שתף קטע נבחר

אלמוני הצית ספרים בבית כנסת בפתח תקווה, בית כנסת בקרוואן נשרף ליד באקה אל-גרבייה

במשטרה בודקים חשד להצתה בעקבות שריפה שכילתה קרוואן ששימש כבית כנסת של חב"ד. בשריפה עלו באש כל ספרי הקודש והארונות. בפתח תקווה הצית אלמוני סידורי תפילה בבית כנסת וניסה להעלות באש את ארון הקודש

קרוואן של חב"ד המשמש כבית כנסת עלה באש לפנות בוקר (שבת) בתחנת דלק בכביש 6 סמוך לבאקה אל-גרבייה. במשטרה אמרו כי "מתחקור ראשוני נמצא חשד להצתת הקראוון. טרם נעצרו חשודים". באירוע אחר בפתח תקווה הצית אלמוני כמה סידורי תפילה וניסה להצית את ארון הקודש בבית כנסת ברחוב חובבי ציון בעיר. הוא נכנס למקום, שפך חומר דליק, הצית אותו ונמלט. למקום הוזעקו צוותי כיבוי שכיבו את האש לפני שספרי התורה נפגעו. נזק נגרם לארון. המשטרה חוקרת את האירוע. לא ברור אם יש קשר בין המקרים.

ארון הקודש המפויח בפתח תקווה (קרדיט צילום: חטיבת דובר המשטרה מרחב שרון) (קרדיט צילום: חטיבת דובר המשטרה מרחב שרון)
ארון הקודש המפויח בפתח תקווה(קרדיט צילום: חטיבת דובר המשטרה מרחב שרון)

 (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
(צילום: חסן שעלאן)

 (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
(צילום: חסן שעלאן)
 

בשריפה עלו באש כל ספרי הקודש והארונות שהיו בקרוואן. אנשים שעברו במקום סיפרו שהריחו אדי דלק. חוקרי שריפות הגיעו למקום ופתחו בחקירה, אך עדיין אין בידם ממצאים סופיים באשר לנסיבות השריפה.

 

גורם במשטרה סיפר ל-ynet: "קיבלנו קריאה על שריפה במתחם של תחנת דלק אלונית בכביש 6. שוטרים שהגיע למקום דיווחו על ריח בנזין מה שגרם לנו לחשוד כי מדובר בהצתה". תושב פרדס חנה שהיה במקום אמר: "אני חושב שמדובר בארוע חמור מאוד. לא יכול להיות שפגועים במקומות קדושים. מעשה כזה עלול היה להסתיים באסון כבד בגלל הקרבה לתחנת הדלק". 

ספרי קודש עלו באש  (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
ספרי קודש עלו באש (צילום: חסן שעלאן)

המשטרה חוקרת (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
המשטרה חוקרת(צילום: חסן שעלאן)
 

במקביל, המשטרה פתחה בחקירת ניסיון ההצתה בבית הכנסת ברחוב חובבי ציון בפתח תקווה. למרבה המזל, בית הכנסת היה ריק ממתפללים בעת שנכנס למקום אלמוני ששפך חומר דליק על ספרי תפילה והמשיך לארון הקודש, הצית אותו מבחוץ ונמלט.

 

לבית הכנסת הוזעקו צוותי כיבוי מתחנת פתח תקווה ואז התברר כי הפרוכת הנמצאת בחזית ארון הקודש נשרפה כליל. "ספרי התורה הנמצאים בתוך הארון לא ניזוקו ולא עלו באש מכיוון שארון הקודש עטוף במתכת שלא נתנה ללהבות לחדור ולפגוע בספרים", אמרו בכיבוי האש.

 

חוקרי משטרת פתח תקווה ניסו לאתר מצלמות באזור כדי לנסות למצוא את המצית, אך ללא הצלחה. במשטרה אומרים כי הם רואים את האירוע בחומרה רבה וציינו שכל הכיוונים נבדקים, כולל הפן הלאומני והפלילי.

 

בין היתר יחקרו במשטרה אם ההצתות הן תגובה לפשעי השנאה המכונים "תג מחיר". בתחילת החודש רוסס צלב קרס על קבר רבי חלפתא סמוך לכפר מרר. על הקבר נכתב "תג ישלם מחיר". ימים ספורים לאחר מכן התגלו כתובות נאצה שרוססו על קיר סמוך לכנסייה ברחוב החומה השלישית בירושלים. על הקיר נכתב "תג מחיר", "דוד המלך ליהודים" ו-"ישו זבל".

 

בסוף החודש שעבר צויר מגן דוד על קיר מסגד "אלרחמה" בפורדיס ונכתב "מסגדים סוגרים במקום ישיבות. כמו כן, במקום נוקבו צמיגיהם של עשרות כלי רכב.

 

בתיעוד מצלמת אבטחה סמוכה נראים שלושה גברים עטויי כובעי קפוצ'ון מתהלכים ליד המסגד וכלי הרכב. מתפללים שהגיעו למסגד גילו את הכתובות, ולפי ההערכות הן התייחסו להשתלטות מג"ב על הישיבה בהתנחלות יצהר לפני כחודשיים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים