שתף קטע נבחר

מישראל לסוריה: החזית המדממת של חיזבאללה

בחודש שעבר נהרג בסוריה בכיר בארגון הטרור ששוחרר בעסקת טננבוים - והוא לא הבכיר היחיד מארגונו של נסראללה שאיבד את חייו במלחמה. "הביצה הסורית בולעת את המשמר הישן והחדש של חיזבאללה"

"הביצה הסורית בולעת את המשמר הישן והחדש של חיזבאללה". כך נכתב שלשום (יום ה') בעיתון הלונדוני "א-שרק אל-אווסט", שניסה להסביר כיצד בכירים בארגון הטרור השיעי, שפעם כל עיסוקם היה הלחימה בישראל, הפכו למעורבים עד צוואר במלחמת האזרחים בסוריה ובקרבות נגד ארגוני המורדים.

 

סיפורים חמים נוספים - בפייסבוק שלנו

 

המקרה שממחיש זאת יותר מכל אירע לאחרונה, עם ההודעה הלקונית של הארגון על מותו של פאוזי איוב. חיזבאללה הסתפק במשפט השגרתי שנאמר על כל מי שמת בשורות הארגון במסגרת הלחימה בסוריה: "הוא נהרג בעת מילוי חובת הג'יהאד". זאת, מבלי להוסיף פרטים נוספים על אופי תפקידו בארגון ועברו. איוב, על פי גורמי אופוזיציה, נהרג בקרבות בחלב.

 

אולם איוב, דמות בכירה בארגון, מוכר היטב גם לישראל וגם לארצות הברית. איוב, לבנוני-קנדי, נעצר בשנת 2002 על ידי ישראל בגדה המערבית, בגין אימון לוחמים פלסטינים לביצוע פיגועים ולהכנת מטעני חבלה. לפי הפרסומים הוא היה אמור לסייע בהקמת תשתית לחיזבאללה בגדה ואף היה חלק מיחידה שהקים קצין המבצעים של הארגון דאז, עימאד מורנייה.

 

בנוסף, איוב היה מבוקש גם על ידי ה-FBI, בגין שימוש בדרכון אמריקני מזויף כדי שיוכל להיכנס לישראל ולבצע פיגועים. כשנתיים לאחר מעצרו בישראל הוא הוחזר ללבנון במסגרת עסקת השבויים להחזרת אלחנן טננבוים.

 

בעיתון הלונדוני בערבית נכתב כי ממעבר על תמונותיהם של כמה ממפקדי חיזבאללה שנהרגו בסוריה עולה כי מדובר באנשים מבוגרים, שככל הנראה נטלו חלק בלחימה נגד ישראל. פרשנים שצוטטו בעיתון סבורים כי מדובר ב"בזבוז של משאבי האנוש של הארגון בתוך שטח סוריה", אך מאידך הדגישו כי "מול האובדן של בכירים צבאיים בולטים, המצטרפים החדשים לארגון מקבלים מיומנויות לחימה בזירת הקרבות בסוריה".

 

מלבד איוב ציין העיתון שמות של שלושה בכירים בארגון שנהרגו בשנה האחרונה בסוריה ושימשו בתפקידים מרכזיים גם בעת שחיזבאללה לחם מול ישראל. מוחמד מנתש, שנהרג באפריל האחרון במארב שהציבו כוחות אסד לצוות אל-מנאר בעיירה מעלולא ליד דמשק, הוגדר בעיתון כממונה כממונה על ההסברה הצבאית של חיזבאללה באזור האסטרטגי אל-קלמון. בחיזבאללה הגדירו אותו כצלם של רשת "אל-מנאר".

 

הלווייתו של מנתש

 

על פי העיתון, שימש מנאש באותו תפקיד מאז הימים שבהם צה"ל שהה בדרום לבנון. באתרים המקורבים לארגון הטרור נכתב עליו בין השאר כי עבר כמה קורסי ג'יהאד וקורסים אדמיניסטרטיביים בחיזבאללה, השתתף בפעולות צבאיות נגד ישראל לפני נסיגת צה"ל מלבנון ואף קיבל תשבוחות ממזכ"ל הארגון חסן נסראללה. גורמים המקורבים לארגון סיפרו כי הוא שימש בתפקיד צבאי מרכזי גם במלחמת לבנון השנייה ותיעד במישור התקשורתי את המלחמה עבור אגף התקשורת הצבאית בארגון.

 

בכיר נוסף שנהרג כחצי שנה לפני מנתש ושהוזכר בכתבה הוא חסן מרעי, שמותו העסיק מאוד את חיזבאללה. פועלו לא נודע, אך הוא החזיק בתפקידים בכירים בארגון, כך נטען. במהלך תהלוכה של הארגון לציון יום העאשוראא בעיירה א-נבטיה בדרום לבנון הוצב ארונו של מרעי בראש התהלוכה ויו"ר הסיעה של חיזבאללה בפרלמנט, מוחמד רעד, אף נשא נאום הספד לפני הלווייתו.

 

אדם נוסף שהוגדר בעיתון כ"בכיר הראשון שנהרג בקרבות בסוריה" הוא מוחמד נאסיף שעליו דובר כמי ששימש המפקד הארגוני של המבצעים של חיזבאללה בתוך סוריה. הוא למעשה, על פי העיתון, היה אמון על הקשר עם מנגנוני הביטחון והצבא של המשטר הסורי בכל מה שנוגע לפעילות של חיזבאללה בתוך סוריה. הוא נהרג בקרבות הראשונים בעיירה קוסייר בפרברי חומס לפני יותר משנה, היכן שחיזבאללה התערב לראשונה במערכה בסוריה.

 

ברחבי סוריה כיום פועלים על פי ההערכות כמה אלפים מלוחמי הארגון שאיבד כבר יותר מ-350 אנשים. לאחרונה פרסם מרכז המעקב הסורי אחר זכויות אדם כי נכון ל-19 במאי נהרגו 438 מאנשי ארגון הטרור הלבנוני, ביניהם גם שני זוגות אחים מאותה משפחה.

פורסם לראשונה 06/06/2014 19:43

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP,  AL-MANAR
מזכ"ל חיזבאללה נסראללה
צילום: AFP, AL-MANAR
מומלצים