שתף קטע נבחר

צילום: AP, שאול גולן

סוגרים על חברון: כל מכונית פלסטינית נבדקת

הניסיונות לאיתור חוטפי שלושת הנערים והמאמץ למנוע את תזוזתם, הניעו את צה"ל להרחיב את פעילותו לדרום חברון. בכניסות וביציאות של העיר הגדולה ביהודה ושומרון הוצבו מחסומי ביקורת. בנוסף נערכים בצבא לגל מעצרים נוסף

מתהדק הלחץ המודיעיני על חברון: כוחות צה"ל הרחיבו בשעות אחר הצהריים (יום א') את אזור הפעילות שלהם לאיתור שלושת הנערים החטופים לעבר החלקים הדרומיים של חברון. מאז שנודע לצה"ל על דבר האפשרות לחטיפה, פעלו רוב הכוחות בעיקר צפונית-מערבית לחברון. בכניסות וביציאות הדרומיות של העיר הגדולה ביהודה ושומרון הוצבו מחסומי ביקורת של חיילים.

 

עוד בפרשת החטופים:

גורם מצרי: "החטופים נמצאים בפלסטין"

אם החטוף: נפתלי, נהפוך עולמות ונחזיר אותך

 

מטרת הפעילות היא ליצור לחץ על האוכלוסייה המקומית ולמנוע תזוזה של החוליה שביצעה את החטיפה ובמקביל של הנחטפים. במחסומים שפרסו החיילים מתאפשרת תנועה של כלי רכב והולכי רגל פלסטיניים, אבל הדבר מתבצע רק לאחר ביקורת של הנוסעים ושל כלי הרכב.

 

בצה"ל אומרים כי המטרה היא לא לפגוע באוכלוסייה הפלסטינית ולאפשר את המשך קיום מרקם החיים וכי כל פעילות מסוג זה מתקבלת בהתאם להערכת מצב שנערכת אחת לכמה שעות. בצבא נערכים לגל מעצרים נוסף גם בלילה הקרוב, מתוך כוונה להגיע למעגלים הקרובים יותר של חוליית חמאס שעומדת מאחורי החטיפה.

 

"אין לחמאס אינטרס לקחת אחריות" 

בחמאס מכחישים בינתיים מעורבות בחטיפת הנערים. כתבנו אליאור לוי אמר במשדר המיוחד של אולפן ynet בהתייחסו לנושא כי "אני לא הייתי לוקח כל דבר שחמאס אומר כ'דברי אלוהים חיים'. גם אם הוא עומד מאחורי זה, זה לא יהיה אינטרס לקחת אחריות ולכן צריך לשים את הדברים בפרופורציות".

 

על הדיווח הפלסטיני שלפיו שני אנשי חמאס נעדרים מבתיהם אמר לוי: "ברגע שיש לך מידע על שני אנשי חמאס שנעלמו עקבותיהם ובני המשפחות לא יודעים איפה הם נמצאים, זה מעלה חשד גם ברשות הפלסטינית. גורם ביטחוני אישר לי את הפרטים ואמר שהם גם מנהלים מצוד כדי למצוא את אותם שניים, עד עכשיו ללא הצלחה".

 (צילום: מרק ישראל סלם, ג'רוזלם פוסט) (צילום: מרק ישראל סלם, ג'רוזלם פוסט)
(צילום: מרק ישראל סלם, ג'רוזלם פוסט)

מוקדם יותר דיווחו מקורות פלסטיניים כי הצבא כבר העמיס בטונדות על משאית ופרס דחפורים צפונית לעיר. גורם בכיר במטכ"ל אמר בשעות הצהריים כי זו נראית חטיפה ברובד הגבוה ביותר של המקצועיות: "רצח החייל תומר חזן נראה לנו ברובד בינוני-נמוך של מקצועיות, ובכל זאת הם רצחו אותו". לדבריו, בצבא מעריכים כי החטופים לא הועברו לעזה או לסיני, "אבל נערכנו לאפשרות הזאת. אנחנו משתמשים בכל היחידות המיוחדות והאמצעים כדי לאתר אותם".

 

אותו בכיר לא מתח ביקורת ישירה על המשטרה, שלא העבירה דיווח מיידי על אפשרות של חטיפה כבר לאחר שקיבלה מידע זה, מעט אחרי השעה 22:00 בערב ביום חמישי - אבל בין השורות אפשר למצוא ביקורת כזו. "אנחנו בצה"ל ידענו בשעות הבוקר המוקדמות של יום שישי על הנערים הנעדרים, וברגע שאנחנו מקבלים נתון כזה אנחנו מתייחסים אליו בחומרה ופועלים מהר לשלול אפשרות של היעדרות תמימה.

 

"מיד הבנו שזה רציני והפעלנו מהר את המערכות הרלוונטיות. מי שצריך לתחקר את מהלכיו - שיתחקר. צריך להבין שהם נעדרים באזור יהודה ושומרון, ולא לפעול לפי נוהל של המתנה למשך 12 שעות", אמר הגורם הבכיר במטכ"ל. הוא סירב להתייחס לפנייה למוקד 100 בנוגע לחטיפה.

 

הגורם הבכיר במטכ"ל הוסיף וציין עוד כי "הלגיטימציה בציבור הפלסטיני והמוטיבציה של ארגוני הטרור לבצע פיגועי חטיפה היא גבוהה. חמאס נמצא במצב קשה ביהודה ושומרון ומתקשה להוציא

פיגועים. אם היה יכול - היה מוציא עשרות פיגועי התאבדות, חטיפה וירי בשטח ישראל. מצבו קשה והוא מצוי תחת לחץ מודיעיני. לא ראינו גרירת רגליים של הרשות הפלסטינית כלפי חמאס, לקראת האירוע הזה. הם לא עובדים אצלנו, אבל אנחנו מזהים אינטרסים משותפים".

 

עוד אמר: "אני לא רואה קשר בין התהליכים הכוללים של הטרור להיבט של ממשלת הפיוס של פתח וחמאס, ואני לא מזהה ניסיונות של פעילים יהודים קיצונים לפעול כעת. הייתה פנייה קונקרטית ליישובים בנושא איום החטיפה, גם בחודשים האחרונים ויש פוטנציאל לפיגוע הזה ליצור הסלמה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב זיתון
סורקים כל רכב. חברון, היום
צילום: יואב זיתון
מומלצים