שתף קטע נבחר

צילום: דובר צה"ל

אבו מאזן הולך נגד הרחוב הפלסטיני

רבים בחברה הפלסטינית שמחים על חטיפת הנערים ומייחלים שהיא תביא לשחרור אסירים. אבל יו"ר הרשות יודע שהחטיפה עלולה לשים סוף לתהליך המדיני ולהבעיר את הגדה - שני מהלכים שמשחקים היישר לידיים של חמאס

אל מול המצלמות, בוועידת שרי החוץ של הליגה האיסלאמית הנערכת בג'דה אשר ערב הסעודית, בחר אתמול (ד') יו"ר הרשות הפלסטינית לקחת אחריות. בקול רם וברור התנער מחמוד עבאס מהפשע המתועב של חטיפת שלושת הנערים בגוש עציון ואמר אל מול נציגים של מדינות אשר אינן מקיימות יחסים דיפלומטיים עם ישראל כי הוא נחוש בהמשך התיאום הביטחוני איתה. אבו מאזן הכריז שהרשות הפלסטינית תעשה כל אשר בידה על מנת להבטיח את מציאת הילדים החטופים והשבתם הביתה בשלום אל חיק משפחותיהם. הוא קבע כי זהו האינטרס הפלסטיני.

 

עוד בחדשות:

 

אבו מאזן בחר לעמוד באופן אמיץ אל מול הלכי רוח פופוליסטים הנושבים ברחוב הפלסטיני. החטיפה הנפשעת התקבלה על ידי קבוצות רבות שם כלגיטימית. קמפיינים של שמחה סביב נפילתם של "שלושה שליטים" חדשים החלו לצוץ ברשתות החברתיות. לא רק ברצועת עזה, גם באוניברסיטת ביר זית בחרו לחגוג את האירוע על ידי חלוקת ממתקים לעוברים ושבים. בשפלות לב, ותוך כדי ניסיון לגנוב דעת, החלו ארגוני הטרור הפלסטינים אף לדבר על לקיחתם בשבי של "שלושה חיילים ישראלים".

 

אבו מאזן, אתמול בג'דה (צילום: AFP PHOTO/ PPO / THAER GHANAIM) (צילום: AFP PHOTO/ PPO / THAER GHANAIM)
אבו מאזן, אתמול בג'דה(צילום: AFP PHOTO/ PPO / THAER GHANAIM)
הגינוי הפומבי של אבו מאזן נובע מכך שהוא מבין כי הוא ניצב בפני אחד הרגעים המכריעים בקריירה הפוליטית שלו. ניסיונותיו להגיע לפיוס מול חמאס היו כנים ונעשו מתוך הבנה שהמשא ומתן המדיני מול ישראל תקוע. תהליך הפיוס נועד לספק את דעת הקהל המקומית ולהחיות מחדש את המרחב הפוליטי הפלסטיני לקראת בחירות לפרלמנט ועריכת רפורמה באש"ף שתייצר גוונים חדשים ומייצגים יותר בהנהגה.

 

חמאס נכנסה אל תוך התהליך הזה מעמדת חולשה שנבעה מנפילת משטר האחים המוסלמים במצרים, אובדן המאחז האסטרטגי שלה בסוריה והמשבר הכלכלי שעבר עליה. חמאס ראתה במפלגת ה-AKP מודל של מפלגה אסלאמית היכולה לנהל מדינה, וכיוונה את מהלכיה לקראת הפיכתה לתנועה פוליטית. אך היסודות הטרוריסטים בתנועה חזקים מדי, ולעתים אף אינם מצייתים לדרג הפוליטי. בין הזרוע הפוליטית והצבאית בתנועת החמאס יש הפרדה ומידור.

 

בחטיפת הנערים הפרה חמאס את הסכם הפיוס הפנים-פלסטיני ותקעה סכין בגבו של אבו מאזן. האמון בין התנועות, שנבנה בהדרגתיות, הופר ביד רמה. משלחת של אנשי פתח עושה את דרכה כרגע לרצועת עזה כדי לדון בשאלת עומק המשבר. אסור לשכוח שהציבור הפלסטיני מחכה בכיליון עיניים לבחירות שעליהן הוסכם שייערכו בטווח זמן של חצי שנה.

 

מעבר לכך, הפרת ההסכם מעלה את השאלה בקרב בכירי הרשות לגבי כוונותיה העתידיות של הזרוע הצבאית של חמאס. במידה שהיא תתחזק, האם שוב תפר את ההסכם ותנסה לכבוש מידי אש"ף את הגדה ולא רק באמצעים דמוקרטיים?

 

אבו מאזן הבין שאין לו ברירה אלא לצאת נגד החמאס באופן פומבי. אם ברצונו להמשיך ולנסות למצות את התהליך המדיני, הוא לא יכול למלא את פיו מים מול מעשה טרוריסטי נפשע של חטיפת שלושה נערים. ההנהגה הפלסטינית מבינה כי לחטיפה הזו יש פוטנציאל של יצירת אלימות רחבת היקף בגדה המערבית ואותה היא מבקשת למנוע. האלימות יכולה להיווצר לא רק בשל נקודות החיכוך הרבות עם צה"ל, אשר מרחיב את פעילותו מאזור חברון אל יתר הגדה. האלימות כבר נמצאת במגמה של עליה חדה במספר התקיפות כלפי יהודים בעיר העתיקה בירושלים ובזריקות אבנים לעבר כלי רכב ישראלים בגדה.

 

רק לחמאס יש מה להרוויח מעליית מפלס האלימות. ככל שיותר פלסטינים נפגעים, מתעוררת תרבות הנקם והקריאה למאבק חסר פשרות בישראל. עד כה ישראל מטפלת נכון במשבר, ולצד המאמצים המודיעיניים המרוכזים לאיתור והשבת החטופים הביתה, היא פוגעת נקודתית בתשתיות צבאיות ואזרחיות של החמאס. זוהי פגיעה אסטרטגית שתיצור לחמאס נזק רב לטווח הארוך. בנוסף, ישראל שוברת את כללי המשחק ואוסרת מחדש את משוחררי החמאס מהעסקאות הקודמות.

 

ברגע האמת בחר אבו מאזן לגנות את הפיגוע, לשוחח עם ראש הממשלה נתניהו לאחר נתק של כמעט כשנה ולהורות על תיאום ביטחוני מלא בין הצדדים. אבו מאזן עושה זאת אל מול דעת הקהל הרווחת ברחוב הפלסטיני, הרוצה בשחרור אסירים בכל תנאי ואל מול קולות של חלקים מפעילי תנועתו, פתח. בעשותו כך מוכיח אבו מאזן כי הוא מדינאי. העמידה שלו אל מול קהל תומכיו ומתנגדיו נועדה להשאיר פתח של תקווה לחידוש התהליך המדיני ועל מנת למנוע מהציבור הפלסטיני את המחיר הכבד שייגבה ממנו במידה שתפרוץ אינתיפאדה שלישית. המחיר של גינוי הטרור ושל תיאום ביטחוני על מנת לנסות ולשמר זיק קטן של תקווה, הוא מחיר נסבל.

 

ד"ר עידו זלקוביץ, מומחה לחברה ופוליטיקה פלסטינית, מלמד בחוג להיסטוריה של המזרח התיכון, עמית מחקר במרכז עזרי לחקר איראן ומדינות המפרץ הפרסי באוניברסיטת חיפה וחבר במיתווים - המכון הישראלי למדיניות חוץ אזורית. ספרו "תנועת הפתח - איסלאם, לאומיות ופוליטיקה של מאבק מזוין" ראה אור בהוצאת רסלינג. בקרוב ייצא לאור ספרו החדש Books, Guns and Politics: Students and Resistance in Palestine בהוצאת ראוטלדג'


פורסם לראשונה 18/06/2014 23:10

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
אבו מאזן
צילום: AP
צילום: עידו זלקוביץ
ד"ר עידו זלקוביץ
צילום: עידו זלקוביץ
מומלצים