שתף קטע נבחר

אירופה לישראל: להפעיל כוח מידתי במבצע

בהודעת האיחוד האירופי בבריסל, הם מגנים שוב את חטיפת שלושת הנערים, ומביעים צער על הריגתם של כמה פלסטינים במהלך מבצע "שובו אחים"

האיחוד האירופי שב וגינה היום (שבת) את חטיפת שלושת הנערים גיל-עד שער בן 16 מטלמון, נפתלי פרנקל בן 16 מנוף איילון, ואייל יפרח בן 19 מאלעד וקרא לשחרר אותם מיד ולהשיבם בשלום למשפחותיהם. בהודעת האיחוד האירופי בבריסל נדרשת ישראל להשתמש בכוח מידתי במאמציה להביא לשחרור החטופים.

 

"האיחוד האירופי מביע צער על האלימות שפרצה בגדה המערבית כתוצאה מהחטיפה, ובייחוד מהריגתם של כמה פלסטינים, וקורא לישראל להשתמש באמצעים מידתיים כדי להשיב את החטופים". עוד הם מגנים את ירי הרקטות מרצועת עזה, "אנו קוראים לכל הצדדים לנקוט איפוק מירבי ולהימנע מהסלמה נוספת שתרע את המצב".

 

בגינוי לחטיפה קובע האיחוד האירופי כי "מעשים שכאלו רק פוגעים במאמצי הקהילה הבינלאומית לעודד את חידוש המשא ומתן לשלום". באירופה משבחים את הנשיא הפלסטיני אבו מאזן על הגינוי החד-משמעי לחטיפה ומברכים על שיתוף הפעולה הביטחוני בחיפושים אחר החטופים, "הצהרות שהושמעו בידי כמה ממנהיגי חמאס המעלות על נס את מבצעי החטיפה אינן מקובלות", נאמר בהודעה. באיחוד האירופי מציינים כי "האירועים האחרונים מדגישים את הצורך הדחוף לחדש את המשא ומתן לשלום".

 

מזהירים משיתוף פעולה כלכלי עם התנחלויות

חמש המדינות הגדולות באירופה הזהירו את אזרחיהן מפני ביצוע עסקים עם ההתנחלויות. לא מדובר באזהרה המכילה בתוכה עונש למי שכן יעשה עסקים מעבר לקו הירוק, אולם המגמה ברורה: המדינות הגדולות באירופה מזהירות מפני ההשלכות החוקיות שעלולות להיות בעתיד למי שינהל עסקים ביהודה ושומרון. במשרד החוץ לא מיהרו להתרגש, אך דיפלומט בכיר הזהיר כי המגמה האירופית "אינה חיובית". "אין באזהרות האלה הפתעה, וזה לא הוצג כדבר הכי חשוב באירופה, אבל ברור לגמרי מה האירופים עושים וכיצד הם מתייחסים להתנחלויות. בזמן שכולם מדברים - הם עושים".

 

על פי הודעת השב"כ, מרואן קוואסמה (29) ועמאר אבו עיישה (33) מחברון, שני מחבלים פלסטיניים מחמאס שריצו תקופת מאסר בכלא הישראלי בעבר, הם שני המעורבים העיקריים בחטיפת שלושת הנערים לפני שבועיים. מאז האירוע מתנהל מצוד אחר השניים, אך מאמצי מערכת הביטחון לא הובילו לעת עתה לאיתור הנערים או חוטפיהם.

 

קוואסמה נעצר כבר בהיותו בן 18, נשפט וריצה עשרה חודשי מאסר עד אוגוסט 2004. מאז נעצר עוד ארבע פעמים נוספות, בחלקם גם במעצרים מנהליים. בחקירתו האחרונה בשנת 2010, הודה כי הוא מגוייס לחמאס הצבאי באזור חברון משנת 2009, היה מעורב באימונים צבאיים במערות באזור חברון, פעל להשגת חומרי גלם לצורך ייצור חומר נפץ וסייע לאירגון בגיוס צעירים נוספים לפעילות חמאס. בגין פעילות זו הוא נכלא עד מרס 2012. עאמר נעצר לראשונה בנובמבר 2005, נחקר והועבר למעצר מנהלי עד יוני 2006. הוא נעצר בשנית לתקופה קצרה באפריל 2007. אחיו גם היה מחבל שנהרג בנובמבר 2005, בעת שניסה להשליך מטען חבלה, לעבר כוח צה"ל. אביו נעצר בישראל כמה פעמים, בגין פעילות טרור.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
חייל צה"ל במהלך מבצע "שובו אחים"
צילום: רויטרס
מומלצים