שתף קטע נבחר

שקיעתו של מספר הסיפורים הסורי

שנים רבות הנעים ראשיד את זמנם של יושבי בית קפה מיתולוגי בדמשק וסיפר את מעשיות ערב בין עשן הנרגילות. עם תחילת המלחמה הפך האייקון לאויב המורדים, והוא ברח עם משפחתו ללבנון. כשחזר הבין שתהילתו חלפה

במשך יותר מ-20 שנה בידר מספר הסיפורים של דמשק את יושבי בית הקפה העתיק במרכז הבירה, עם מעשיות ארוכות על הלוחמים והאוהבים הערבים, בהגשה תיאטרלית וייחודית.

 

עוד חדשות בעולם :

התוכנית שב-CIA גנזו: בובת "בן לאדן שטן"

קעקועים וקריוקי. הצבא הגדול בעולם מתגמש

 

ראשיד חלאק היה המפורסם ביותר מבין ה"חכוואתים" (מספרי הסיפורים) בסוריה. היום הוא אדם מרושש בן 70, שחייו השתנו לחלוטין בעקבות מלחמת האזרחים שפרצה לפני יותר משלוש שנים. "אני מספר הסיפורים של דמשק", אומר ראשיד ומעשן בשרשרת. "בימים אלה אנשים רבים נפגעים. אני אחד מהם".

ראשיד חלאק (צילום: AP) (צילום: AP)
ראשיד חלאק(צילום: AP)
 

המלחמה גבתה ממנו את עבודתו ואת ביתו, שנהרס בהפגזות. הוא אחד מ-9 מיליון אזרחים שעזבו את בתיהם במלחמה, שבה מתו עד כה יותר מ-160 אלף בני אדם וסופה לא נראה באופק.

 

המגרש הביתי של ראשיד היה בית הקפה אל-נופרה בדמשק, מבנה עשוי אבן שנוסד לפני כ-300 שנה ונמצא בעיר העתיקה. בבית הקפה תמיד היו "חכוואתים" שהנעימו את זמנים של הלקוחות בשעות הערב. מוחמד רבאט, הבעלים של בית הקפה, סיפר כי בתחילת שנות ה-90', עם התחזקותה של הטלוויזיה, התקשה בית הקפה למצוא את המספר שימשוך חזרה את הלקוחות.

 

אחמד, המחליף של ראשיד באל-נופרה. מציץ משמאל למעלה: בשאר אסד (צילום: AP) (צילום: AP)
אחמד, המחליף של ראשיד באל-נופרה. מציץ משמאל למעלה: בשאר אסד(צילום: AP)

למשימה נבחר ראשיד, שקרא כילד את ספרי החכוואתים בקפה אל-נופרה, שם היה אביו לקוח קבוע. מעטים יכולים לצלוח את הכרכים הישנים והעבים, שבהם בליל של ניבים ערביים עם תיבול טורקי. כשמוחמד ביקש ממנו לעבוד, ראשיד היה מופתע.

 

"זה אפשרי? אנשים רוצים מספר סיפורים בתקופה הזאת, כשאנחנו כבר הגענו לירח? איפה הטלוויזיה?", נזכר ראשיד, ומוסיף כי יושבי בית הקפה היו מרותקים לסיפוריו התיאטרליים. במרוצת השנים הפך בית הקפה ליעד מועדף עבור תיירים שהגיעו לצפות בו, ובהמשך הגיע גם לטלוויזיה ולתיאטרון כמספר הסיפורים הלאומי של סוריה.

 

אך המלחמה בין צבא אסד למורדים חרצה את גורלו של בית הקפה, והבריחה את הלקוחות - המקומיים והתיירים. בתחילת 2012 הופחת מספר המשמרות של ראשיד לשתיים בשבוע בלבד. גוטה, העיירה ממזרח לדמשק שבה התגורר, הפכה גם היא לאזור קרבות. ביתו של ראשיד נבזז ורעולי פנים איימו לחטוף את בנו שאדי, שנמלט ללבנון.

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)
 

חציית מחסומים בגוטה, של המורדים או של כוחות אסד, הייתה מסוכנת. המורדים חשדו בו בגלל שהאייקון התרבותי לא הביע תמיכה בהתקוממות נגד השלטון. ראשיד הפסיק להגיע לדמשק והקריירה שלו נפסקה.

 

ג'וב בטלוויזיה במתכונת מצומצמת

בשנה שעברה ברח עם משפחתו ללבנון, אחרי שביתו הופצץ. "כל מה שהיה לי נהרס", הוא אמר. משפחתו ברחה, ולא היה לו מושג מה יקרה לרכושו ובעיקר לספריו, בהם מארז ב-30 כרכים של מעשיות ערביות עתיקות.

 

בינואר חזרה משפחתו של ראשיד לסוריה. הטלוויזיה הממלכתית הציעה להופיע בסדרה שבה יספר סיפורים, אך באורך רבע שעה בלבד. "לאף אחד כבר אין סבלנות להקשיב לשעה", הוא אומר. "לכולם יש וואטסאפ". לתדהמתו, הוא גילה שהוא הוחלף בבית הקפה על ידי חכוואתי חדש, אחמד לחאם בן ה-55.

 

כעת בית הקפה כמעט ריק, וכמה אנשים מעשנים נרגילות בזמן שלחאם מספר להם סיפור אחר הצהריים. הבעלים רבאט אומר שבניגוד לפעם, אז שקק בתי הקפה עד השעות הקטנות, בימים אלה הוא נסגר לכל המאוחר בשמונה בערב. החכוואתי החדש אומר שהחל לקרוא את ספרי החכוואתים, וכשהגיע לגיל העמידה החל להציע לעשות זאת למחייתו. "זאת התשוקה שלי", הוא אומר ומעט מסמיק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
"לאף אחד אין סבלנות, לכולם יש וואטסאפ"
צילום: AP
מומלצים