שתף קטע נבחר

מה עדיף: שתל או לשמור על השן הטבעית?

למרות העובדה ששתלים הם אלטרנטיבה טיפולית ואסתטית יעילה, רופאים ממליצים לנסות ולשמור על השן הטבעית ככל שניתן ולדאוג לכך ששתלים יבוצעו רק בחניכיים בריאות

תארו לעצמכם שהיתם מגלים פצע קטן באצבע והרופא היה ממליץ לכרות אותה ולהחליפה באצבע תותבת. נשמע מוגזם? כמעט באותה מידה, גם ההחלטה לעקור שן היא החלטה חשובה בעלת משמעות תפקודית לחיינו.

 

עוד סיפורים חמים – בפייסבוק שלנו

 

בעשור האחרון, השימוש בשתלים כתחליף לשיניים חסרות הפך שכיח ביותר. אין זה פלא - שתלים הם אלטרנטיבה טיפולית יעילה ומוצלחת לשיניים שלא ניתן יותר להציל. הם מאפשרים שיקום קבוע ולא נשלף שמשמעותו איכות חיים למטופל, הם מדמים שיניים בריאות ויוצרים מראה אסתטי, הם מאפשרים שמירה מרבית על השיניים הסמוכות, הם חזקים ולא מצריכים סתימות.

 

אך לפני שבוחרים בשתל כאלטרנטיבה טיפולית, חשוב מאוד לשים לב לשתי נקודות: האחת, שעשינו את המרב על מנת להציל את השן הטבעית והשנייה, ששתל ניתן לבצע רק בחניכיים בריאות שיוכלו להחזיקו.

 

עוד כתבות על בריאות השיניים

5 האפליקציות שישמרו על בריאות השיניים

חורים בשיניים? ההישגים בספורט בסכנה

שלא תגיע לרופא: 3 דרכים למנוע חור בשן

 

להציל את השיניים הטבעיות

התפיסה לפיה שתלים יכולים לשרוד לעד, מובילה בחלק מן המקרים לעקירה מוקדמת של שיניים שאולי ניתן היה להציל. במקרים רבים השיניים הטבעיות מסוגלות לשמש אותנו לטווח ארוך על ידי טיפול ותחזוקה הולמת.

 

במחקר חשוב שפורסם לאחרונה על ידי שני חוקרים ישראלים, נמצא כי שיניים שהוכרזו אבודות, שרדו לעיתים יותר מעשור כאשר טופלו ותוחזקו כראוי.

 

המלצת החוקרים בסיכום המאמר הייתה לאמץ גישה שמרנית יותר על מנת לתת הזדמנות החלמה לשיניים הטבעיות. הפנייה למומחה חניכיים (פריודונט) מומלצת כדי לנסות ולשמר את השיניים הטבעיות.

 

מדובר בטיפול מקיף שמטרתו לעצור את המחלה ולאפשר לשיניים הטבעיות לשמש אותנו למשך שנים ארוכות בצורה בריאה ויציבה.

 

מילת המפתח - תחזוקה

מחלת חניכיים היא מחלה כרונית הדורשת טיפול תחזוקתי ומניעתי לאורך כל החיים. ללא תחזוקה ופעולות מניעה, המחלה תמשיך להתקדם ולפגוע ברקמות הפה. לכן , יש צורך בתחזוקה שוטפת - עצירת המחלה מחייבת שמירה על היגיינת פה, באמצעות שמירה על שגרת צחצוח מיטבית.

 

מברשת שיניים חשמלית בטכנולוגיה התלת ממדית של Oral B, יעילה ביותר בהסרת הפלאק. למעשה, בעת השימוש במברשת זו, לא המשתמש קובע את שינויי הכיוון, אלא המברשת עצמה. הראש הקטן שלה מסתובב הלוך ושוב ומבצע 8800 שינויי כיוון מדי דקה.

 

זהו מספר הגדול פי 15 משינויי הכיוון שיכול לבצע משתמש במברשת ידנית, ולכן מברשת זו מביאה לרמה חדשה של יעילות בהסרת הפלאק.

 

לפני השתל: שליטה במצב

אם בכל זאת מחליטים להחליף שן בשתל, חשוב מאוד לוודא שהמחלה שהובילה לאבדן השן נמצאת בשליטה מלאה. שתי המחלות העיקריות המובילות לאבדן שיניים הינן עששת ("חורים בשיניים") ומחלת חניכיים. שתי המחלות הללו נגרמות מחיידקים.

 

אותם חיידקים שהובילו לנזק לשן יפגעו בעתיד בשיניים אחרות וגם בשתלים שיבואו להחליף את השיניים שאבדו. ביצוע שתל באדם החולה במחלת חניכיים ללא טיפול במחלה, דומה לבניית בניין ללא הכנת הקרקע. פירושו של דבר שהשתל יסבול מאותן מחלות שסבלו מהן השיניים אותן הוא מחליף.

 

לצורך השגת שליטה במצב לפני ביצוע שתל, יש לפנות למומחה לרפואת חניכיים (פריודונט) לטיפול מקדים על מנת למצב פה "נקי", ללא כיסי חניכיים וללא דימום.

 

לסיכום, למרות שלעיתים מאוד מפתה לעקור שן "אבודה" ולהחליפה בשתל, לא בכל מצב יהיה זה הטיפול הנכון. עלינו לזכור תמיד כי עדיף לנסות ולמצות את כל אלטרנטיבות הטיפול הסבירות הקיימות לפני עקירת השן.

 

במידה והשן תיכשל בעתיד, תמיד ניתן יהיה לבצע שתל, אולם כאשר עקרנו שן והשתל נכשל, הדרך חזרה מסובכת הרבה יותר.

 

מידע נוסף עומד לרשותכם באתר האינטרנט של האיגוד הישראלי לרפואת חניכיים

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
לטפל בשן הטבעית או להעדיף שתל?
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים