר, שדרות האוניברסיטה העברית, דרך העופל, אגרון, עזה, הרצוג, בצלאל בזק, ארלוזורוב, שלמה המלך, חטיבת הצנחנים ועוד.

 

העירייה הפיצה בימים האחרונים מנשרים בשלוש שפות בתיבות הדואר ברחובות הסמוכים לצירי התנועה שבהם תנוע שיירת האפיפיור, ובהם מפורטים הסדרי התנועה והחנייה במהלך הביקור. מכוניות שיחנו בצירי התנועה המרכזיים ולאורך מסלול הביקור ייגררו לחניונים גבעת התחמושת, גן הפעמון וחניון הלאום. מומלץ לציבור הנהגים להימנע מלהחנות את רכביהם באזורי הביקור ובעיקר במרחב העיר העתיקה.

 

המחלקה לניהול התנועה בירושלים (מנת"י) נערכת לביצוע שינויים במערך הרמזורים על מנת לאפשר זרימה של התנועה בצירים החלופיים ויצירת גל ירוק במטרה לנטרל עומסי תנועה.

 

לא לאחר לבגרות בתנ"ך

גני הילדים בירושלים יפעלו כרגיל בכל רחבי העיר. רוב בתי הספר היסודיים יפעלו כרגיל, למעט בתי הספר הרובע היהודי, נווה עציון בנות ובית הספר הניסויי - שלהם הועברו הנחיות נקודתיות. לקראת הבגרות בתנ"ך שתתקיים ביום שני בשעות הבוקר הונחו מנהלי התיכוניים לזמן את התלמידים בשעה מוקדמת.

 

מערך הסעות התלמידים ברחבי העיר יפעל כרגיל ובהתאם לשינויי התנועה הצפויים. במערכת החינוך במזרח העיר לא מתקיימים לימודים לאור חג עליית הנביא מוחמד שחל בתחילת השבוע.

במטוס בדרך למזרח התיכון. ברכה לנשיא (צילום: AP) (צילום: AP)
במטוס בדרך למזרח התיכון. ברכה לנשיא(צילום: AP)

ברחבי העיר, ובעיקר לאורך צירי התנועה שבהם תעבור השיירה של האפיפיור, ייתלו כ-1,000 דגלי ישראל והוותיקן. האתרים התרבותיים ברחבי העיר – בהם מוזיאון ישראל, יד-ושם והכותל המערבי – יהיו פתוחים כרגיל במהלך ימי הביקור.

 

האפיפיור יבקר באל-אקצה

הכנות נמרצות לביקור האפיפיור התקיימו גם בבית לחם שברשות הפלסטינית, ולשכת אבו מאזן מסרה שלא פחות מאלף עיתונאים – זרים, ישראליים ופלסטיניים – יסקרו את הגעתו. הוא ינחת במנחת ששופץ לקראת הביקור בסמוך למחנה הפליטים דהיישה. בלשכה הנשיאותית בבית לחם תתקיים קבלת פנים ומשם ימשיכו האפיפיור ואבו מאזן לכנסיית המולד. שם תיערך מיסה מיוחדת שתימשך שעתיים וישתתפו בה אלפי אנשים.

 

בהמשך הוא ישתתף בארוחת צהריים חגיגית בהשתתפות משפחות פלסטיניות של אסירים ביטחוניים ושאהידים. לאחר מכן הוא יגיע למרכז קהילתי שנמצא בפאתי מחנה הפליטים דהיישה. הפלסטינים מייחסים חשיבות לביקור במקום כדי לזכות בהכרה של האפיפיור בסבלם של הפליטים.

ההכנות בבית לחם לביקור האפיפיור (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ההכנות בבית לחם לביקור האפיפיור(צילום: רויטרס)

אחרי הנחיתה בירדן (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אחרי הנחיתה בירדן(צילום: רויטרס)
  

גם ברשות הפלסטינית השקיעו מאמצים רבים כדי שהביקור יעבור בהצלחה: לא פחות משלושת אלפים קצינים ושוטרים ישתתפו באבטחת הביקור, ומנגנוני הביטחון התפרסו כבר במוצאי שבת בשלושה מעגלי אבטחה בבית לחם. על הגגות בצירי התנועה שבהם תעבור הפמליה בבוקר יוצבו צלפים.

 

ביום שני יבקר האפיפיור בהר הבית ובמסגד אל-אקצה. הוא יתקבל שם על ידי המופתי של ירושלים ועל ידי שורה של אנשי דת מוסלמים בכירים.

 

האפיפיור: מיטב איחוליי לנשיא

בשבת, כשעבר עם מטוסו בשמי מדינת ישראל, ביקש האפיפיור מטייסי חברת "אל איטליה" להעביר מסר אישי דרך מגדל הבקרה האווירית לנשיא המדינה שמעון פרס

ולאזרחי מדינת ישראל.

 

"אני שולח את מיטב איחוליי לך כבוד הנשיא שמעון פרס ולכל עם ישראל", אמר. "אני מחכה לפגוש אותך ולבקר בארץ הקודש. אני מתפלל מעומק לבי למענך ולמען כל אזרחי מדינת ישראל. כל מיטב ברכותיי לכם".

 

בתגובה אמר לו הנשיא פרס: "ברוך הבא לישראל, ברוך הבא בשערי ירושלים. מדינת ישראל מקבלת אותך באהבה ובהערכה כאפיפיור הבונה גשרי שלום בין כל הדתות. אנו רואים חשיבות רבה בביקורך, שנועד לקרב בין העמים ולבנות גשר של שלום ואחווה בין כל הדתות".

פורסם לראשונה 24/05/2014 22:37

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
האפיפיור פרנסיסקוס, אתמול בירדן
צילום: AFP
מומלצים