שתף קטע נבחר

צילום: אבישג שאר ישוב, EPA, ירון ברנר, מאיר אזולאי, ששון טירם, גיל יוחנן

דבק במטרה ואדם צנוע. דני הוא הנשיא שלי

דני הוא נדבך מרכזי ברוח היזמות הישראלית ובהמשך קידום מעמדה של ישראל כמדינת הזנק טכנולוגית. מעל הכול הוא אדם שיודע לדבר עם כל אדם בשפתו. לכן דן שכטמן הוא הנשיא שלי

ביוני 2012, במהלך אירועי פסגת רמב"ם המסורתית, התכנסה קבוצה של מאות רופאים, חוקרים, ידידים מארצות העולם ואנשי ציבור להקשיב להרצאת המפתח של פרופסור דן שכטמן.

 

דני סיפר בלשון העם, צעד אחרי צעד, כיצד גילה את השריג הגבישי בן חמשת הקודקודים שלכל גדולי הפיזיקאים ומומחי הגבישים נראה בלתי אפשרי. הוא סיפר לקהל המרותק על המסע המופלא בעולם של הוכחת התגלית לקהל המומחים וחתני הנובל הקודמים.

 

זהו מסע מופלא של עמידה על האמת, אי-התעלמות מעובדות, עקשנות ודבקות במטרה, התמודדות עם ענקים שמסרבים להכיר בטעותם, וכל זאת תוך ענווה וצניעות. דני לא ויתר וכבש את העולם בסערה. המדענים בעולם עמדו בהשתאות מול התגלית, מול התעוזה ומול תעצומות הרוח המדעית.

שכטמן מגיש את מועמדותו ליו"ר הכנסת אדלשטיין (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
שכטמן מגיש את מועמדותו ליו"ר הכנסת אדלשטיין(צילום: גיל יוחנן)

הקהל באולם ההרצאות של רמב"ם קם על רגליו במדרגות ובמעברים ולא הפסיק למחוא כפיים במשך דקות ארוכות, משתאה מגודל ההישג, מהעוצמה ומהאישיות של דני. ואני הזלתי דמעה של אושר ושל הזדהות. הרגשתי חלק קטן מההישג האדיר של דני.

 

מורה, מרצה, מדען ומעל הכול צנוע

דני נולד בתל אביב וגדל ברמת גן ובפתח תקווה. הוא השיג את השכלתו האקדמית בטכניון, ולאחר תקופה בארצות הברית חזר כאיש סגל. תגלית הנובל שלו החלה במשך שהותו בשבתון באוניברסיטת ג'ונס הופקינס, שם הוא גילה מבנה של שריג גבישי שנראה בלתי אפשרי ונוגד את כל חוקי הפיזיקה הידועים. כיום הוא חבר מכובד של האקדמיה למדעים בישראל, בארצות הברית, באירופה ובשבדיה, ועתיר פרסים בינלאומיים. מאז הזכייה בפרס נובל שכטמן מקדיש זמן רב להאדיר את שם ישראל היפה והמתקדמת בעולם. הוא נפגש עם נשיאי מדינות, נושא דברים במאות כנסים רבי משתתפים ומעניק ראיונות רבים בתקשורת העולמית הרחבה.

 

דני הוא הנשיא שלי. אני מכיר אותו במשך שנים רבות במסגרת פעילותי כפרופסור בטכניון בתחומי ההנדסה הרפואית והרפואה. דרכינו הצטלבו פעמים רבות בארץ סביב החדשנות והוראת הסטודנטים ובעולם במסגרת האקדמית של אוניברסיטת ג'ונס הופקינס היוקרתית, שבה שנינו בילינו כפרופסורים אורחים. הכרתי את דני היטב כמורה, כמרצה, כמחנך, כמדען - ומעל הכול כאדם צנוע היודע לדבר עם כל אדם בשפתו.

 

דני מסמל יותר מכול את המצוינות והשאיפה להישגים מדעיים פורצי דרך, שהמדינה שלנו כל כך גאה בהם. בבסיס השאיפה הזאת עומדת המחויבות לאמת הצרופה ללא פשרות. האמת היא תמיד במרכז. הבנה עמוקה של העובדות היא הבסיס לכל תגלית ולכל חדשנות.

שכטמן מקבל את פרס נובל בדצמבר 2011 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
שכטמן מקבל את פרס נובל בדצמבר 2011(צילום: AFP)

דני הוא נדבך מרכזי ברוח היזמות הישראלית ובהמשך קידום מעמדה של ישראל כמדינת הזנק טכנולוגית. בכלל, ישראל החדשה היא ההזנק ההיסטורי של העם היהודי. היזמות הטכנולוגית הנגזרת מהמדע והטכנולוגיה והמוזנת על ידי הנפש הישראלית החצופה, היזמות הרפואית ההופכת אותנו למדינה המובילה בעולם בתחום החדשנות היא אבן הבניין שעליה נמשיך לצמוח ולשגשג. ראיתי את הברק בעיניים, את הניצוץ שלא כבה לעולם. דני מוביל בטכניון קורס יזמות טכנולוגית שעד כה 10,000 מבוגריו ינקו ממנו את רוח היזמות והחדשנות. זהו המפתח לעולם של שלום כלכלי.

 

דני פעיל בזירה הבינלאומית והוזמן לעצרת האו"ם בשנת 2012 כדי לשאת דברים בעקבות הצעת החלטה ישראלית בנושא יזמות ופיתוח בעולם השלישי.

 

דני מוביל את החינוך המדעי בבתי הספר. אנו צופים בירידה מתמדת של ההשקעה בחינוך במדינתנו. אור אדום מהבהב ומתריע כי ההישגים שלנו בחינוך בתחומי המדעים הולכים ומצטמקים. החינוך הוא עתידנו ושם אנו חייבים להשקיע את מרב האמצעים העומדים לרשותנו. דני פועל בנושא זה בבתי הספר ברחבי הארץ, וביוזמה פורצת דרך בחיפה בשיתוף עם ראש העיר יונה יהב, מתחיל את החינוך המדעי כבר בגני הילדים. דני מעביר את נושא המדע לילדים בתוכניות טלוויזיה חדשניות ועומד בראש הוועדה המדעית של מדעטק - מוזיאון המדע בחיפה.

 

דני מסמל את הדבקות במטרה, את העמידה האיתנה בצדקת הדרך, ואת ההמשכיות רבת השנים בהעברת המסר גם בארץ וגם בעולם. אלה המרכיבים שיובילו אותנו להמשך הישגים, החינוך מהגיל הרך, הדבקות באמת, החדשנות והיזמות. זהו המפתח לתעסוקה, לכלכלה ולרווחים שיבואו על בסיס המורשת והמסורת והערכים שלנו. זה גם יבטיח שדני לא יישאר הנובליסט האחרון בישראל למשך שנים. ולכן דני הוא הנשיא שלי.

 

פרופ' רפי ביאר הוא מנהל בית החולים רמב"ם בחיפה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
פרופ' דן שכטמן
צילום: ירון ברנר
מנהל רמב"ם פרופ' רפי ביאר
מומלצים