שתף קטע נבחר

מחקר: ללבוש חולצת סופרמן משפר ציונים

חוקרים בריטים שבדקו הקשר בין לבוש ליכולות מנטליות מצאו כי הציון הממוצע של סטודנטים בחולצת סופרמן היה גבוה מזה של חבריהם. גם חלוק לבן עוזר

לידיעת הניגשים לתקופת המבחנים: חוקרים בריטים מצאו כי לבישת חולצה ועליה סמל של סופרמן או חלוק מעבדה לבן בעת בחינה מביא לשיפור בציונים ולשיפור בתחושת המסוגלות העצמית. כך דיווח היום (שבת) העיתון "טלגרף".

 

עוד חדשות מהעולם:

מרהיב: ענן אפר בגובה 19 ק"מ מעל הר געש

מטוס ביצע נחיתת חירום בגלל כלב שעשה צרכיו

 

החוקרים העבירו לנבדקים שלהם מבחן לאומדן יכולות מנטליות וגילו כי אלו מהם שעטו חולצו טריקו רגילות זכו לציון ממוצע של 64 בעוד אלו שלבשו חולצות שעליהן סמל ה-S המפורסם קיבלו ציון ממוצע שגבוה בשמונה נקודות.

 

שיפור דומה זוהה כאשר חלק מהמשתתפים במחקר התבקשו ללבוש מעל בגדיהם חלוק לבן כמו זה של מדענים ורופאים. "אנשים שלבשו חולצת סופרמן תפשו עצמם כאהודים יותר וכעליונים ביחס לחבריהם הסטודנטים", הסבירה החוקרת קארן פיין מאוניברסיטת הרטפורדשייר.

 

לדבריה, כשהמשתתפים התבקשו להעריך איזה משקל הם יוכלו להרים, אלו שלבשו חולצת סופרמן סברו כי הם חזקים יותר מאשר הסטודנטים בחולצות טריקו ללא ציור או מאלו שלבשו את בגדיהם הרגילים.

 

להערכת החוקרים, הממצאים מעידים כי באמצעות לבוש ניתן להשפיע על התהליך המנטלי ועל התפיסות של אנשים, שכן הם מפנימים באופן לא מודע את הסמליות שמאפיינת את מה שהם עוטים על גופם. בהתאם לכך, גם לבישת חלוק מעבדה משפרת את התפקוד המנטלי שכן מוחו של האדם מסגל לעצמו יכולות שהוא משייך לרוב לרופאים ולמדענים.

 

במחקר קודם שערכה פיין היא מצאה כי נשים נוטות יותר ללבוש מכנסי ג'ינס כשהן מדוכאות. באחרונה היא גם פרסמה ספר חדש שעוסק ב"פסיכולוגיה של אופנה", שבו היא כוללת הבחנות דוגמת העובדה שנשים בתקופות לחץ נוטות להתעלם מ-90% מהמלתחה שלהן ושרובן מתגנדרות לא כדי לחוש מושכות - אלא כדי לחוש ביטחון עצמי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כריסטופר ריב בתור סופרמן. עוזר להרגיש עליונים
מומלצים