שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  פירון: "מחויב להומואים. השרים מתחסדים"
  בראיון ל-ynet התייחס שר החינוך לסערה שחולל - אמירתו שזוגות חד-מיניים הם לא משפחה. "אני רב אורתודוקסי, זו אמונתי. לא אכריח דתיים להכיר בזוגות גאים כמשפחה", אמר. על הדרישה לפטרו: "אסביר לכולם את עמדתי"

  הסערה וההסברים: שר החינוך, הרב שי פירון, מתייחס לדבריו השנויים במחלוקת בראיון לעיתון דתי בנושא הקהילה הגאה וביקש להזכיר: הצבעתי בעד כל החוקים בעד קהילת הלהט"ב. עם זאת, הבהיר: "אני גם רב אורתודקסי, לא אכריח דתיים להכיר בזוגות גאים כמשפחה".

   

  עוד בחדשות:

  הערב עצרת למען החטופים: "אחדות גורל"

  סבאח אל חיר: לימודי הערבית כמקצוע חובה?

  הזוג נישא 'מאהבה', ההורים שיספו גרונותיהם

   

  בשבוע שעבר נשאל פירון בראיון לעיתון הדתי "בשבע" אם הוא מסכים לכך שמפלגתו, יש עתיד, מובילה בחקיקה קו חילוני מאוד ונתן כדוגמה את החוקים הנוגעים לקהילה הגאה. "אני חושב שזכותה של מדינה יהודית, אולי אפילו חובתה, לומר לזוגות חד-מיניים שמחליטים לחיות את חייהם - זה לא משפחה", כך פירון בראיון.

   

  דבריו עוררו תגובות זועמות בקרב חברי הקהילה הגאה, בנוסף לפעילים חברתיים ופוליטיקאים שקראו לפיטוריו. מחר אף צפויה להתקיים בכנסת הפגנה נגדו בהשתתפות חברי כנסת, מורים, מנהלים ומשפחות גאות.

  תגובות לדבריו של פירון בפייסבוק ()
  תגובות לדבריו של פירון בפייסבוק

  "אני אשמח לשוחח עם כל אחד שקורא להתפטרותי מתוך אמונה שיחד אנחנו יכולים להביא לקידום הסובלנות בישראל ולקידום הזכויות של כל הקהילות במדינת ישראל", אמר פירון ל-ynet. "אני משוכנע שכל אותם אנשים שקוראים להתפטרותי, כשהם ישוחחו איתי הם יבינו שאני השותף הראוי ביותר כדי לאפשר חיים ליברליים ודמוקרטיים בישראל".

   

  ביום שני מתוכננת הפגנה נגדך בכנסת.

  "אני אשמח מאוד לפגוש את האנשים, להסתכל להם בלבן של העיניים. במקום שצריך להתנצל, אני אתנצל. במקום שצריך להבהיר, אני אבהיר".

   

  "זה לא תפקידי להגדיר מהי משפחה"

  בראיון לעיתון "בשבע" טען פירון כי יש צורך להפריד בין דברים שנוגעים ליחסי דת ומדינה ובין דברים שנוגעים לזכויות אדם. "קח למשל את ברית הזוגיות. אולי צריך לשנות את השם ל'ברית השותפים' או למשהו שלא יביא לידי ביטוי את המילה זוג או את המילה משפחה". כעת פירון מבקש להסביר את דבריו ומנסה להרגיע את הרוחות. "כשר חינוך יש לי אחריות כלפי כל ילד שגדל בכל סוג של משפחה כדי שיוכל לנהל חיים מיטביים. התפקיד שלי כרגע הוא לא להגדיר מה זה משפחה".

   

  לדברי פירון, כל החוקים שעלו להצבעה למען הקהילה הגאה זכו לתמיכתו. "עובדתית הצבעתי בעד חוק הפונדקאות, בעד נקודות זיכוי לזוגות חד-מיניים, הגדלתי את תקציב איגי (ארגון נוער גאה) שמעולם לא קרה, והייתי מהאנשים שתומכים בברית הזוגיות", הסביר פירון, אך הבהיר כי "אני גם רב ובתור אחד כזה יש הבחנה בין מה שאני קורא לו משפחה הלכתית לבין משפחה אזרחית".

   

  פירון המשיך ואמר כי "בשאלה האזרחית, אני אעשה הכול כדי שכל אדם שרואה עצמו כמשפחה יוכל לחיות את חייו, אבל בהגדרה האידיאולוגית שלי כרב בישראל, כאדם שמחויב לשיח הדתי, אני מנסה באמת למצוא את החיבור בין העמדה ההלכתית האישית שלי לבין תפקידי כשר חינוך. חלילה לי לפגוע במישהו וליצור מצב שירגיש לא נוח בגלל ההתבטאות שלי. ורק על זה, אם יש ילד, הורה או משפחה להט"בית שמרגיש עם זה לא טוב – לבי שבור".

   

  פירון מבקש להבהיר שהראיון שנתן היה בעיתון דתי, וככזה השיח היה פנים דתי. "עובדה שהעולם הליברלי שלי גורם לי לעשות הכול, מה שאף שר מתחסד לפני לא עשה, כדי שהקהילה הלהט"בית תקבל את התמיכה במערכת החינוך. זה לא אומר שבעולם הרבני שלי לא יכולה להיות עמדה אחרת".

   

  "אין אף רב שמנהל כמוני דיאלוג עם הקהילה הגאה"

  שר החינוך הסביר גם כי ההגדרה ההלכתית של זוגות חד-מיניים כמשפחה נמצאת בבעיה, אך הבהיר כי הוא פועל למען הקהילה והוא מחזק את קשריו עמה. "אני חושב שגם צריך לכבד ולהעריך את העובדה שאין אף דמות רבנית בישראל שמנהלת היום את הדיאלוג שאני מנהל עם הקהילה הגאה, ואף אחד היום בחברה הישראלית לא מנסה לבנות את הקשרים שאני מנסה לבנות בין הקבוצות השונות", מציין פירון.

   

  "הראיון לעיתון הדתי", מסביר פירון, "כלל לא עסק בשאלה 'מה אני שי פירון חושב' אלא בשאלה מה הפער בין העולם הדתי למציאות האזרחית. הולך רב לעיתון דתי ואומר להם: 'חברים יקרים, חייבים לתת זכויות לקהילה הגאה, אני אדאג שהם יוכלו להיות הורים ולקבל משכנתה'. אני רק אומר להם שאני לא אכריח אותם להכיר בהם כמשפחה כי אני מבין שיש להם עמדות דתיות. זו סוגיה שאני מחויב לה – שכל זוג גאה וכל ילד במערכת החינוך ירגיש חלק אמיתי ומהותי מתוך המערכת".

  "יש לנו את אותה עמדה". פירון עם לפיד (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  "יש לנו את אותה עמדה". פירון עם לפיד(צילום: גיל יוחנן)

  "המעשים יותר חזקים. הם הכי משמעותיים", הוסיף פירון אך סייג: "אני רב אורתודוקסי, מה אני אעשה? אני גאה בכך ושמח על כך. זו אמונתי ותפישת עולמי. אני מחויב יותר מכל הקשקשנים בעולם לטובת הקהילה הלהט"בית. בכל ההצבעות שעמדתי למבחן עמדתי בהן".

   

  גם אם אתה מסביר זאת בהיותך רב, מה אמור להבין מורה ששומע שאתה לא מקבל באופן מלא את דרך החיים שלו?

  "אני מקבל את אורח חייו של כל אדם. אני גאה בכך שיש מורים במערכת החינוך שבאים מכל קבוצות האוכלוסייה בישראל. כל מורה בישראל, מכל סוג שהוא, הוא סופר חשוב לי ואני רואה את הצורך שלי לתת לו תחושה שאני מכיר בסגנון חייו כדבר מהותי. אני מקבל את החיים המשפחתיים של אדם באשר הוא".

   

  פירון סיפר ל-ynet כי שוחח עם יו"ר מפלגתו, שר האוצר יאיר לפיד, לאחר דבריו שעוררו סערה. "ברמה המהותית יש לנו את אותה עמדה", ציין פירון. "אני רוצה להזכיר שאני חתום על ברית הזוגיות. בשיחה ליבנו את העניין ואת הנקודות שבהן אנחנו מסכימים".

   

  אתה חושב שהמדינה צריכה להתיר בחוק את שינוי מבנה המשפחה בישראל? לאפשר נישואים חד-מיניים?

  "זוהי ברית הזוגיות. אני חושב שהנוסח של ברית הזוגיות הוא נוסח מעודן שאני תומך בו".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אלכס קולומויסקי "ידיעות אחרונות"
  שר החינוך שי פירון
  צילום: אלכס קולומויסקי "ידיעות אחרונות"
  מומלצים