שתף קטע נבחר

צילום: AP, שאול גולן

מצוד בגדה: 80 נעצרו, בהם בכירי חמאס

צה"ל ממשיך במבצע המעצרים, במטרה להגיע לחוטפי הנערים. הלילה נעצרו 80 פלסטינים, רובם אנשי חמאס ובהם השייח חסן יוסוף, שרים לשעבר וחברי פרלמנט. הסגר הורחב, נפרסו מחסומים רבים

60 שעות חלפו מהחטיפה בטרמפיאדה, והמצוד אחר חוטפי שלושת הנערים נמשך - ואף מתגבר. הלילה (יום א') נעצרו בגדה 80 פלסטינים, מרביתם אנשי חמאס - ובהם בכירים בארגון ואנשי המועצה המחוקקת. בין העצורים ניתן למנות את השייח חסן יוסוף, לשעבר דובר חמאס ואחד ממנהיגי הארגון ביהודה ושומרון, ואת חברי הפרלמנט פתחי אל-ערקאווי מרמאללה, חסן בוריני ועבד א-רחמן זידאן משכם. נעצרו גם השרים לשעבר וספי כבהא וחאלד ערפה.

 

לפי גורם צבאי בכיר, מבצע המעצרים התרחש בכל גזרת אזור יהודה ושומרון, ובכלל זאת בחברון, רמאללה וטובאס. הפלסטינים דיווחו כי נעצר גם טארק קעדאן, פעיל בכיר בג'יהאד האיסלאמי שכבר היה עצור בעבר בישראל, וכן גם פעילים באגודת הסטודטים של אוניברסיטת א-נג'אח, המזוהים עם המפלגות האיסלאמיות הפלסטיניות. בחברון נעצר גם מנהל מכון מחקר למען האסירים הפלסטינים.

 

סגר הוטל על דרום יהודה ובית לחם, לאחר שכבר מחצות הוטל סגר על חברון. גורם פלסטיני מסר ל-ynet כי הבוקר החל צה"ל לכתר את חברון, ומספר גדול של מחסומים נפרסו מסביב לעיר. הגורם ציין כי כוחות צה"ל אינם מאפשרים כניסה לעיר או יציאה ממנה.

 

לצבא עדיין לא ברור איזה ארגון אחראי על חטיפת גיל-עד שער, נפתלי פרנקל ואייל יפרח: "אנו זהירים מאוד לגבי מיהו הארגון שעומד מאחורי הפיגוע. מטרת הסגר היא להדק את הפעילות המודיעינית באזור חברון", אמר הגורם. בצה"ל חזרו על דבריו של שר הביטחון משה יעלון ואמרו כי "כל עוד לא מקבלים שום דבר אחר, אז כל המאמצים והנחת העבודה שלנו היא שהם בחיים".

 

הגורם הצבאי הבכיר אמר כי "המטרה בפעילות הזו היא לחזק את המאמץ המודיעיני. היה מטען צינור אחר בקלנדיה ועוד כמה זריקות אבנים, אבל זה כמו כל לילה. כל העצורים מחמאס, כולל חברי מועצה מחוקקת, וזה נחשב חריג. אין כאן אמירה שכוונת חמאס היא לבצע פיגוע ואנחנו לא אומרים שהפיגוע יצא מחמאס, אבל הפיגוע הוא חמור מאוד והתגובה בהתאם. אנחנו מרחיבים בשטח גם את פעולות האיסוף".

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

ראש הממשלה בנימין נתניהו אישר אמש לראשונה כי "הנערים שלנו נחטפו על ידי ארגון טרור". בתום דיון הערכת מצב בקריה הוסיף נתניהו כי הוא הנחה את מערכת הביטחון להשתמש בכל הכלים העומדים לרשותה לאתר את החטופים, למנוע את העברתם לרצועת עזה או לכל מקום אחר, ולהיערך לכל תרחיש.

 

כל כוחות הביטחון עוסקים באיתורם של גיל-עד שער, בן 16 מטלמון, נפתלי פרנקל, בן 16 מנוף איילון, ואייל יפרח בן ה-19 מאלעד. אמש

התברר שהמשטרה קיבלה מידע ראשוני כבר ביום חמישי ב-22:25 בערב - סמוך לשעת החטיפה. עדיין לא ברור מה היה טיב המידע שקיבלה. ייתכן שהוא היה קטוע וחלקי - אך בכל מקרה המשטרה לא דיווחה על כך לצה"ל ולשב"כ. רק כאשר הגיע אחד האבות בסביבות השעה 3:00 לפנות בוקר הבינו במשטרה שאכן קיים חשד כבד לחטיפה, ואז החלו החיפושים של כל זרועות הביטחון.

 

בנוסף לסגר האזורי במרחב חברון ולסגירת המעברים ברצועת עזה, החליטה מערכת הביטחון על ביטול ביקורי כלואים בבתי הסוהר בישראל וכן על מניעת כניסת פועלים פלסטינים לכמה התנחלויות. בנוסף, הוקפאה העלאת הצעת מחליטים בממשלה שעסקה בתוספת אישורי כניסה ל-5,000 פועלי בניין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים