שתף קטע נבחר

צילום: אבישג שאר ישוב, EPA, ירון ברנר, מאיר אזולאי, ששון טירם, גיל יוחנן

בליכוד תוקפים: "התנהלות נתניהו - מכוערת"

ראש הממשלה עשה הכל כדי לפגוע בראובן ריבלין ונאלץ בסופו של דבר לפרסם הודעת תמיכה בו - ועכשיו מגיע גל הביקורת במפלגת השלטון. בכירים בליכוד תוקפים את נתניהו ומירי רגב אומרת בגלוי ל-ynet: "נתניהו פספס, הייתי מצפה שיביא מועמד מוסכם על כל הימין"

מתקפה כזו מבית נגד בנימין נתניהו לא זכורה שנים ארוכות: בתנועת הליכוד מתחילים להבין את המחיר שגבתה התנהלותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו סביב הבחירות לנשיאות. בעוד גורמים בכירים במפלגה מכנים את התנהגותו "מביכה" ו"מכוערת", לראשונה נשמעת הבוקר (יום ה') ביקורת גלויה. חברת הכנסת מירי רגב לא חוששת לומר בפה מלא: "ביבי פספס".

 

עוד על נתניהו והנשיאות:

 

"צר לי שנתניהו הצטרף מאוחר מדי לתמיכה ברובי ריבלין", אמרה הבוקר ל-ynet רגב, יו"ר ועדת הפנים. "הייתי מצפה מראש הממשלה שיביא מועמד שיהיה מקובל על כל סיעות הקואליציה, ולצערי ראש הממשלה פספס את ההזדמנות הזאת שהייתה לו להביא נשיא בהסכמה מהימין. אם הוא כבר הצטרף, הוא היה צריך להביא איתו גם את ליברמן. מה שקרה בסוף זה שהוא מביא רק את הקול שלו. עדיף היה להכריז על חופש הצבעה". דבריה של רגב באים לאחר דברים של בכירים אחרים בליכוד, שתקפו את נתניהו בעניין במהלך ניסיונתיו הנואשים לחסום את ריבלין בבחירות לנשיאות.

 

כך למשל, שר הפנים גדעון סער, מי שעשוי להוות איום פוליטי משמעותי על נתניהו, תקף לפני כשבועיים בגלוי את ניסיונו של נתניהו לבטל את מוסד הנשיאות.

נתניהו וריבלין. הצטרף מאוחר (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
נתניהו וריבלין. הצטרף מאוחר(צילום: גיל יוחנן)

מירי רגב. "עדיף היה להכריז על חופש הצבעה" (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
מירי רגב. "עדיף היה להכריז על חופש הצבעה"(צילום: אלכס קולומויסקי)
 

שר הפנים גדעון סער. הראשון שתקף הניסיון לפגוע בריבלין (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
שר הפנים גדעון סער. הראשון שתקף הניסיון לפגוע בריבלין(צילום: מוטי קמחי)

גורמים נוספים בליכוד תקפו את השתיקה של ראש הממשלה ואת התמיכה המגומגמת בריבלין רק לאחר שרשימת המועמדים נסגרה: "זאת הייתה התנהלות מביכה. בערב נתניהו מנסה להריץ את ויזל ובבוקר בלית ברירה הוא אומר 'רובי'. תמיכה כמו זאת, עדיף לכל הצדדים שלא הייתה מתקיימת.

 

"הכוח של נתניהו היה שהוא מביא איתו את קולותיהם של ישראל ביתנו, עכשיו הוא מביא רק את הקול שלו שזהה לכל 119 הקולות האחרים", הוסיפו בכירים בליכוד. "הוא כבר לא מביא כלום, ויותר מזה, אפילו מבריח ח"כים. זו התנהלות מכוערת".

 

אמש אמר ל-ynet יו"ר ישראל ביתנו, שהתחייב לתמוך במועמד שבו יתמוך נתניהו, כי לא עודכן על כוונתו לתמוך בריבלין ולכן גם רואה עצמו פטור ממחויבות. "אני ונתניהו דיברנו ימים ושבועות על כל מועמד אפשרי, רק לא על ריבלין", הסביר ליברמן.

 

בימים האחרונים הופעל על ליברמן לדבריו מכבש לחצים על ידי חברים משותפים שביקשו לעשות סולחה, אולם לא יוכל לתמוך בריבלין. הוא דיבר על הצעד של נתניהו: "זה היה מבחינתי כמו שני אנשים שיוצאים לדרך, הולכים יחד ומסכימים על זה, אחד פתאום עוצר, מבקש לבדוק משהו - ופתאום נעלם. אז האדם השני פשוט ממשיך ללכת".

 

בעוד במערכת הפוליטית עוד מנסים לנתח את המצב החדש, במטות המועמדים עוסקים בשאלה לאן ילכו הקולות של ישראל ביתנו. אם לא יהיה שינוי של הרגע האחרון, יכנס ביום ראשון ליברמן את שרי המפלגה וידון באפשרות להעניק חופש הצבעה או להתלכד סביב מועמד אחד.

 

חברי כנסת בסיעה מעריכים הבוקר כי גוברים הסיכויים לכך שגם בישראל ביתנו יובהר לח"כים שאין בעיה להצביע לכל אחד מהמועמדים. אמש עלתה השאלה אם ליברמן יעניק את תמיכתו למועמדת דליה איציק. שר החוץ אמר כי הוא לא פוסל אף מועמד ובקרב סיעתו קיימים גם מספר חברי כנסת שכבר הודיעו כי אם יינתן חופש הצבעה יצביעו לבנימין בן אליעזר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמיל סלמן, הארץ
נתניהו. מתקפה מבית
צילום: אמיל סלמן, הארץ
מומלצים