שתף קטע נבחר

צה"ל מגשש באפלה: "מחפשים כל רמז"

ללא מידע מודיעיני קונקרטי, סורקים כ-1,500 לוחמי צנחנים בורות מים ומערות באזור חברון. מח"ט צנחנים: "מחפשים כל דבר שיסייע כמו בגד או עקבות". נתניהו למזכ"ל האו"ם: אבו מאזן חייב להתנתק מחמאס

למרות החיפושים הנרחבים באזור חברון, אין לפי שעה כל מידע מודיעיני קונקרטי וכל פריצת דרך במאמץ להביא לאיתור הנערים החטופים גיל-עד שער בן 16 מטלמון, נפתלי פרנקל בן 16 מנוף איילון, ואייל יפרח תושב אלעד בן 19. מפקד חטיבת הצנחנים אלוף-משנה אליעזר טולדנו, שכ-1,500 מחייליו משתתפים בסריקות בכפרים פלסטיניים צפונית לחברון, אמר כי "יש תחרות בין החיילים להביא כל רמז שיסייע למציאת החטופים. אנחנו פועלים להביא את המודיעין מהשטח ומחפשים כל דבר שיכול לסייע כמו בגד או עקבות", הסביר.

 

ללא מידע מודיעיני קונקרטי, החל צה"ל לחפש בסוף השבוע בתחומי תא שטח נרחב - בין הכביש שבו אירעה החטיפה, כביש 35 צפונית לחברון ומערבה לכביש 60 - ובו עשרות קילומטרים רבועים. אלפי חיילים תרים מאז בשטח, וגורם צבאי בכיר הוסיף כי "כל מעיין, בריכה ומאגר מים נשאבים, למרות הנחת העבודה שהחטופים עדיין בחיים". לדברי הגורם, "כל בור וכל מסתור נבדק. החיילים צועדים בשטח טעון וקשה, עולים על גגות בתים ומחפשים מאחורי כל שיח. המושג 'להפוך כל אבן' אינו מטבע לשון פה".

 

טולדנו הוסיף כי "מהניסיון שלנו, מספיק שנפעל במקום מסוים כדי שמחבלים יעשו שטות וייטעו. זהו אירוע שדורש הסתכלות רחבה". עד כה לא הובילו הסריקות הנרחבות בעומק השטח הפלסטיני לכדי חיכוכים אלימים, אך לדבריו, "כמות כזו של חיילים בתוך כפרים יכולה להיות נקודת תורפה מבצעית ואנו נערכים לזה מבחינת אבטחה ומוכנות לתרחיש שכזה".

  

במבצע משתתפים, בין היתר, שלושה רכבי כיבוי וטרקטורון חילוץ. "חברי היחידה ערוכים להשתלשלות לבורות ולוואדיות לצורך סריקה וחיפוש", נכתב בהודעת המשטרה. "משאבות עומק לריקון בורות מים שונעו גם כן לאזור". שלשום הוגברו מאוד החיפושים באזור וכוחות גדולים של צה"ל סרקו בכפרים שמצפון לחברון. צה"ל הכריז על האזור שטח צבאי סגור והודיע כי כוחותיו השתלטו על מבנים וסרקו בורות ובארות. גם עשרות רבות של חוקרי שב"כ פועלים ללא לאות, מסייעים ומלווים כל זיהוי חשוד בשטח. לחיילים הצטרפו גם לוחמים מיחידות העילית המיומנים בלחימה במצבים מורכבים שכאלה.

 

מאז תחילת מבצע "שובו אחים" להחזרת הנערים החטופים, נורו לישראל יותר מ-20 רקטות. שלוש מהן התפוצצו אתמול בערב בשטח פתוח במועצה האזורית שער הנגב. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. רקטה נוספת התפוצצה אתמול בבוקר על כביש ביישוב במועצה האזורית חוף אשקלון. אנשי ביטחון איתרו את הרקטה על כביש באזור החממות של היישוב. איש לא נפגע, אך לכביש נגרם נזק.

פעילות כוחות הביטחון באזור חברון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
פעילות כוחות הביטחון באזור חברון(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)
 

רחל פרנקל, אמו של אחד משלושת הנערים החטופים, אמרה במהלך סוף השבוע ל-CNN כי "כולם עובדים תחת ההנחה כי הם בחיים. יש להם את הסיבה להאמין כך, ומעבר לזה אנו לא יודעים הרבה".

 

אמו של נפתלי פרנקל הוסיפה כי "בנקודה זו כולנו מכוונים למציאת הבנים. המקצוענים עושים כל שביכולתם ואני עושה כל מה שמאפשרות לי האנרגיות שלי. לא ישנתי מספיק ולא אכלתי מספיק, אני לא יכולה להתמודד עם זה, אני רק רוצה שימצאו אותם. זה מצב סוריאליסטי עבורי, אבל אנחנו מתרכזים בלהחזיק את המשפחה. יש לנו עוד ילדים לדאוג להם והם מחזיקים אותנו שפויים".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח בסוף השבוע עם מזכ"ל האו"ם באן קי מון ועדכן אותו כי המידע שבידי ישראל מצביע שחמאס הוא האחראי לחטיפה. נתניהו אמר כי הוא מעריך את גינוי המזכ"ל לחטיפה, אך ציין כי הגינוי צריך להתבטא גם במעשים בשטח והדגיש שישראל מתנגדת להעברת כספים מקטאר לחמאס. "אנו עדים לאכזריות שלוחת רסן של טרור איסלאמי. זה קורה גם במדינות מסביבנו. מדינת ישראל נחושה להגן על עצמה מול הטרור הרצחני המופנה נגדה", אמר. "אבו מאזן צריך לסיים את הברית עם ארגון הטרור חמאס".


פורסם לראשונה 21/06/2014 21:46

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
חייל המשתתף בחיפושים
צילום: AFP
מומלצים