שתף קטע נבחר

למנוע את האסון הבא: "שימו לב לילדים"

אור וקורל מתו בסביון, ראמי טבע במאגר ביוב, ולנטינה וויקטור נפלו מקומה שלישית ונפצעו, זוהר התינוק מת באמבטיה. שלושה שבועות לחופש הגדול והסטטיסטיקה מפחידה. "כל מכשול יכול להפוך למלכודת מוות", מזהירה ח"כ אורלי לוי-אבקסיס. ושר החינוך שי פירון מבקש: "הגדירו גבולות לילדים"

בחייהן ובמותן לא נפרדו: אור קורן בת העשר, שנהרגה ביום שלישי באסון הבריכה בסביון, תובא למנוחות בשעה 12 בצהריים (יום ו') בבית העלמין בסביון. חברתה, קורל שרי, נטמנה היום (ה') בעיר יהוד-מונוסון ומאות אנשים ליוו אותה למנוחות. נסיבות המוות של שתיהן עדיין אינן ידועות, ותוצאות הנתיחה לא הצביעו עד כה על סיבה ודאית.

 

אמהּ של אור, אמית, שכלה את בתה היחידה, שיצאה בערב שבועות לשחייה בבריכה הפרטית של סבתה בסביון. היא סיפרה על ילדה חייכנית שאהבה לשיר, לרקוד ולגדל בעלי חיים. "אור הייתה ילדה שכשמה כן היא, אור, היא הכניסה הרבה אור לחיים שלי. עכשיו היא הלכה להאיר חיים של מישהו אחר כנראה. עכשיו אין לי יותר ילדים. אור תמיד התלבטה אם היא רוצה אח או אחות ואז היא הייתה אומרת 'בעצם לא, כי אז אני אצטרך לחלוק בך עם מישהו אחר ואני רוצה שתהיי רק שלי, שאת אמא רק שלי ותהיי רק שלי'".

 

בבית משפחת קורן מתכוונים להנציח את הבת באמצעות ספריית בית הספר. "היא אהבה מאוד את הספרייה ואני אנציח אותה בזה שנעשה פינה בספרייה או שנקרא לספרייה לשמה. אני אתרום את הספרים שלה שהיא כל כך אהבה לספריית בית הספר שילדים אחרים יוכלו ליהנות ולזכור אותה", אמרה בעצב".

אור קורן תובא היום למנוחות בסביון  ()
אור קורן תובא היום למנוחות בסביון

קורל שרי. חיים שלמים שנגדעו בבריכה  ()
קורל שרי. חיים שלמים שנגדעו בבריכה

הוריה של קורל שרי בהלוויה ביהוד  (צילום: אמיר לוי) (צילום: אמיר לוי)
הוריה של קורל שרי בהלוויה ביהוד (צילום: אמיר לוי)
 

בבית העלמין ביהוד הובאה אמש למנוחות קורל שרי ז"ל, חברתה של קורן. הזמר רמי קליינשטיין ביצע במיוחד את השיר "מתנות קטנות" שכל כך אהבה, ואביה אילן סיפר על בתו, אותה כינה נפש תאומה. "כתבתי את ההספד שלך מחדרך היתום. חדר שתפס חיים ואנרגיות, חדר של ילדה שהייתה בשיא פריחתה", ספד לה. "היום כשהשקיתי את הצמחים במרפסת לא יכולתי להמשיך. הרגשתי מה שווה לתת חיים לעוד צמח במרפסת כאשר החיים שלך ילדתי נגדעו. בערב שבועות התעקשת לעזור לאמא למלא את הפחזניות בקרם שכל כך אהבת. ומי אכל אותן? האורחים שבאו לנחם".

 

השר פירון: הורים צריכים לדבר עם הילדים שלהם 

האסון בסביון מסמן שיא בשורת מקרים טרגיים שבהם היו מעורבים ילדים. היום נפלו בבאר שבע ולנטינה מסניקביץ' בת החמש ואחיה ויקטור בן השלוש מהקומה השלישית בבאר שבע ונפגעו קשה. בערב השתפר מצבה של ולנטינה והוגדר בינוני. בתחילת השבוע טבע הילד ראמי נעאים בן העשר מאבו סנאן במאגר ביוב דרומית מזרחית לנהריה. בירושלים הצית ילד בן 4 את הדירה אחרי שנותר לבד בחדר השינה עם מצת והדליק בגדים ולפני כשבועיים מת התינוק זוהר ארגז אחרי שנותר ללא השגחה וטבע באמבטיה.  

 

רצף האירועים, כשאנו נמצאים כמה שבועות לפני פתיחתו של החופש הגדול, מעלה שוב לסדר היום את שאלת האחריות. בהקשר זה יש לציין כי לא ניתן היה כנראה למנוע חלק מהמקרים, אך אפשר בהחלט לפעול כדי למנוע את המקרה הבא או לפחות להפחית את הסיכונים. "הפנים, התמונות, השמות. ילדים - מלאכים שהלכו לעולמם. לבנו עם ההורים ואין מילה שיכולה לתאר את הכאב והצער שלכם ושל כולנו", אומר שר החינוך, שי פירון, בשיחה עם ynet.

 

"אנחנו חייבים למצוא את האיזון שבין מתן חופש וחירות לילדים, לבלות וליהנות לבין הקפדה יתירה על כללי זהירות. אני אומר להורים: 'לפני היציאה לחופשה הגדולה, שבו עם הילדים שלכם, דברו איתם על המותר והאסור. הגדירו יחד גבולות והקטינו סיכונים. עלינו, כחברה, לסייע. לפקוח ולהאיר עיניים. הגדילו את הסיכוי שנעבור את החופש בשלום", הוסיף השר.

לפקוח ולהאיר עיניים. השר שי פירון (צילום: אסי כהן ואורי דוידוביץ') (צילום: אסי כהן ואורי דוידוביץ')
לפקוח ולהאיר עיניים. השר שי פירון(צילום: אסי כהן ואורי דוידוביץ')
 

ח"כ אורלי לוי-אבקסיס. נתונים מפחידים  (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ח"כ אורלי לוי-אבקסיס. נתונים מפחידים (צילום: גיל יוחנן)

 

כל דבר עלול להפוך למלכודת מוות

יו"ר הוועדה לזכויות הילד בכנסת, ח"כ אורלי לוי-אבקסיס, אומרת כי שבירת השגרה של הילדים וההורים, בחגים ובימי הקיץ, מעידה על עלייה סטטיסטית בהיפגעות ילדים, ולכם על ההורים לקחת את הנושא לתשומת לבם. "תאונות רבות יכלו להימנע",

היא אומרת. "על ההורים להפנות את כל תשומת לבם לילדיהם ולילדים אחרים בסביבתם, לעשות הכול כדי להסיר מדרכם מכשולים וכל דבר שעלול לגרום לפגיעתם. כל דבר עלול להפוך למלכודת מוות ברגע של חוסר תשומת לב".

 

לדבריה, בוועדה נערכו דיונים שהזהירו מפני עלייה בהיפגעות ילדים, ולצערה התחזיות מתממשות. "רצף האירועים מבהיר עד כמה קריטי לכולנו לפקוח עיניים ולא להשאיר לבד וללא השגחה את הילדים אפילו לא לרגע אחד. אנו רק בתחילתו של הקיץ וכבר רואים את ההערכות והאזהרות הללו מתממשות ומסתיימות בטרגדיות".

 

על פי נתוני ארגון בטרם לבטיחות ילדים, בשנת 2013 נכנס ילד לחדר מיון בכל שלוש דקות ובממוצע בכל יומיים וחצי מת ילד בישראל מהיפגעות בלתי מכוונת. "האחריות היא קודם כל של ההורים - אבל לא רק שלהם", אמר יו"ר הוועדה. "אנחנו עושים הכול כדי לקדם את התוכנית הלאומית לבטיחות ילדים בשיתוף כל משרדי הממשלה, אולם כבר כעת יש להגביר את המודעות לסכנות שעלולות לגרום להיפגעות ילדים. יש לעודד הסברה לבטיחות ילדים ברשויות המקומיות ובמערכות החינוך ולא לוותר על בדיקת תקינותם של המכשירים והמתקנים איתם באים ילדים במגע, ולעשות הכול כדי לנסות ולמנוע את האסון הבא".

 

סגנית יו״ר הכנסת, ח"כ פנינה תמנו שטה, שפועלת עם ארגון בטרם לקידום תוכנית בינמשרדית בנושא, אמרה כי "עדיין חסרה הסברה אינטנסיבית להגברת מודעות ההורים והסביבה לסכנות אליהן חשופים ילדינו. הגיע הזמן להעביר תקציבים לצורך חיזוק המודעות. אני קוראת להורים לתשומת לב יתרה, בייחוד לאור העובדה שהמקרים האחרונים יכלו להימנע בקלות".


פורסם לראשונה 05/06/2014 23:48

 

בהכנת הידיעה השתתפו אילנה קוריאל, גלעד מורג, מורן אזולאי ואיתי בלומנטל
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים