שתף קטע נבחר

"הכישלונות והמאהבות של יורשו של מורנייה"

על פי עיתון כווייתי, מפקדים בחיזבאללה מותחים ביקורת על התנהלות יורשו של קצין המבצעים שחוסל ב-2008, בפעולה שמיוחסת לישראל. "המאהבות מסיחות את דעתו, יחידות בפיקודו כושלות שוב ושוב". לדיווח אין אישור מכל מקור אחר

הכישלונות והמאהבות: על פי עיתון בכוויית, מפקדי שטח בחיזבאללה מותחים ביקורת על התנהלות יורשו של עימאד מורנייה, על רקע חשיפת ניסיון הפיגוע של ארגון הטרור הלבנוני בתאילנד ושורה של כישלונות מבצעיים אחרים. בדיווח בעיתון א-סיאסה, שמהימנותו מוטלת בספק, מצוטטים היום (א') גורמים המקורבים למנגנון הביטחון של חיזבאללה וטוענים כי התנהלות היורש, מוסטפא בדר א-דין, סייעה לחיסול מורנייה ב-2008.

 

עוד בחדשות:

עוד סיפורים חמים – בפייסבוק שלנו

 

בנוסף נטען בדיווח בכוויית, שאין לו אישור מכל מקור אחר, כי המאהבות של בדר א-דין - גיסו של מורנייה - מסיחות את דעתו וגורמות לו להזניח את המנגנון הביטחוני של חיזבאללה ואת ניהול שתי היחידות שבפיקודו - יחידה 910 בפיקודו של טלאל חמייה, שאמונה על הפעולות מחוץ ללבנון, ויחידה 133 בפיקודו של מוחמד עטאייא, האחראית על ביצוע פעולות בתוך ישראל והשטחים.

 

הגורמים שצוטטו בכתבה הזכירו את הכישלונות של אותן יחידות, שנובעים לטענתן מההתעלמות של בדר א-דין מאחריותו ומהרמה המקצועית הנמוכה של שני המפקדים. בכתבה הוזכר ניסיון הפיגוע לפני חודשיים בתאילנד, אז שני אנשי הארגון נתפסו בבנגקוק. בדר א-דין הוא גם החשוד המרכזי בפרשת חיסולו של ראש ממשלת לבנון לשעבר, רפיק אל-חרירי, בפברואר 2005.

הנאשמים ברצח אל-חרירי. משמאל למעלה: מוסטפא בדר א-דין           (צילום: AFP/SPECIAL TRIBUNAL FOR LEBANON) (צילום: AFP/SPECIAL TRIBUNAL FOR LEBANON)
הנאשמים ברצח אל-חרירי. משמאל למעלה: מוסטפא בדר א-דין (צילום: AFP/SPECIAL TRIBUNAL FOR LEBANON)

בכתבה הוזכר כי אחד הכישלונות של יחידה 133 הוא מעצרו של מאג'ד עיד, אחד מאנשי היחידה, שגויס כדי לספק מידע על ישראלים שהוא בא עמם במגע במהלך פעילות מסחרית בסין ובאפריקה. הגורמים טענו כי הרמה המקצועית הירודה של עטאייא ושל שאר אנשיו היא שהביאה למעצרו של עיד באפריקה. בחקירתו נחשפו כל פעילויות היחידה ודרכי עבודתה וכן זהות אנשיה.

 

הגורמים אף הלינו על שהיחידות סוחטות תקציבים ומשאבי אנוש לא מעטים ללא שום הצלחה בשטח. בין השאר סיפרו הגורמים המקורבים כביכול למנגנון הביטחון של חיזבאללה, על חילוקי דעות חריפים בין בדר א-דין לבין עטאייא, המנסה להוכיח בכל דרך את יעילותו ואת יעילות יחידתו מול גורמים בכירים ורמי דרג בחיזבאללה. עוד נאמר כי לא תמיד הוא מציג בראש ובראשונה את הדברים בפני בדר א-דין, כפי שאמור להיות בהתאם למבנה הארגוני.

 

הגורמים אף ציטטו דברים שאמר עטאייא, שבהם האשים את בדר א-דין באחריות לשפיכת דמו של מורנייה, קצין המבצעים של הארגון שחוסל בדמשק. הוא אף צוטט כמי שאומר: "אם בדר א-דין היה מקדיש ליחידתו שעות קלות מהימים והלילות שהוא מבלה עם המאהבות שלו, המעמד של יחידתו ושל מנגנון הביטחון של חיזבאללה ככלל היה טוב יותר ממה שהוא היום".

  

בתחילת השנה, עוד לפני פתיחת המשפט בבית הדין הבינלאומי המיוחד בפרשת חרירי, חשף מסמך רשמי של בית הדין את אחורי הקלעים של החקירה, ופרטים חדשים על בדר א-דין. מאותם מסמכים ניתן ללמוד על הקשר בין מורנייה, שחוסל בפברואר 2008 בדמשק בפעולה שמיוחסת לישראל, לבין גיסו בדר א-דין, שהחליפו בתפקיד.

 

הקשר התקיים באמצעות הטלפון של אחותו סעדי בדר א-דין, שהיא גם אשתו של מורנייה. בנוסף נחשפו שיחות שערך בדר א-דין למקומות המשמשים מרכזי שליטה של חיזבאללה. המשמעות: ייתכן שהבכיר לא שמר על כללי הזהירות הקפדניים, ואולי אף ישלם על כך. בין הראיות שסייעו לוודא את הקשר בין בדר א-דין לבין הקשר המפליל היו מסרוני ברכה שקיבל מהמקורבים אליו בתאריך יום ההולדת שלו (6 באפריל), וכן מסרי תנחומים כשאחד מקרוביו מת.

 

מעבר לכך, המסמך חושף גם פרטים מחייו של בדר א-דין שנחשב לאיש צללים. הוא למד בין 2002 ל-2004 לתואר ראשון ביחסים בינלאומיים באוניברסיטה האמריקנית בביירות. במסמך נכתב כי הוא דאג שהדיפלומה תונפק על שם מוסטפה בדר א-דין, אף שחבריו לספסל הלימודים הכירו אותו בשם "סאמי עישא". בכיר ארגון הטרור השיעי גם ניהל שתי חנויות תכשיטים בביירות בשכונות הסמוכות למעוז חיזבאללה שברובע הדאחייה. המסמך אותר בזמנו על ידי רונן סולמון, שערך תחקיר על מנגנוני המודיעין והאבטחה של חיזבאללה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP/SPECIAL TRIBUNAL FOR LEBANON
קצין המבצעים, מוסטפא בדר א-דין
צילום: AFP/SPECIAL TRIBUNAL FOR LEBANON
צילום: רויטרס
מורנייה
צילום: רויטרס
מומלצים