שתף קטע נבחר

לפיד: אם יספחו התנחלויות נפיל את הממשלה

שר האוצר הציג את חזונו המדיני - הכולל הקפאת הבנייה בהתנחלויות שלא יישארו בישראל בשום הסדר. הוא הזהיר: "אם יהיה נסיון לספח אפילו יישוב אחד באופן חד צדדי יש עתיד לא רק תפרוש מהממשלה - היא גם תפיל אותה"

על רקע הקיפאון בתהליך המדיני, ועל רקע בידודה הגובר של ישראל בקהילה הבינלאומית, יוצא השותף הבכיר בממשלת נתניהו, השר יאיר לפיד, למתקפה חריפה נגד המצב המדיני שנוצר, ונגד ראש הממשלה בנימין נתניהו עצמו, נגד השר נפתלי בנט ורעיונותיו ולראשונה - גם נגד ההתנחלויות. במסמך מדיני שגיבש, מבקר לפיד בחריפות את המצב אליו הגיעה ישראל ביחסיה עם העולם ועם ארה״ב, וקורא להקפיא את הבנייה בהתנחלויות. לפיד קורא להפסיק לבנות ביהודה ושומרון, בעיקר בשטחים שלא יישארו בידי ישראל בשום הסדר.

 

לאחר הביקורת החריפה והמילים הקשות נגד השותפות הקואליציוניות, לפיד הציג מתווה מסודר לצעדים שעל ישראל לגבש באופן מיידי, כולל הקפאת בניה, וקביעת גבולות - אחד הנושאים הרגישים ביותר עבור נתניהו. "גורמי ימין קיצוני דוחפים אותנו לעבר רעיונות הזויים של סיפוח שיובילו אותנו אל האסון הקרוי 'מדינה דו לאומית'", כתב לפיד. "אני לא יודע אם מדובר בתרגיל ביחסי ציבור או בכוונה אמיתית, אבל אנחנו לא ניתן לזה לקרות. אם לא תוקם מדינה פלסטינית לצד מדינת ישראל, במוקדם או במאוחר יבואו אלינו הפלסטינים, בגיבוי מלא של אומות העולם, ויאמרו לנו: 'הבנו שאתם לא מתכוננים לתת לנו מדינה משלנו, אז תנו לנו לפחות להיות אזרחים של ממש'. ארבעה מיליון פלסטינים יבקשו מאתנו ביטוח בריאות וביטוח לאומי, חינוך ודמי אבטלה וזכות הצבעה. אם נגיד כן, נפסיק להיות מדינה יהודית. אם נגיד לא, נפסיק להיות מדינה דמוקרטית. שתי האפשרויות הרסניות ותפקידנו הוא למנוע מהן לקרות". הוא הדגיש כי "אם יהיה נסיון לספח אפילו יישוב אחד באופן חד-צדדי יש עתיד לא רק תפרוש מהממשלה - היא גם תפיל אותה".

 

לפיד ציין כי הגיע הזמן שישראל תחליט מהם גבולותיה. "אנחנו יכולים לשנות את ההיסטוריה, אבל לא את הגיאוגרפיה. השטח אינו עומד להשתנות", כתב לפיד. "אין שום סיבה להמשיך להתחמק מהצורך לשרטט את גבולותיה העתידיים של מדינת ישראל. לסיבוב הבא של המשא-ומתן ישראל צריכה להגיע עם מפות מפורטות, שאנחנו נכין ושמבטאות הסכמה לאומית רחבה. המפות האלה יאפשרו לנו להגדיר מהלך תלת-שלבי שבסופו היפרדות מוחלטת מן הפלסטינים והסדר רחב עם מדינות ערב המתונות. שלושת השלבים הם 'שלב ההיערכות', 'שלב בניית האמון' והשלב הסופי, 'שלב ההתאמות'".

מתקפה על תוכנית הסיפוח. לפיד ובנט (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
מתקפה על תוכנית הסיפוח. לפיד ובנט(צילום: גיל יוחנן)

שר האוצר כתב עוד כי "הסיבה לכך שהמפות האלה לא שורטטו עד עתה, היא שהן מגלמות בתוכן את הצורך להקפיא את הבנייה מחוץ לגושי ההתיישבות. אלא שהקפאה כזו אינה איום עלינו, ואינה ויתור מצידנו. זה בדיוק מה שאנחנו צריכים לעשות. אין שום סיבה להמשיך להקים התנחלויות באזורים שלא ייישארו בתחומי מדינת ישראל בשום הסכם עתידי, או להשקיע מיליארדים בתשתיות שאותן בסופו של דבר ניתן במתנה לפלסטינים. אני מעדיף להשקיע את הכסף בשיפור חייהם של ילדי ישראל, לא בשיפור חייהם של ילדי הפלסטינים"

 

לדברי לפיד, "מאז שנכנסנו לממשלה, מפלגתי ואני מנהלים מאבק מתמיד, לעתים סיזיפי, נגד מגמות הבנייה מחוץ לגושי ההתיישבות. אין לי שום בעיה עם הבנייה בגוש עציון או בשכונת גילה שבירושלים, אבל הבנייה בהתנחלויות המבודדות גורמת לנו נזק בינלאומי שהולך ומחמיר, ונזק כלכלי שכל אזרח ישראלי מרגיש בכיסו. ההתנחלויות האלה יקרות לנו. הן משפיעות לרעה על הצמיחה, על התל"ג, על הקשרים הכלכליים שלנו עם העולם. מלבד המיליארדים שאנחנו מפסידים בבניית תשתיות מיותרות, אנחנו מפסידים עוד מיליארדים רבים של פעילות כלכלית שבהם יכולנו להשתמש להורדת מיסים, להגברת הבטחון ולשיפור השירותים האזרחיים. איפשהו בין איתמר ליצהר קבור הכסף שיכול היה לשמש לנו לכיתות קטנות יותר, לשירותי בריאות טובים יותר, לצמצום אי השיוויון בחברה הישראלית וגם לכיפות ברזל ולטילי חץ 3 ולהתעצמותו של צה"ל".

 

"מבחינתם מדובר בצו אלוהי" 

הוא כתב כי את המתנחלים קשה להאשים. "הם מאמינים שזוהי חובתם לחתור לכך שנעבור את נקודת האל-חזור ומטרתם הגלויה היא לבנות מספיק התנחלויות, במספיק מקומות, כדי למנוע את האפשרות שניפרד מהפלסטינים אי פעם. זוהי אינה תפיסה בטחונית או מדינית - גם אם לעתים היא מתחזה לכזו - זוהי גישה אמוּנית. מבחינתם מדובר בצו אלוהי. אבל

 מה שהפך את הרעיון הדתי הזה לאפשרות מעשית הוא היעדר מדיניות מוסכמת, החלטית וקוהרנטית של כל ממשלות ישראל. אנחנו זקוקים למפה קונקרטית וצופה פני עתיד, שתגדיר לנו מהם בדיוק גושי ההתיישבות, איפה עלינו להקפיא את הבניה ואיפה אפשר לתגבר אותה".

 

לפיד סיכם כי "העובדה שהממשל האמריקני החליט, בניגוד לעמדתנו, לפתוח בדיאלוג עם ממשלת חמאס-פתח היא הוכחה נוספת, למי שהיה זקוק להוכחה כזו, לכך שאנחנו נמצאים במשבר חסר תקדים ביחסינו עם ארצות הברית. המשבר הזה הוא תוצר של התנהלות בעייתית ולעתים מזלזלת מצידנו, אבל עדיין אפשר - וצריך - להחזיר את היחסים המיוחדים שלנו עם ארצות הברית למסלול הנכון. זה יהיה הצעד הראשון בדרך חזרה לשולחן המשא ומתן".

 

גם יו"ר הבית היהודי, השר נפתלי בנט, הציג הערב תוכנית מדינית, הפוכה מזו של לפיד. בנט קרא לשנות גישה מול הפלסטינים, ולהתחיל לספח שטחים לישראל. לדבריו, "הענקת שם חדש "היפרדות" לרעיון ישן "התנתקות" לא יביא תוצאה אחרת. מי שבורח מהטרור הטרור רודף אחריו. אנחנו נמצאים בתקופת העיוורון - העיוורון הוא המשיחיות המסוכנת ביותר העומדת בפנינו בימים אלה. אני קורא לראש הממשלה לעשות את הצעד המתבקש, אם כי לא הצעד הקל - וליישם את תוכנית הריבונות: צעד אחר צעד - ולהתחיל בהחלת הריבונות על גוש עציון תחילה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
השר יאיר לפיד
צילום: גיל יוחנן
מומלצים