שתף קטע נבחר

הפיוס מתממש: זו הממשלה הפלסטינית

9 חברים חדשים, 3 שרות ואותו ראש ממשלה. שרי ממשלת האחדות יושבעו היום, לאחר שלובנו רוב המחלוקות בין פתח לחמאס. גורם מדיני: "אין מה לנהל איתם דיאלוג". קרי התקשר לאבו מאזן: "ארה"ב עוקבת בדאגה אחר ההרכב"

17 החברים של ממשלת האחדות הפלסטינית החדשה יוכרזו רשמית היום (ב'), בהם תשעה פנים חדשות. לפי מקורות ששוחחו עם סוכנות הידיעות הפלסטינית מען, ראמי חמדאללה עתיד להישאר בתפקיד ראש הממשלה וריאד אל-מליכי ימשיך לכהן כשר החוץ של הרשות הפלסטינית.

 

הכתבות האחרונות על הפיוס הפלסטיני :

אבו מאזן: אחדות ביום שני, יש תשובה לישראל

לגיטימציה לפיוס: אבו מאזן נזכר במהפך 77'

לבני: החרם של נתניהו על אבו מאזן טיפשי

 

לקראת ההשבעה, התקשר מזכיר המדינה ג'ון קרי לנשיא הפלסטיני אבו מאזן והביע דאגה מאופייה של הממשלה החדשה בהשתתפות חמאס. דוברת מחלקת המדינה מסרה כי קרי "הביע דאגה מתפקיד חמאס בממשלה והדגיש את החשיבות שהממשלה החדשה תהיה מחויבת לעקרונות של אי אלימות, הכרה במדינת ישראל וקבלת ההסכמים הקודמים שנחתמו".

קרי ואבו מאזן בפגישתם ברמאללה. המזכיר מודאג (צילום: AP) (צילום: AP)
קרי ואבו מאזן בפגישתם ברמאללה. המזכיר מודאג(צילום: AP)

 

בעבר העריכו האמריקנים כי ממשלת פתח-חמאס לא תקום, על סמך ניסיון העבר, אולם עתה הם מצפים לראות כיצד הממשלה החדשה תתנהל. אבו מאזן, מצדו, הבטיח בשיחתו עם קרי כי הממשלה הפלסטינית החדשה תהיה מחויבת לעקרונות הללו. בתגובה, הצהיר מזכיר המדינה כי ארה"ב תעקוב מקרוב אחר המצב ותשפוט את הממשלה הפלסטינית על סמך הרכבה, מדיניותה ופעולותיה.

 

ממשלת האחדות תושבע היום בשעה 13:00 במטה הנשיאותי ברמאללה, בהשתתפות בכירי אש"ף. לפי המקורות, בממשלה יכהנו גם שלוש שרות: רולא מעאיעה תהיה שרת התיירות, היפאא' אל-ארא תשמש השרה לענייני נשים וחולה שחשיר תהיה שרת החינוך. בין החברים החדשים שיצטרפו לממשלה נמצאים מאמון אבו שעלה שיהיה שר העבודה, מופיד חסיינה שישמש שר השיכון ויוסף אידיס שינהל את המשרד לענייני דת.


שרי הממשלה הפלסטינית החדשה

שרי הממשלה הפלסטינית החדשה
שם תפקיד
ראמי חמדאללה ראש הממשלה
ריאד אל מליכי שר החוץ
זיאד אבו עמר סגן ראש הממשלה ושר התרבות
מוחמד מוסטפה סגן ראש הממשלה לעניינים כלכליים
שורקי בישארה שר האוצר
עדנאן חוסייני השר לענייני ירושלים
מאמון אבו שעלה שר העבודה
מופיד חסיינה שר השיכון והעבודות הציבוריות
יוסף אידיס השר לענייני דת
נאייף חלאף שר הממשל המקומי
סלים אל סאקה שר המשפטים
חולה אל-שחשיר שרת החינוך
וואל דוויקאת שר התחבורה
ג'וואד עוואד שר הבריאות
רולא מעאיעה שרת התיירות
עלאם מוסה שר התקשורת
שווקו אל אל-אייסיה שר החקלאות
הייפא אל-ארא שרה לענייני נשים
 

בין פתח לחמאס נרשמו חילוקי דעות במיוחד בנוגע לאיוש משרת שר החוץ, אולם לפי הדיווחים, לבסוף הסכימו בחמאס שאל-מליכי יישאר כשר זה. עם זאת, תפקיד השר לענייני אסירים נותר מקור למחלוקת עד לרגע האחרון: בתנועה הודיעו הלילה כי לא יסכימו להכריז על ממשלה חדשה שלא תכלול משרד ממשלתי עם שר לענייני אסירים.

 

אבו מאזן רוצה לבטל את המשרד הממשלתי הזה ולהקים במקומו רשות לענייני אסירים שתהיה כפופה לאש"ף ולא לממשלה - יוזמה שמעוררת התנגדות תקיפה מצד חמאס. ברשימה

שפורסמה בסוכנות הידיעות הפלסטינית לא אוזכר שר שנושא בתפקיד זה, אולם אחד הגורמים ציין כי המחלוקת בעניין זה נפתרה. עם זאת, עדיין לא ברור מה היה אופי הפשרה ומי מבין הצדדים התקפל.

 

גורם מדיני בישראל התייחס מוקדם יותר להשבעה המתכוננת והצהיר כי "הממשלה הזו אינה קבילה מבחינתנו, ואין לנו מה לנהל איתה דיאלוג". אמש התכנס הקבינט המדיני-ביטחוני, במקום ביום רביעי בשל חג השבועות, ודן בנושא הפלסטיני. בתוך כך, אמרו גורמים אמריקנים כי ארה"ב טרם קיבלה החלטה אם להכיר בממשלה החדשה או לא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
אבו מאזן. מאבקים עד הרגע האחרון
צילום: AFP
צילום: AFP
ראמי חמדאללה. עדיין ראש ממשלה
צילום: AFP
מומלצים