שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock

הכפר שתושביו הולכים ומתעוורים

30 שנה שהמונים מתושבי הכפר חזנה שבתימן הולכים ומתעוורים, ולאחרונה איבד את מאור עיניו גם תושב שבמשפחתו לא קיים העיוורון. למה זה קורה?

תימן היא אחת המדינות העניות ביותר בעולם הערבי, והיא סובלת משלל בעיות שלממשלה אין פתרון עבורן: היעדר שירותים בסיסיים, תשתיות לקויות, ביטחון ירוד ואיכות חיים ברמה הנמוכה ביותר. אבל רוב תושבי תימן צריכים להרגיש בני מזל לפחות על כך שהם אינם גרים בכפר אל-חזנה שבמערב המדינה, שם חלק אדיר מהתושבים סובלים מבעיה אחת נוספת: עיוורון.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

סוכנות הידיעות הטורקית "אנטוליה" ניסתה בשבועות האחרונים לפצל את תעלומת העיוורון המסתורי שמכה בכפר, שכבר זכה לכינוי "כפר העיוורים" ושבו חיים כ-500 בני אדם. התופעה המסתורית קיימת שם כבר שלושים שנה, ובתי החולים המקומיים ורופאי העיניים אינם מצליחים

למצוא פתרון לה. העיוורון קיים בלא פחות מארבעים משפחות בכפר, ומביא למצב שבו שאר המשפחות, שאינן לוקות בעיוורון, מבודדות את המשפחות העיוורות ולא מאפשרות לילדיהן להינשא לבני המשפחות האלה.

 

עלי א-ריח, תושב הכפר בני אל-חסן השוכן בסמוך ל"כפר העיוורים", הסביר: "מספר המשפחות שלוקות במום הולך וגדל בגלל הילודה, כשמקביל הן ממשיכות להתבוסס בעוני. המציאות הזו גורמת לאותם תושבים לשבת בבתיהם ולא לחשוב בכלל על השאלה איך להיפטר מהמחלה ולטפל בה". בשיחה עם "אנטוליה" סיפר: "לפני כמה שנים הגיע אדם טוב מאיחוד האמירויות והביא עמו רופא זר כדי להבין את הסיבה למום הזה. הוא מצא שמדובר בבעיה ברשתיות של העין והדבר מצריך ניתוח יקר. הוא הבטיח שיכסה את עלות הניתוחים, אבל אז נעלם".

 

מתי הסובלים מהמום מתעוורים? א-ריח מסביר כי התינוק מתחיל את חייו כשהוא רואה, ואז בגיל שש מתחיל לפתע להתעוור. "הרופאים טוענים שהילד נולד עם גנים פגומים, אבל רק כשהוא מתחיל לגדול והולך לבית הספר, המורים מגלים שהוא לא יכול לקרוא", טען. לדבריו, יש

כבר משפחות ששוקלות לעזוב את הכפר, אחרי שבחודש שעבר לקה אחד התושבים בעיוורון, אף שמשפחתו לא סבלה עד אז מלקויות ראייה.

 

אימן מזכור, מנכ"ל משרד הבריאות במחוז חג'ה, מסביר: "התסמינים מתחילים בילדות. מתפשטים כתמים רבים ברשתיות ולאט לאט הם הופכים לעיוורון שאין לו טיפול. יש התערבויות כירורגיות שיכולות לעכב את הופעת העיוורון בכמה שנים, אך טיפול שורשי בתופעה אינו אפשרי".

 

הרופאים מתעקשים שמדובר במחלה תורשתית שהולכת וגוברת כתוצאה מנישואים של קרובי משפחה, מה שקורה באותו כפר. הם אף מזהירים כי "עלול לצמוח דור חדש שיהיה עיוור לחלוטין באותו באזור, אם העיוורים יתחתנו אחד עם השני ולא יתחברו לחברות אחרות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים