שתף קטע נבחר

מחאת 25 שנה לטיאננמן: עומדים מול טנק נייר

סין מציינת היום - או יותר נכון לא מציינת - חצי יובל לדיכוי האלים של המחאה הפרו-דמוקרטית שבה נהרגו כאלף איש. בהונג קונג ניצבו מול דגמי טנקים, זכר לתמונה המפורסמת של "איש הטנק", מגיבורי ההפגנות של 1989

כוחות הביטחון של סין פרוסים היום (ד') בכוננות גבוהה במרכז בייג'ינג, במלאות 25 שנה לדיכוי האלים של המחאה הפרו-דמוקרטית בכיכר טיאננמן בבייג'ינג, מרחץ דמים שממדיו האמיתיים אינם ברורים ושעד היום השלטון הקומוניסטי אוסר את העיסוק בו. בהונג-קונג התייצבו אנשים מול דגמי טנקים כשבידיהם שקיות מכולת, במסגרת מיצג שמטרתו להזכיר את התמונה המפורסמת ביותר מאירועי טיאננמן ב-1989, זו של הגבר שניצב לבדו מול טנק ומנע ממנו להתקדם.

 

עוד כתבות בחג ב-ynet:

 

אלפי שוטרים ומאבטחים, חלקם חמושים ברובים, נפרסו ברחבי הבירה הסינית. גם משאיות רבות מאוד של המשטרה נצפו בכיכר טיאננמן וסביבותיה, וכך גם אמבולנסים. תיירים ומוכרים הסתובבו באזור הכיכר, ואנשי הביטחון שהיו פרוסים בכל פינה כמעט בדקו תעודות זהות של עוברי אורח.

התמונה המפורסמת של "איש הטנק" ב-1989 (צילום: איי פי) (צילום: איי פי)
התמונה המפורסמת של "איש הטנק" ב-1989(צילום: איי פי)

השחזורים, היום בהונג קונג (צילום: AFP) (צילום: AFP)
השחזורים, היום בהונג קונג(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

אישה אוסטרלית אחת סיפרה שמנעו ממנה להיכנס ל"עיר האסורה", שם חיו הקיסרים הסינים, משום שלא היה עליה דרכון. בדרך כלל לא דורשים זאת מתיירים שמגיעים לאתר ההיסטורי. כתב של סוכנות הידיעות הצרפתית AFP נדרש למחוק את התמונות שבהן תיעד עימותים בין שוטרים להולכי רגל מתוסכלים שהמתינו להיכנס לחלק הראשי של הכיכר. גבר בלתי מזוהה רדף אחרי עיתונאי AFP לאורך כמה בניינים ותקף אותו, אחרי שעבר אמש באופניים בכיכר.

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)
 

במהומות בכיכר טיאננמן נהרגו ב-3-4 ביוני 1989 יותר מ-1,000 בני אדם לפי הערכות. חיילים דיכאו אז באלימות קשה סטודנטים שהפגינו בדרכי שלום במשך חודשים בדרישה לרפורמה פוליטית ולחופש ביטוי רחב יותר. מאז אותם אירועים פעלה סין נמרצות

כדי להשכיח מהזיכרון הציבורי את טבח טיאננמן. היא צנזרה כל אזכור שלו ברשתות החברתיות ועצרה עשרות פעילים, עורכי דין, אמנים ואנשים אחרים בשבועות האחרונים.

 

ארגוני חדשות בבייג'ינג הוזהרו על-ידי המשטרה ומשרד החוץ הסיני שלא לאסוף ברחבי סין חדשות הנוגעות ליום השנה, ולא - יסתכנו ב"השלכות חמורות", כולל ביטול אפשרי של ויזות. במקרה אחד ביום שני השבוע נעצר צוות טלוויזיה צרפתי למשך שש שעות כשניסה לראיין עובר אורח במרכז בייג'ינג. הצוות ניסה להראות לעוברים ושבים את תמונת "איש הטנק" הזכורה מאירועי טיאננמן, שבה נראה אדם שלא זוהה עד היום ניצב עם שקיות הקניות שלו מול טנקים כדי לעצור את התקדמותם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
צעירה ניצבת מול דגם טנק בהונג קונג
צילום: AFP
מומלצים