שתף קטע נבחר

השב"כ: מאות צעירים קיבלו "קצבה חודשית" מחמאס כדי למנוע מיהודים לעלות להר הבית

לפני כחודש נעצר בכיר בארגון חמאס כאשר ניסה להיכנס לארץ דרך מעבר אלנבי. לטענת השב"כ, בחקירתו נחשף קשר הדוק של הארגון לתנועה האיסלאמית, בעיקר בתחום הכספי, וקשרים עם טורקיה וקטאר

בשב"כ טוענים כי הצליחו לחשוף את הקשר בין חמאס לתנועה האיסלאמית בעקבות כתב אישום שהוגש היום (ה') בבית המשפט הצבאי בשומרון נגד מחמוד טועמה, פעיל בכיר בארגון חמאס בחו"ל, המכהן כחבר במועצת השורא של חמאס בראשותו של חאלד משעל.

 

 

הערב (ה') הותר לפרסם כי טועמה, יליד טול כרם שהתגורר בסעודיה, נעצר בחודש שעבר במעבר אלנבי כאשר ניסה לחצות את הגבול מירדן לישראל. לפי השב"כ, בחקירתו חשף את עומק הקשר בין חמאס לתנועה האיסלאמית בישראל בכלל ובירושלים בפרט, בעיקר בתחום הפיננסי. בשב"כ אומרים כי טועמה סיפר בחקירתו שחמאס העביר כספים לפרויקטים של התנועה האיסלאמית בירושלים, בהם ללימודי דת בהר הבית, כאשר המטרה האמיתית הייתה למנוע מיהודים לעלות אל ההר. מאות הצעירים שלמדו במקום קיבלו 5,000-4,000 שקל בחודש, על חשבון חמאס.

בשב"כ הזכירו כי בחודשים האחרונים חלה עלייה ניכרת במספר התקריות האלימות בהר הבית ובהפרות הסדר מצד צעירים ערבים ששהו במתחם.

 

טועמה העריך בחקירתו שקיים קשר סודי בין ראש הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית, שייח ראאד סלאח, להנהגת חמאס. לדבריו, הקשר בין חמאס לתנועה נשמר בסודיות, כדי שלא לסבך את התנועה האיסלאמית עם השלטונות הישראלים. טועמה ציין שטורקיה וקטאר נוהגות לארח את בכירי תנועת חמאס, קלטו את מרבית מגורשי עסקת שליט ותומכות פוליטית וכספית בחמאס. בחקירה נחשף עוד כי חמאס מגייס כספים לארגון במדינות המפרץ באמצעות חברות פרטיות, בעיקר בתחום הנדל"ן. לדברי טועמה, לפני מספר שנים הוא העביר סכום של 750 אלף ריאל סעודי, כביכול עבור הקמת מסגד בטול כרם, כאשר בפועל הכסף היה מיועד לפעילות חמאס.

 

בכתב האישום נטען כי טועמה היה אחראי על ועדת הביקורת הכלכלית בהנהגה המרכזית של חמאס, כאשר עד לאחרונה מקור המימון המרכזי של חמאס היה איראן, אך בשנה האחרונה הופסקה התמיכה על ידי טהרן. זאת, ככל הנראה, על רקע הזיקה של חמאס לאחים המוסלמים בקהיר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים