שתף קטע נבחר

הקונגרס אישר תקצוב כיפת ברזל וחץ 3

בית הנבחרים האמריקני העביר תקציב של מעל 600 מיליון דולרים לפיתוח מערכות הגנה מפני טילים בישראל. המחוקקים הרפובליקנים גם קידמו הצעה לחייב את הנשיא לדווח על מהלכיו לחיזוק יתרונה האיכותי-צבאי של ישראל

בית הנבחרים האמריקני, הנשלט על ידי רוב רפובליקני אוהד ישראל, אישר הלילה (ו') העברת 600 מיליון דולרים למערכות ההגנה מפני טילים "כיפת ברזל", "שרביט קסמים" ו-"חץ 3". במקביל אישרו המחוקקים בוושינגטון לתחייב את הנשיא לדווח לקונגרס מידי שלושה חודשים כיצד מסייע הממשל לישראל להצטייד בנשק לשמירה על יתרונה האיכותי, והבהירו שחור על גבי לבן: "מדיניות ארה"ב היא להבטיח שישראל יכולה להגן על עצמה עצמאית ולהסיר איומים לביטחונה".

 

מתקצבת ומגבילה: ארה"ב טרפדה מכירת טילים ישראליים לפולין

 

סוללת כיפת ברזל. האמריקנים יממנו ייצור של מערכות נוספות (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
סוללת כיפת ברזל. האמריקנים יממנו ייצור של מערכות נוספות(צילום: רויטרס)

 

מליאת בית הנבחרים בוושינגטון העבירה את התקציב להגנת ארה"ב לשנת 2015, ובו סעיף להעברת 351 מיליון דולרים למימון מערכות נוספות של כיפת ברזל, המגנה מפני רקטות וטילים בטווח קצר עד בינוני. סעיף נוסף הקציב 268.7 מיליון דולרים למימון מערכות שרביט קסמים, להגנה מפני טילים בטווח גדול, ולמימון החץ 3 ליירוט טילים בליסטים לפני כניסתם לאטמוספירה.

 

במקביל לקידום הסיוע המיוחד להגנה מרקטות וטילים, שולבה בחקיקה התנגדות למאמצי איראן להשיג נשק גרעיני וסיוע לישראל להתגונן בפניה. בית הנבחרים אימץ חקיקה נוספת הקובעת כי "מדיניות ארה"ב היא לנקוט בכל הצעדים להבטיח שישראל מחזיקה בידה יכולת להגן עצמאית ולהסיר איומים קיומים לביטחונה, ולהגן על האינטרסים הלאומיים החיוניים שלה".

 

החקיקה הזו מחייבת את הנשיא אובמה לדווח לקונגרס מדי שלושה חודשים על הצטיידות ישראלית בנשק לשמירה על יתרונה האיכותי. "הקונגרס מכריז שזוהי מדיניות ארה"ב לתמוך בצורה מלאה בזכותה החוקית של ישראל להגנה עצמית, כולל צעדים לבלימת תוקפן אזורי".

 

במקביל לניסוח המורה לצייד את ישראל בנשק הנדרש לתקיפת איראן,

קובעת החקיקה כי המדיניות של ארה"ב היא דיפלומטיה נוקשה לחיסול תשתית מערך הגרעין של איראן, אכיפה חזקה של הסנקציות ואופציה צבאית אמינה. החקיקה של בית הנבחרים קובעת כי כל הסכם עם איראן חייב למנוע ממנה השגת נשק גרעיני, ועל הקונגרס להיות מעורב בכל פעולה של הסרת סנקציות על משטר האייתולות.

 

לאחר האישור בבית הנבחרים, החלו הדיונים בסנאט. בניגוד לבית הנבחרים, בבית העליון בקונגרס יש רוב דמוקרטי שלא צפוי לאשר את ההצעה כלשונה. לצד הרצון לסייע לישראל, הסנאטורים ממפלגתו של הנשיא אובמה לא מעוניינים לכבול את ידי מדיניות החוץ של הממשל ולהכפיפה לקונגרס. לכן קיים סיכוי טוב לאישור סעיפי הסיוע למערכות הטילים להגנה, מבלי לכלול בחקיקה את נושא הגרעין האיראני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
סוללת כיפת ברזל. ארה"ב תממן ייצור עוד מערכות
צילום: EPA
מומלצים