שתף קטע נבחר

צילום: אביהו שפירא, EPA, מאיר אזולאי, גיל יוחנן, אבישג שאר-ישוב, ששון טירם, ירון ברנר, ron sachs

הצהרות ההון נחשפות: הדירות של המועמדים

המועמד לנשיאות ראובן ריבלין פרסם בהודעה על הצהרת הונו כי פרט לדירה שרכש ב-220 אלף שקלים לפני יותר מ-40 שנה, הוא מחזיק בתיק השקעות בשווי 300 אלף שקלים ובעוד 450 אלף שקלים בקרן השתלמות ובקופת גמל. ריבלין: "צריך להיות גלוי ושקוף בנוגע להכנסות". השופטת בדימוס דורנר: "בבעלותי דירת 4 חדרים מ-1974 ורכב מ-2004"

החשדות בבחירות לנשיאות מניבים שקיפות: דליה איציק הבטיחה היום כי תפרסם הצהרת הון ואישרה כי ברשותה 3 דירות, בינתיים מפרסם אחר-הצהריים (יום א') ח"כ ראובן ריבלין את הצהרת ההון שלו.

 

ריבלין כתב כי הוא רכש דירה בת ארבעה חדרים בירושלים ב-1973 בעלות של כ-220,000 שקלים. מלבד זאת, הוא לא מחזיק בנכסי דלא ניידי. ריבלין הצהיר כי יש לו 450 אלף שקלים בקרן השתלמות, ביטוח ובקופת גמל, בנוסף לעוד 300 אלף שקלים בתיק השקעות. לפי ההצהרה, לריבלין רכב בשווי של כ-60 אלף שקלים.

 

 
הבניין שבו מתגורר ריבלין (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
הבניין שבו מתגורר ריבלין(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

יו"ר הכנסת לשעבר הצהיר כי הוא מרוויח 25 אלף שקלים נטו בחודש כחבר כנסת, בנוסף הוא מקבל 1,000 שקלים נטו בחודש כיוון שכיהן כשר ועוד 600 שקלים נטו מלשכת עורכי הדין. בנוסף הוא מקבל 2,500 שקלים מביטוח לאומי ומקצבת זקנה. ריבלין אמר: "כל נבחר ציבור צריך לעמוד בפני הציבור באופן גלוי ושקוף בנוגע להכנסותיו ורכושו, כדי למנוע לזות שפתיים וספקולציות שונות לגבי עצמאותו וטוהר שיקול דעתו".

 

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 

דליה איציק הצהירה כי ב-1992 רכשה דירה ברחוב קדיש לוז בירושלים ב-683,650 שקלים. ב-2008 רכשה דירה ברחוב כרמון בבירה במחיר של 925,000 שקלים וביולי 2013 רכשה דירה ברחוב בן גוריון בתל אביב, לא הרחק מעיריית תל אביב, במחיר של 4,500,000 שקלים.

 

בנוסף, לאיציק קרן השתלמות וחסכונות נוספים בגובה של 71,138 שקלים. היא מחזיקה ברכב יונדאי 2008 בשווי 64 אלף שקלים וכן ברכב מזדה מודל 1999 בשווי 10 אלף שקלים. היא הצהירה שבביתה רכוש בשווי 444,400 שקלים, ובכללו תכשיטים בשווי 160,900 שקלים. כמו כן מחזיקה איציק בשתי משכנתאות מבנק לאומי בשווי כולל של שני מיליון שקלים והתחייבות לקרוב משפחה בשווי 323,000 שקלים.

 

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 

גם השופטת בדימוס דליה דורנר פרסמה הצהרת הון. מהנתונים שפרסמה דורנר עולה כי היא מקבלת קצבת פנסיה חודשית בסך 35 אלף שקל מעבודותיה כקצינה בצה"ל וכשופטת. בנוסף מחזיקה השופטת דורנר בדירת ארבעה חדרים בשכונת בית הכרם בירושלים, שבה היא מתגוררת מאז 1974. הדירה ממוקמת בקומה שלישית בבניין ללא מעלית. כמו כן ברשותה רכב וולבו מודל 2004.

 

הבניין שבו מתגוררת דליה דורנר (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
הבניין שבו מתגוררת דליה דורנר(צילום: גיל יוחנן)

 

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 

פרופ' דן שכטמן, שמתמודד גם הוא לנשיאות, ציין כי הוא מתגורר עם אשתו בבית דו-משפחתי שאותו בנו בחיפה בתחילת שנות ה-70 בעלות כוללת של כ-140 אלף לירות - שווי משוער היום הוא כ-3 מיליון שקלים. בנוסף, לפני כ-20 שנה, בנה פרופ' שכטמן בית במושב בעין העמק עבור משפחת אחד הילדים בשווי כולל אז של כ-500 אלף שקלים. הבית מושכר כיום.

 

כמו כן, פרופ' שכטמן מקבל משכורת של פרופ' מחקר בטכניון - מקום עבודתו הראשון - עם ותק של כ-40 שנה משכורתו היא כ-35 אלף שקלים. הרעיה פרופ' ציפי שכטמן היא גמלאית של משרד החינוך. לבני הזוג בית בארה"ב בשווי של כ-190 אלף דולר שנרכש לפני כ-10 שנים. בנוסף למשכורותיו, פרופ' שכטמן קיבל פרסים רבים - ישראל, אמת, וולף, רוטשילד וכמובן פרס נובל - בשווי כולל של כ-1.8 מיליון דולר.

 (צילום: אבישג שאר ישוב) (צילום: אבישג שאר ישוב)
(צילום: אבישג שאר ישוב)
 

המתמודד ח"כ מאיר שטרית סירב למסור לציבור הודעה בדבר הונו. מלשכתו נמסר כי "חבר הכנסת מאיר שטרית מגיש מדי שנה הצהרת הון לוועדת האתיקה של הכנסת כדין. בשנותיו כשר הוא הגיש דיווח גם למשרד מבקר המדינה. ח"כ שטרית מתכוון להמשיך ולדווח בפירוט ובגילוי מלא לכל הרשויות המוסמכות בהתאם להוראות החוק".

 

ח"כ שטרית. לא מסר הצהרה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ח"כ שטרית. לא מסר הצהרה(צילום: גיל יוחנן)

מוקדם יותר היום פרסמה ח"כ איציק הודעה בעמוד הפייסבוק שלה עם התייחסות לשתיים מדירותיה. "כמי שמאמינה בחשיבות תפקיד הנשיא ובסמכותו המוסרית, תמיד האמנתי שהנשיא צריך לפעול בשקיפות ולהוות דוגמה", כתבה איציק. "היום הנחיתי את רואה החשבון שלי להכין בעבורי בהקדם הצהרת הון מעודכנת, שאותה אפרסם לציבור במלואה (הצהרת ההון האחרונה שלי מהכנסת היא מ-2012, וכבר הוריתי לכנסת למסור העתק ממנה לכל דורש). אני קוראת לכל המועמדים להצטרף אליי ולפרסם את הצהרת ההון שלהם ואת הצהרת הבריאות שלהם בהקדם האפשרי". יצוין כי לפי שעה, פניית ynet לכנסת בבקשה לקבל את הצהרת ההון של איציק נתקלה בסירוב. לאחר הפרסום בפייסבוק, ביקש יועץ התקשורת של איציק, איתי בן-חורין, להוסיף: "איציק ובעלה חיים עשרות שנים בדירה צנועה שרכשו ב-1992 ב-683 אלף שקל בירושלים".

 

 (צילום: AP, אביהו שפירא, ירון ברנר, גיל יוחנן, אבישג שאר ישוב, EPA) (צילום: AP, אביהו שפירא, ירון ברנר, גיל יוחנן, אבישג שאר ישוב, EPA)
(צילום: AP, אביהו שפירא, ירון ברנר, גיל יוחנן, אבישג שאר ישוב, EPA)

 

איציק הוסיפה: "עד להשלמת הנייר הפורמלי, חשוב לי שתדעו שעבדתי כל חיי. כבר בכיתה ד' התחלתי לעזור בכלכלת המשפחה (כיוון שאמי נאלצה לפרנס את שמונת הילדים בעצמה), דרך היותי מורה ועד לתפקידים ציבוריים בכירים בעיריית ירושלים, בכנסת ובממשלה ב-26 השנים האחרונות. בעלי ואני חיים עשרות שנים בדירה צנועה בירושלים. בשנת 2009 רכשנו דירה קטנה ב-923 אלף שקל בעיר, מכסף שפדיתי מקרן ההשתלמות בניהול פסגות שלי ושל בעלי.

 

"בשנה שעברה החלטנו למכור אותה, כדי להשתמש בכסף הזה לרכישת דירה בתל אביב. כדי לבצע את הקנייה, השתמשנו ב-500 אלף שקל שקיבלנו מאביו של בעלי אשר מכר דירה, תיקון בהפרשות פנסיה בגובה 450 אלף שקל, בהלוואה שלקחתי מאחי (כ-750 אלף שקל) ובכל החסכונות של בעלי ושלי (בסביבות מיליון שקל) שחסכנו כל חיינו.

 לאחר מכן לקחנו מבנק לאומי (סניף רמת גן) משכנתא של 1.9 מיליון, שחלקה יוחזר כאשר נשלים את מכירת הדירה בירושלים (הדירה נמצאת בשלבי מכירה סופיים). כל המסמכים הרלוונטיים יימסרו כמובן במסגרת הצהרת ההון".

 

איציק חותמת את מכתבה כך: "זהו כל הסיפור. כמו רבים מבני דורי אשר עבדו קשה, הגענו ליציבות כלכלית יחסית. אולם העושר הכספי (לא שיש רע בכך) לא עניין אותי, אלא המשך השליחות הציבורית לאורך עשרות שנים. היו שייעצו לי לא 'להגביר את השיח' בנושא, אבל אני מאמינה שלהיפך - אור השמש הוא אכן המחטא הטוב ביותר. כך נהגתי בכל תפקידיי הציבוריים והממלכתיים, וכך אמשיך לנהוג תמיד. כמי שכיהנה כנשיאת המדינה בפועל אני יודעת היטב כי מי שייבחר השבוע להיכנס לבית הנשיא יהיה חייב לחזק באופן מיידי את אמון הציבור במוסד זה. אם אבחר - כך אעשה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
ח"כ ריבלין
צילום: גיל יוחנן
מומלצים