שתף קטע נבחר

קולומביה: הנשיא שמדבר עם האויב נבחר שוב

באחת ממערכות הבחירות המלוכלכות ביותר בתולדות המדינה עשה הנשיא סנטוס קאמבק ונבחר לכהונה נוספת על רקע טענות לשחיתות. הוא הבטיח לסיים את הסכסוך עם ארגוני הגרילה שגבה את חיי יותר מ-200 אלף בני אדם

נשיא קולומביה חואן מנואל סנטוס ניצח אתמול (יום א') בבחירות לנשיאות ונשאר בכיסאו לארבע שנים נוספות אחרי שקיבל 53 אחוזים מקולות הבוחרים. יריבו אוסקר איבן סולואגה מהאופוזיציה, איש אמונו של הנשיא לשעבר אלוורו אוריבה, קיבל 47 אחוזים מהקולות. יותר מ-600 אלף מצביעים הטילו פתק לבן כאות מחאה משום שלא רצו לתמוך באף אחד מהמועמדים.

 

עוד חדשות בעולם :

ילדי המלחמה עושים היסטוריה בכף רגלם

דו"ח: קצת פחות גרעין בעולם, כמה לישראל?

תמונות מעיראק מראות: מאות חיילים נטבחו

 

בבחירתו מחדש מקבל סנטוס למעשה מנדט מהעם לנהל שיחות שלום עם ארגוני הגרילה FARC ו-ELN, שעמם ניהל שיחות בחודשים האחרונים.

 

שמחת המנצחים. סנטוס ורעייתו מריה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
שמחת המנצחים. סנטוס ורעייתו מריה(צילום: EPA)
סולואגה ואוריבה האשימו את סנטוס, בן לאחת המשפחות החזקות במדינה, שהוא "מכר" את קולומביה כשניהל בקובה שיחות משא ומתן עם המורדים. סולואגה אף איים כי אם ייבחר לנשיא הוא ישהה את השיחות אלא אם ארגון "הכוחות המזוינים המהפכניים של קולומביה" (FARC) יפסיק את כל הפעילויות העוינות וכמה ממנהיגיו יסכימו לרצות עונשי מאסר.

 

"זו סופה של אלימות בת 50 שנה"

סנטוס אמר שניצחונו בסיבוב השני נותן חיזוק לטענתו שהוא מסוגל להוביל את קולומביה לרגע היסטורי ולהוציאה מהסכסוך האלים שגבה את חייהם של יותר מ-200 אלף בני אדם, רובם אזרחים. "זו סופה של אלימות בת יותר מ-50 שנה במדינה שלנו, וזו תחילתה של קולומביה עם יותר צדק ויותר התחשבות בחברה", אמר סנטוס לקהל תומכיו. "בארבע השנים הבאות אף אחד לא יצטער שהצביע עבורנו".

 

הנשיא הקולומביאני הניף את כף ידו שעליה נכתבה המילה Paz (בעברית: שלום) - סיסמת הבחירות שלו. תומכיו של סנטוס השיבו לו בהנפת ידיים משלהם עם כתובות "שלום" משלהם.

 

סיסמת הבחירות של הנשיא החדש-ישן - Paz (שלום) (צילום: AFP) (צילום: AFP)
סיסמת הבחירות של הנשיא החדש-ישן - Paz (שלום)(צילום: AFP)
דובר ארגון FARC בהוואנה אמר שהמורדים לא מגיבים לתוצאות הבחירות לנשיאות קולומביה.

 

"השחיתות הגדולה ביותר בהיסטוריה"

קמפיין הבחירות לנשיאות היה אחד המלוכלכים ביותר שידעה המדינה הדרום אמריקנית זה שנים רבות, ואוריבה, שלא יכל לרוץ שוב לנשיאות בגלל מגבלות החוקה, טען שמחנהו של סנטוס "קנה" קולות בוחרים. ואם בזה לא די, לאחר נאום הניצחון של סנטוס הופיע אוריבה בטלוויזיה והאשים את הנשיא החדש-ישן ב"שחיתות הגדולה ביותר בהיסטוריה".

 

אוריבה גם טען שמורדים מהשמאל השתמשו באיומים בנשק כדי להפחיד מצביעים שתומכים בסולואגה. הוא לא הציג שום ראיה, וגם משקיפי בחירות עצמאיים לא דיווחו על אי סדרים חמורים. סולואגה עצמו לא תקף את סנטוס בהאשמות דומות במהלך נאום ההפסד שלו.

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
את ניצחונו של סנטוס ניתן להגדיר כקאמבק בכל המובנים. סולואגה גבר עליו בסיבוב הראשון ב-25 במאי בפער של 900 אלף קולות כשקיבל כ-30 אחוזים מהקולות. סנטוס קיבל כ-26 אחוזים. בסיבוב הראשון השתתפו חמישה מועמדים. הישגו הגדול של סולואגה הגיע אחרי שזה קיבל קולות רבים בבוגוטה ובערי החוף, שם הייתה מערכת הבחירות שלו מאוד דומיננטית.

 

מפלה בסיבוב הראשון, הצלחה בשני

בסיבוב הראשון הגיע סנטוס למקום השלישי בלבד בבירה בוגוטה, שנחשבה למעוז של מועמדת השמאל קלרה לופס. בתום הסיבוב הראשון העבירה לופס את תמיכתה לסנטוס. גורם נוסף שסייע לסנטוס להיבחר מחדש היה העובדה ששיעור ההצבעה עלה מ-40 אחוזים בסיבוב הראשון ל-48 אחוזים בסיבוב השני.

 

בסוף השבוע האחרון קיבל סנטוס תמיכה מ-80 אנשי עסקים מובילים בקולומביה. במקביל, הוא הכריז שהוא מקיים שיחות עם "צבא השחרור הלאומי" (ELN), ארגון מורדים נוסף אך קטן יותר מ-FARC. אוריבה האשים את סנטוס בכך שהציע למורדים פטור מעונש.

 

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
מעצב האופנה פליפה קינטרו מבוגוטה סיפר שהוא הצביע לסולואגה, לשעבר שר כלכלה די אלמוני, משום שסנטוס ויתר לדעתו יותר מדי למורדים. "צריך להעניש אותם, לא לתגמל אותם במושבים בקונגרס", אמר קינטרו. סנטוס בן ה-62 מכחיש שהוא יניח לפושעי מלחמה להימלט מעונש. ושלא יחשבו לרגע שהוא יונה. כשכיהן בתפקיד שר ההגנה של אוריבה ואז כנשיא קולומביה, הוביל סנטוס פעולה צבאית גדולה בתמיכת ארצות הברית, החליש את ארגון FARC והרג שלושה ממנהיגיו.

 

משאל עם על 8 שנות אוריבה ה"מושחת"?

האנליסט אדם אייזקסון ממכון לאמריקה הלטינית בוושינגטון אמר שהבחירות הן פחות הצבעה על תהליך השלום ויותר "משאל עם על תפקידו של אוריבה בחברה הקולומביאנית".

 

"שמונה השנים שבהן הוא שלט היו תקופה של כמה מהשערוריות והשחיתויות הגדולות ביותר", אמרה היועצת העסקית מריה יוג'ניה סילבה שהצביעה לסנטוס בסיבוב השני.

 

ניצח בסיבוב הראשון את סנטוס בפער של 900 אלף קולות. האיש של אוריבה, סולואגה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
ניצח בסיבוב הראשון את סנטוס בפער של 900 אלף קולות. האיש של אוריבה, סולואגה(צילום: EPA)

לא התמודד בגלל מגבלות החוקה. אוריבה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
לא התמודד בגלל מגבלות החוקה. אוריבה(צילום: EPA)

ניצחון של סולואגה בבחירות לנשיאות היה מפחית את הסיכויים שאוריבה יעמוד לדין בגין פשעים שונים. הנשיא לשעבר מואשם בין היתר במעורבות בהרג אזרחים חפים מפשע ללא משפט, בריגול לא חוקי נגד שופטים ועיתונאים ובהעברת סובסידיות חקלאיות לחוואים עשירים בניגוד לחוק. כאמור, אוריבה לא יכל לרוץ שוב לנשיאות, ובחודש מרס הוא נבחר לקונגרס - גוף שעדיין נמצא תחת שליטת הנשיא הנוכחי סנטוס.

 

"אפילו אנשים שסקפטים לגבי תהליך השלום הצביעו לסנטוס", אמר מייקל שיפר, נשיא מכון הדיאלוג האינטר-אמריקני. "הם לא רצו לשוב לפוליטיקה בסגנון של אוריבה".

 

במשך ארבע השנים האחרונות עמד שיעור הצמיחה הממוצע בקולומביה על 4.5 אחוזים לשנה, ו-2.5 מיליון מקומות עבודה חדשים נוספו למשק. אולם, מומחים אומרים שסנטוס עשה מעט לשיפור החינוך, הבריאות והתשתיות. אף שתהליך השלום חשוב מאוד למדינה, בסקר שערך לאחרונה מכון "גאלופ" עלה כי פחות מ-5 אחוזים מהנשאלים חושבים שארגון FARC הוא הבעיה הגדולה ביותר של קולומביה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הבטיח לא לאכזב את בוחריו. סנטוס
צילום: רויטרס
מומלצים