שתף קטע נבחר

"המדריך לחוטף", מאת חמאס

ספר וחוברות הדרכה העניקו המלצות לחוטפים: קחו בשבי חייל יהודי-אשכנזי חלש פיזית שהוריו בחיים, למדו עברית והחליפו במהירות את רכב החטיפה

בזמן שישראל פרסמה את שמותיהם של שני פעילי חמאס בחברון וטענה כי הם החשודים העיקריים בחטיפת שלושת הנערים - גיל-עד שער, נפתלי פרנקל ואייל יפרח - ראשי חמאס ממשיכים להכחיש שיש בידיהם מידע על אודות החטיפה. במסגרת מסע ההסברה בניסיון לעורר מודעות לנושא בעולם פרסמה ישראל מידע על התמיכה של חמאס בחטיפות ומניעיה לבצעם.

 

ב-2010 יצא לאור על ידי מרכז המידע הפלסטיני, שמנוהל על ידי חמאס, ספרו של מוחמד ארמן, בכיר חמאס שנידון ל-36 מאסרי עולם בישראל. הספר, "מבט מבפנים על ההתנגדות", עוסק בהרחבה בחטיפת ישראלים כאמצעי לשחרור אסירים פלסטינים מהכלא בישראל וטוען כי אם יתכננו את החטיפה בקפידה, לא תהיה בעיה להחזיק שבוי תקופה ארוכה בשטחי יהודה ושומרון. לדברי ארמן, על החוטפים להיות פעילי חמאס "רדומים" שטופחו מגיל צעיר ולא נחשפו למשתפי פעולה עם ישראל.

 

ארמן - על פי הפרסומים הישראלים בחו"ל - מייעץ גם לגבי זהות החטוף וההכנות לפיגוע. הוא טוען כי חייל יהודי, אשכנזי, נשוי עם ילדים שהוריו בחיים יהיה שבוי "יעיל" יותר, אך מדגיש כי ההכנות חשובות לא פחות. לדבריו, יש להכין את מקום המסתור טרם החטיפה במיקום תת-קרקעי, הרחק מבתים מאוכלסים או בשכונה שבה התושבים אינם נתפסים בעיני ישראל כחשודים.

 

עבור ארמן, שהיה מעורב בין היתר בפיגועים בבית הקפה "מומנט" בירושלים ובאוניברסיטה העברית בירושלים, החטיפות כנראה אינן יעילות. ישראל סירבה לשחררו בעסקת שליט בשל חומרת מעשיו ומסוכנותו.

 

בנוסף לספר, חמאס פרסם חוברת שנושאת את השם "המדריך לחוטף". על פי ההסברה הישראלית, מדובר בגרסה חדשה לחוברת שהפיצה התנועה ב-2002 לפעילי הזרוע הצבאית שלה, גדודי עז א-דין אל קסאם. ד"ר עדנן אבו עמר כתב על המדריך ופירט את ההמלצות שבו. השגרירות בניו-זילנד, שהפיצה פרטים אלו לתקשורת המקומית, ציינה כי בין היתר הציע חמאס לחוטפים ללמוד עברית שוטפת, לחטוף חייל חלש פיזית ולהחליף באופן מיידי את רכב החטיפה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
פעיל בזרוע הצבאית של חמאס
צילום: EPA
מומלצים