שתף קטע נבחר

אפקט דוד הנחלאווי: ה"לייק" שיסבך חיילים

טירונים ומפקדים ילמדו על נוהלי השימוש ברשתות חברתיות, עקב התמיכה בחייל הנח"ל שדרך נשק לעבר פלסטיני. זוהי תוכנית ההסברה הצה"לית

עשה ואל תעשה ברשתות החברתיות: בעקבות סערת דוד הנחלאווי, שהביאה להדחת חיילים שכתבו בפייסבוק כי יסרבו לפנות מאחזים, החליטו בצה"ל לפעול בכל הכוח נגד התופעות. ל-ynet נודע כי בצבא גיבשו תוכנית הסברה מיוחדת בנושא לפיקוד הזוטר ולמתגייסים הטריים, והיא תועבר לכל טירון החל ממחזורי הגיוס הקרובים.

 

סיפורים נוספים – בפייסבוק שלנו

 

עיקרי התוכנית מתבססים על שני מערכי שיעור: "חורים ברשת" שיועבר לטירונים ו"המפקד לא נופל ברשת" שיועבר לפיקוד הזוטר. למעשה מדובר בהסדרה ראשונה בהיקפה בכלל צה"ל של נוהלי השימוש ברשתות החברתיות. מטרת השיעור היא להסביר לחיילים את האתגרים וההזדמנויות בשימוש ברשתות, לצד האפשרות לתת להם להסביר מדוע לדעתם פרסומים בעלי אופי מיני או לא ראוי בסמלי צה"ל יכולים להשפיע לרעה על תדמית הצבא ועלולים לפגוע בחיילים.

 

במערך השיעור יוצגו דוגמאות מפרסומים מביכים שחיילים העלו ברשתות חברתיות כמו פייסבוק ויוטיוב ויתקיים דיון בנושא, בין היתר בנוגע לפגיעה בתדמית צה"ל בציבור והפגיעה בערכי הצבא. בעבר גם אירעו לא מעט מקרים של חיילות שהעלו תמונות עירום וסרטונים לרשתות החברתיות. בעקבות כך, במערך השיעור יסביר המפקד לחיילים כי תמונות בעלות אופי מיני מבזות נשים וגברים ואת סמלי צה"ל והמדינה. במהלך השיעורים יוקרנו לחיילים קטעים מהסרט "הרשת החברתית" על מייסד פייסבוק מארק צוקרברג.

 (צילום: צפריר אביוב) (צילום: צפריר אביוב)
(צילום: צפריר אביוב)

המחאה שתפסה תאוצה. חיילים תומכים בדוד הנחלאווי (ארכיון) ()
המחאה שתפסה תאוצה. חיילים תומכים בדוד הנחלאווי (ארכיון)

"הסכנות הכרוכות בשימוש במדיה החברתית נוגעות לפגיעה בפרטיות וסכנת התמכרות וטשטוש הגבולות בין הפרטי לציבורי ובין הצבאי לאזרחי, לצד העדר שליטה על גבולות ההפצה ושימוש בפרטי המשתמשים למטרות עסקיות", כך יוסבר לחיילים.

 

המפקדים ידגישו לחיילים כי מותר להם להשתמש ברשתות החברתיות גם בשירותם הצבאי ואף לנצל את היתרונות הגלומות בהן, אך קודם יהיה עליהם לשאול אם השימוש יפגע בביטחון האישי, בביטחון מידע, בתדמית ובערכי צה"ל.

 

הוראה למפקדים: לא לבקש חברות מפקודים

התוכנית גם תבהיר לחיילים כי מצופה מהם לדווח למפקדים על אירוע חריג ש"עומד בניגוד לערכי רוח צה"ל כשהעומדים מהצד הם חיילים הנחשפים לתכנים שעומדים בסתירה לערכי הצבא וממשיכים להפיצם". בנוסף, ייאסר על החיילים להגיב ב"לייק" על פוסט כזה והדבר יהפוך אותם לשותפים לעבירה. על החיילים, כך נכתב במערך השיעור, ייאסר גם לבצע "צ'ק אין" בבסיס או להעלות תכנים אסורים כמו עירום ופורנו לרשת.

 

בשיעור למפקדים זוטרים יועברו תכנים דומים עם דגשים מיוחדים למפקדים. בין היתר, יוצגו להם סרטונים המתעדים אלימות ביחידה והתנהגות מחוץ ליחידה כדי להמחיש את אחריותו הכוללת של המפקד על פקודיו בכל רגע נתון.

 

למפקדים הזוטרים יוצגו גם תמונות של סמלים אנטי-ציוניים שהועלו לרשתות המציגים את סמלי המדינה באופן גזעני. "מפקד שיעלה תכנים לא ראויים לרשת יוביל לפגיעה במקור סמכותו מול חייליו", יוסבר למפקדים, "לפעמים גם הוואטסאפ מחליף את השיח האמיתי בין המפקד לחייליו ובין החיילים עצמם, ולכן יש להימנע ממתן פקודות ברשת".

 

על המפקדים גם ייאסר לבקש חברות מפקודיהם באינטרנט ולענות לבקשות החברות שלהם: "למרות שזו חברות מדומה, עדיין יש בה חציית קווים עדינים שבין מפקד לחייל, שזקוק למפקד ולא לחבר".

 

בערב חג השבועות הסביר קצין חינוך ראשי, תא"ל אבנר פז צוק, בראיון ל-ynet את מהלכי צה"ל לאחר פרשת דוד הנחלאווי. "בחרנו שלא לעשות שיפוט סיטונאי אלא לעסוק בהסברה לצד ענישה משמעותית נגד החיילים שהעלו תמונות עם קריאה לסירוב פקודה. גם אני שפטתי חיילת שהעליבה את חברתה בפייסבוק. אי-אפשר להתעלם מקיומן של הרשתות החברתיות, אך אנו רחוקים ממרד וירטואלי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תמונת תמיכה בדוד הנחלאווי
מומלצים