שתף קטע נבחר

צילום: AP, שאול גולן

המפכ"ל המעופף והשאלות הקשות למשטרה

הביקורת על התנהלות המשטרה במהלך החטיפה חושפת פרטים חדשים על העומד בראשה. המפכ"ל דנינו שבר שיא עם יותר מ-100 ימים בחו"ל, שלושה מהם אחרי חטיפת הנערים בגוש עציון. וגם: למה במוקד 100 לא התייחסו לשיחת הטלפון שבה הודיע הנער "נחטפנו"? הכשלים של כחולי המדים

המפכ"ל המעופף: מאז מונה לתפקיד בשנת 2012, ביקר רב-ניצב יוחנן דנינו 13 פעמים בחו"ל, ושהה בסך הכול יותר ממאה ימים מחוץ לארץ - כך פורסם הבוקר (יום ב') בגלי צה"ל, ברקע הביקורת הקשה על תפקוד המשטרה בפרשת חטיפת הנערים בגוש עציון, ושובו המאוחר של דנינו לישראל מניו יורק.

 

לפי הדיווח, כמות הטיסות של דנינו גבוהה בהרבה לעומת מפכ"לים קודמים, שטסו בין שלוש לחמש פעמים במהלך הקדנציה. בכך הוא קבע שיא טיסות לחו"ל כשוטר מספר 1. הטיסה האחרונה תפסה את המפכ"ל בחו"ל במהלך חטיפת הנערים. אתמול הוא שב ארצה, אך סירב להשיב לשאלות עיתונאים בנוגע למחדל המשטרתי שהביא את מוקדני מוקד 100 לקטלג את השיחה מאחד הנערים, בעת החטיפה, כ"הטרדה".

דנינו חוזר אתמול מחו"ל, שלושה ימים לאחר החטיפה (צילום: מאיר תורג'מן) (צילום: מאיר תורג'מן)
דנינו חוזר אתמול מחו"ל, שלושה ימים לאחר החטיפה(צילום: מאיר תורג'מן)

 

 

לא מעט שאלות קשות נובעות מתפקוד המשטרה באירוע הקשה של חטיפת שלושת הנערים. החל מהשיחה הראשונה שהתקבלה במוקד המשטרה מאחד הנערים, שבה הודיע "נחטפנו", ועד להתנהלותו של דנינו, שחזר לארץ מניו-יורק 67 שעות לאחר שגיל-עד שער (16) מטלמון, נפתלי פרנקל (16) מנוף איילון ואייל יפרח (19) מאלעד נחטפו.

 

מתברר שמוקד 100 של המשטרה, שדנינו שם אותו במהלך הקדנציה שלו בראש מעייניו, קיבל דיווח ראשוני על המקרה כבר בשעה 22:25 ביום חמישי בערב - בסמוך לשעת החטיפה. אחד הנערים שנחטפו התקשר ואמר בלחש "נחטפנו, נחטפנו". שוטרת בשירות חובה במשטרה קיבלה את השיחה. גם גורמים בדרגה גבוהה עודכנו בשיחה, אולם בשלב מסוים הגיעו למסקנה שמדובר במטרידן. החיפושים אחר הנערים החלו רק ב-3:00 לפנות בוקר, אחרי שאחד האבות הגיע לתחנת המשטרה ודיווח שבנו נעדר. רק אז הועבר דיווח למערכת הביטחון. כך קיבלו החוטפים שעות ארוכת של שקט, שהיו עבורם יקרות מפז.

 

גורמים במערכת הביטחון אמרו אתמול בעניין: "אנחנו בצה"ל ידענו בשעות הבוקר המוקדמות של יום שישי על הנערים הנעדרים. ברגע שאנחנו מקבלים נתון כזה אנחנו מתייחסים אליו בחומרה ופועלים מהר כדי לשלול אפשרות של היעדרות תמימה. מיד הבנו שזה רציני והפעלנו מהר את המערכות הרלוונטיות. מי שצריך לתחקר את מהלכיו - שיתחקר. צריך להבין שהם נעדרים באזור יהודה ושומרון, ולכן אי-אפשר לפעול לפי נוהל המתנה של 12 שעות". 

 (צילום: מרק ישראל סלם, ג'רוזלם פוסט) (צילום: מרק ישראל סלם, ג'רוזלם פוסט)
(צילום: מרק ישראל סלם, ג'רוזלם פוסט)

לוח הזמנים של החטיפה והאזור שבו בוצעה (צילום: עמית שאבי, AFP) (צילום: עמית שאבי, AFP)
לוח הזמנים של החטיפה והאזור שבו בוצעה(צילום: עמית שאבי, AFP)
 

בזמן שראשי מערכת הביטחון קיימו הערכות מצב לגבי החטיפה, דנינו שהה בארצות הברית. לא פחות מ-67 שעות לקחו למפכ"ל המשטרה להגיע לארץ. לאחר שנחת הוא ביקר בביתו של אחד הנערים החטופים, שאביו משרת במשטרה, אבל סירב להתייחס למחדלים בהתנהלות מוקד המשטרה. 

 

"בעת הזו התפקיד המרכזי של כולנו בלי יוצא מן הכלל הוא להתרכז במשימה להגיע לנערים האלה", אמר. "שמעתי את הביקורת מרחוק ואני אומר לכם - לא נשאיר שום דבר שמחייב בדיקה, אבל צריך לעשות את זה בעת ובזמן הנכונים".

המפכ"ל דנינו אתמול. לא התייחס לביקורת (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
המפכ"ל דנינו אתמול. לא התייחס לביקורת(צילום: עופר עמרם)
  

"תוכנית המפנה" של דנינו

בשנת 2012 הונהגה במשטרה, תחת המפכ"ל דנינו, "תוכנית המפנה", כ"חלק ממדיניות

המפכ"ל להטמיע שינויים משמעותיים במשטרת ישראל", נאמר אז. דנינו שם בדירוג גבוה בסדר העדיפות שלו את מוקד 100.

 

בסוף 2012 התגאו במשטרה ב"שיפור איכות שירותי המשטרה לאזרח וזמינותם", וציינו כי "בשנה החולפת נערך מיפוי של הממשקים המרכזיים שבהם הציבור הרחב נתקל במשטרה וזקוק לשירותיה: מוקדי ה-100, המש"ל (מרכז שירות לאזרח), התנועה והסיור. לאחרונה התווספו 100 משרות סטודנט למוקדי 100, שקליטתם והכשרתם תתבצע באופן מיידי".

 

על פי אירוע החטיפה ביום חמישי שעבר, נראה כי השיפור שבו התפארה המשטרה לא עמד במבחן המציאות. כעת עומד מוקד 100 בלב סימן שאלה גדול סביב תפקודו, במה שנראה כמו מחדל שגרם לשיהוי גדול בטיפול בחטיפה.

 

מדוברות המשטרה נמסר בתגובה כי "המפכ"ל יצא את הארץ לארצות הברית על מנת להשתתף בכנס המפכ"לים הבינלאומי, ועם היוודע דבר האירוע ביום שישי הקדים את חזרתו ארצה בטיסה שאורגנה בדחיפות האפשרית ליום המחרת, וכאמור נוחת היום בתום טיסה הנמשכת כ-12 שעות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מאיר תורג'מן
דנינו היום בנתב"ג, אחרי שחזר מארה"ב
צילום: מאיר תורג'מן
מומלצים