שתף קטע נבחר

ביכורים: גיטרת הבר מצווה של שלומי שבת, האודישן הראשון של מירי מסיקה

עשרה מוזיקאים, עשרה לוקיישינים, עשרה שירים שמסמלים עבורם את תחילת הדרך: יורם סוויסה מרדיו דרום ו-ynet בפרויקט מיוחד לשבועות - עם שלומי שבת, אביב גפן, מירי מסיקה, רמי קליינשטיין, דודו אהרון, אברהם טל, עילי בוטנר וילדי החוץ, עומר אדם, יובל דיין וחיים ישראל

כשמדברים על ביכורים, לפחות בעולם התרבות, מתכוונים בדרך כלל לדברים חדשים: שירים בבכורה, שחקנים מבטיחים, יצירות טריות. הפעם, במסגרת פרויקט "ביכורים" של ynet ויורם סוויסה מרדיו דרום, החלטנו לחזור לדברים חדשים-ישנים: עשרה מוזיקאים - שלומי שבת, אביב גפן, מירי מסיקה, רמי קליינשטיין, דודו אהרון, אברהם טל, עילי בוטנר וילדי החוץ, עומר אדם, יובל דיין וחיים ישראל - חזרו איתנו למקום שבו מתחילה ההשראה, ומתחילה הדרך. לאודישן הראשון, למקום בו התחילו לנגן, לשדות או לחוף הים - וגם לשירים הראשונים, עם ביצועים אקוסטיים מיוחדיים. אתם מוזמנים לצפות כאן בעשרת הראיונות והביצועים, שישודרו בהמשך גם בתחנות הרדיו האזורי ובערוץ 10. צפייה מהנה, וחג שמח.

 

שלומי שבת - "מן החושך חזרתי"

 

"עשיתי דרך ארוכה וקשה", אומר שלומי שבת, "אבל אני מרגיש שאני עדיין בדרך, זה לא נגמר. צריך להמשיך ליצור, להיות בעניינים, לכתוב, להפיק ולעבד - אבל זה כיף. החיידק הזה שנקרא מוזיקה איתי מגיל 5. לפעמים אני מסתכל בתמונות משפחתיות מהילדות, ותמיד אני מצולם בהן בתנועה של מחזיק גיטרה, בלי גיטרה.

 

"את הגיטרה הראשונה שלי קיבלתי מאבא שלי בבר מצווה, זו היתה גיטרה חשמלית עם מגבר. לפניה בניתי לעצמי גיטרה מאולתרת מעץ, עם חוטי דייג - וניסיתי ליצור עליה מוזיקה. כשחושבים על זה, עברתי מאז באמת דרך ארוכה, אבל ככה זה צריך להיות לדעתי".

 

במיוחד לפרויקט מבצע שלומי שבת על הגיטרה את "מן החושך חזרתי", השיר הראשון שהלחין כשהתגורר בניו יורק.

 

אביב גפן - "מיליארד טועים"

 

הניינטיז חלפו עברו להם, ואביב גפן שפרץ אז על הבמות ובטלוויזיה, מאופר, מרדני ובועט - עכשיו כבר אבא לילד, בן 40 שעבר דרך אמנותית ארוכה ומלאת הישגים. באולפן הביתי שלו הוא מספר על "עולם חדש", השיר והדרך שהחל לעשות לאחרונה ביפן. "היה לי רצון להוציא שיר ראשון ושני עם נגיעות יפניות, שיהיה סוג של בשורה, כדי שלא תמיד יקבלו את אותו אביב גפן עם הפסנתר, הכינורות, המרגש - תמיד לדחוף עוד טיפה את הגבולות".

 

בשיר יש הרבה ביקורת על העולם החדש והמהיר שנהיה כאן" אומר גפן, "כולם און ליין בוואטסאפ ובסמארטפון, ועסוקים בלהעביר קבצים - הפכנו להיות פחות רומנטיים, יש פחות זמן וגם השפה העברית הצטמצמה ל'חחחח סמיילי' שזה די מבאס אם יש לך אבא משורר".

 

ומהשיר החדש אל זה הראשון בקריירה - אביב גפן ביצע במיוחד עבור הפרויקט את "מיליארד טועים" מאלבום הבכורה שלו "זה רק אור הירח".

 

מירי מסיקה - "טיפה טיפה"

 

את מירי מסיקה אנחנו פוגשים ברחבת התיאטרון הלאומי הבימה - שם נחשפה לראשונה בפני קהל, עוד לפני הפריצה הגדולה כזמרת. "זה אחד המקומות אהובים עלי", היא אומרת. "כמתבגרת היה לי דייט ראשון שבו הבחור ביקש שאבחר מקום שמייצג אותי, ובחרתי את הבימה".

 

מסיקה נזכרת באודישן שהביא אותה למקום הזה ולבמה: "אני מתגעגעת לתחושה הזו", היא אומרת, "לא רק לשמר את המקום שבו אתה נמצא, אלא שאתה בא כאנדרדוג ומגלים אותך".

 

עבור הפרויקט היא מבצעת על בימת התיאטרון את "טיפה טיפה", הסינגל הראשון מאלבום הבכורה שלה מ-2004.

 

רמי קלינשטיין - "הניחי לי"

 

כבר בסוף שנות ה-70, עוד לפני שסיים תיכון, רמי קלינשטיין החל את הקריירה המוזיקלית שלו כפסנתרן וזמר. "סוג של וונדר-בוי", הוא נזכר. במסגרת הפרויקט הוא מספר על אותן הופעות, במועדונים שעל קו החוף של תל אביב. "הייתי מופיע לפנות בוקר - ולמחרת הולך לבית הספר. זו היתה חוויה", הוא מספר.

 

מהשיר החדש "מתנות קטנות", הוא קופץ שוב אחורה בזמן לסיפור מהילדות בווירג'יניה, ומשם לאחד השירים מתחילת הקריירה - "הניחי לי".

 

אברהם טל - "שושנה"

 

את אברהם טל פגשנו באמפיתיאטרון שוני שבבינימינה "זה קרוב לבית וללב", הוא מספר. "זה מקום שאני מאוד אוהב ומופיע בו הרבה, אני מרגיש שיש לו מקום משמעותי בחיי כאמן. מלבד זאת, יש פה שמחה שקורית בהופעות, בסופן כל הקהל על הרגליים עם הידיים באוויר, ואני מהבמה רואה גוש של אנרגיה שמחה. כל שנה אני אומר לעצמי, רגע נעשה קיסריה - אבל אני רוצה לעשות שוני".

 

במיוחד לפרויקט מבצע אברהם טל את "שושנה" שיר הנושא של אלבומו האחרון, המוקדש לאשתו. "שוני ושושנה, שניהם זה בית, המקום הראשוני בו הכל מתחיל", הוא אומר.

 

דודו אהרון - "עוד יום"

 

כילד, דודו אהרון חבש כיפה ולמד תורה בבית הספר הממלכתי דתי "אהל מאיר" שבקרית עקרון. חזרנו איתו אל ילדותו שם, בכיתה, בחצר בית הספר ובספסל, עליו הוא מעיד: "כאן הובלתי את כל סיפורי האהבה, וגם את הפרידות. הייתי תמיד המחזר, היו לי כמה חברות, אבל לא היו נשיקות".

 

אהרון בחר לשיר בפרויקט את "עוד יום" שכתבה לאה שבת וביצע במקור נתי לוי, מתוך האלבום "האור קרוב". "השיר הזה יצא לפני 18 שנה", הוא מספר. "הייתי שבור מאיזו פרידה והוא חקוק לי עד היום, כי שמעתי אותו אז בריפיט".

 

עומר אדם - "שיר למעלות"

 

הזמר הצעיר עומר אדם חזר איתנו עם השיר שביצע לסבא שלו במסיבת הפתעה, ולאותו המקום בו זה קרה - חצר בית הוריו במושב משמר השבעה. "זה היה השיר הראשון שאיתו הבנתי שיש בי משהו מוזיקלי בתוכי", הוא מספר.

 

אדם נזכר גם בתחילת הדרך המוזיקלית, והבלבול שהגיע איתה. "זה היה קשה לי ולמשפחה. כשאתה מתחיל את האודישנים אתה לא יודע מה יקרה. לא האמנתי שאני אעבור בכלל", הוא אומר.

 

עילי בוטנר וילדי החוץ - "סוף העונה"

 

את עילי בוטנר פגשנו בקיבוץ עין כרמל, שם נולד, בגר והתפתח למוזיקאי המצליח שהוא היום. אל בוטנר הצטרפו חברי להקתו "ילדי החוץ" (אדר גולד ואוהד שרגאי) - ואחיו יותם, שמתופף על הקחון.

 

בוטנר, שהכחיש כל קשר לסיפורי אהבה עם מתנדבות בקיבוץ, בחר לשיר את "סוף העונה", השיר הראשון שכתב בחייו וביצעה במקור הזמרת ריטה.

 

יובל דיין - "לאסוף"

 

יובל דיין ביקרה איתנו בחוף הים, שם היא יושבת, מנגנת וכותבת. "אתה מסתכל על הים ואומר, 'עזוב הכל, תראה מה יש לך מול העיניים'. זה מנקה את הראש", היא מסבירה.

 

עבור הפרויקט, היא מבצעת את "לאסוף" - הסינגל הראשון שהוציאה. "זו היתה ההתחלה האמיתית, אז נכנסתי לעולם המוזיקה", היא אומרת.

 

חיים ישראל - "יתגדל ויתקדש"

 

בשדות שליד ראש העין, פגשנו את חיים ישראל - אחד הכוכבים הגדולים של הזמר הדתי והחרדי. "גדלתי בבני ברק, בעולם הישיבות", הוא מספר, "אבל בגיל 16-17 עברנו לפה".

 

ושם, בשטחים הפתוחים שמסביב ליישוב, מצא את הדרך למוזיקה: "קניתי טרקטורון, הייתי שם את הגיטרה מאחורה, לוקח פינג'ן לקפה, ויוצא. הכל פתוח, הנשמה והנפש מתעצמות יחד - וככה אתה מקבל את ההשראה". עבור הפרויקט הוא מבצע את "יתגדל ויתקדש".

 

"ביכורים" המשדר המרכזי של רדיו דרום FM95.8 ו-ynet ישודר גם בערוץ 10 ביום רביעי, 4 ביוני בשעה 19:00, וכן ברדיו 101.5, רדיו תל אביב 102FM, גלי ישראל, רדיו חיפה ורדיו קול הים האדום באילת.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אביב גפן ושלומי שבת
מירי מסיקה ודודו אהרון
לאתר ההטבות
מומלצים