שתף קטע נבחר

ליברמן: במקום הפלסטינים, צריך הסדר אזורי

על רקע השבעת הממשלה ברמאללה, קרא שר החוץ לישראל להתמקד בהשגת בהסדר אזורי במקום לרדוף אחר הפלסטינים. "יחסים עם העולם הערבי המתון זה העיקר, הסדר עם הפלסטינים חייב להיות רק חלק מכך"

בעוד הקמת ממשלת האחדות הפלסטינית מעוררת חשש לגבי עתיד התהליך המדיני, שר החוץ אביגדור ליברמן קורא לישראל להתמקד באפיק פעולה אחר: השגת הסדר אזורי, שההסכם עם הפלסטינים הוא רק חלק קטן ממנו. "כינון יחסים עם העולם הערבי המתון ייצור מציאות אחרת", אמר היום (ב'), "להגיע בנפרד להסדר עם הפלסטינים - זה לעולם לא יקרה".

 

עוד בערוץ החדשות:

האישה החשודה במין עם נערים: "אני תמימה"

תיעוד לילי: מאות מסתננים תלויים על הגדר

 

ליברמן, שנשא דברים בכנס סטודנטים בהרצליה, ציין כי "צריך תמיד לחשוב מה העיקר ומה הטפל. הסדר עם הפלסטינים חשוב בעיקר מול האיחוד האירופי. זה לא חשוב מול הפלסטינים וגם לא מול מדינות ערב, כי הפלסטינים זה הדבר האחרון שמעניין אותם. מה שהכי חשוב לישראל זה לא רק להיות אי בודד של צמיחה, אלא לייצר בריתות והידברויות. אלא שפה באזור אנחנו אי בודד, וכיום יש הזדמנות גדולה לכונן הסדר אזורי".

 

לטענת שר החוץ, להסדר כזה עם כוויות, קטאר וסעודיה יהיו השלכות רחבות היקף. "העובדה שנוכל לקחת מטוס ולטוס לריאד או לדוחא, זו תהיה מציאות אחרת לגמרי. יכולת האלתור והטכנולוגיה של ישראל יחד עם הכסף של העולם הערבי ישנו את האזור כולו. הרבה יותר חשוב להגיע להסדר עם אותן מדינות, ההסדר עם הפלסטינים חייב להיות רק חלק ממנו. לא נצטרך לא קוורטט ולא חרטט".

 

ליברמן התייחס גם למכשולים שעומדים בפני כינון הסדר שכזה וציין כי "אחת הבעיות של העולם הערבי זה לעבור את המחסום הפסיכולוגי. כשאתה יושב בחדר סגור עם אנשי העולם הערבי, אתה כאילו חלק מהם. הם משכילים ולמדו בארה"ב, אבל אחר כך בוועידה בינלאומית הם מדברים כמו אחמד שוקיירי (יו"ר אש"ף הראשון - א"ש) בוועידת חרטום. הדיפלומטיה הכי טובה זה לדבר לעניין, הימים של הדיפלומטיה הסודית עברו".

 

לדברי השר, "המציאות שבה אנחנו חיים היא כמו שדגן אומר: היחסים עם ישראל הם כמו עם פילגש - כולם נהנים ממנה, אף אחד לא מודה ביחסים איתה. זה צריך להשתנות". ליברמן הוסיף כי ברית עם ישראל אף יכולה לסייע למדינות המתונות שנאלצות לשלם לקיצונים בארצם כדי להבטיח שקט. "כרגע צריך להבטיח יחסים תקינים באזור ויחסי מסחר", הוא המשיך, "זה האינטרס של מדינת ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עפר מאיר
אביגדור ליברמן
צילום: עפר מאיר
מומלצים