שתף קטע נבחר

צילום: דובר צה"ל

ריבלין לאחר העצרת ההמונית בכיכר רבין: ההוכחה שאין מדינת תל אביב וארץ המתנחלים

בצאתו מכיכר רבין, שהייתה גדושה ברבבות שבאו להזדהות עם משפחות החטופים, אמר הנשיא הנבחר ל-ynet: "יש לנו חברה אחת שמסוגלת להתאחד בכאב ובתקווה". רחל פרנקל ל-ynet: "לא ציפינו לכזה קהל"

עצרת ההזדהות "שרים יחד לשובם" בכיכר רבין, שבה נכחו רבבות (לטענת המארגנים, כ-80 אלף), הצליחה למחוק לכמה שעות את כל חומות הציניות ולאחד בשירה ובדמעות תושבים מתל אביב ומיהודה ושומרון, מצביעי שמאל ומצביעי ימין. בצאתו מהכיכר, אמר אמש (יום א') ל-ynet הנשיא הנבחר ראובן (רובי) ריבלין: "העצרת הזו הוכיחה שאין בישראל שתי מדינות ושתי חברות, אין כאן 'מדינת תל אביב' ו'ארץ המתנחלים'".

 

מסר אחיד וברור שקורא להחזיר את החטופים הביתה הדהד בכיכר והצליח לאחד אנשים מרקע פוליטי שונה וממגזרים שונים. "עמדתי בכיכר רבין עם עשרות אלפי ישראלים מכל המגזרים ומכל העדות במפגן אחדות מרומם", אמר ריבלין, "יש לנו חוויה ישראלית אחת וחברה אחת שמסוגלת להתאחד בעוצמה ברגעים של כאב ותקווה, בתפילה ישראלית משותפת".

הנשיא הנבחר ריבלין עם הרב לאו  (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
הנשיא הנבחר ריבלין עם הרב לאו (צילום: מוטי קמחי)
 

כמו רבים אחרים שהתרגשו למשמע נאומיהן של שלוש האמהות, שהזילו דמעה והתחבקו, גם ריבלין התקשה להסתיר את ההתרגשות, "הסתכלתי בפניהם של האבות והאמהות וראיתי כאב, געגוע ותקווה. אבל מעל לכול, בלטו תעצומות הנפש האדירות שלהם, ששאבו את כוחן מעשרות האלפים שבאו לחזק ולחבק, ומהידיעה שכוחות הביטחון עושים הכול כדי להשיב את הבנים לחיק עמם".

אחדות הגורל של משפחות פרנקל ויפרח  (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אחדות הגורל של משפחות פרנקל ויפרח (צילום: AFP)

רבבות גדשו את הכיכר  (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
רבבות גדשו את הכיכר (צילום: רויטרס)

מדינה שלמה מחכה לשובם (צילום: AP) (צילום: AP)
מדינה שלמה מחכה לשובם(צילום: AP)

רחל פרנקל מתרגשת למראה ההמונים  (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
רחל פרנקל מתרגשת למראה ההמונים (צילום: מוטי קמחי)

איריס יפרח ובת גלים שער  (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
איריס יפרח ובת גלים שער (צילום: מוטי קמחי)
 

בנאומו בכיכר אמר ריבלין: "לא הגענו הנה היום כדי לעסוק בהערכות מצב וכדי לערוך תחקירים. באנו הנה להתפלל בכל השפות ובשם כל הדתות. התפילה שאנו נושאים הערב אינה רק יהודית או ישראלית, אנו נושאים הערב תפילה אנושית, של אם על בנה, של אב על ילדו. זו תפילת המלאך המעז לעמוד גם בפני אלוהים ולזעוק - אל תשלח ידך אל הנער. אנו עומדים כאן הערב יחד, וקוראים אל כל מי שלב אדם בו - אל תשלחו ידיכם אל הנערים". לדבריו, "חטיפת ילדים ונערים אינה יכולה להיחשב למעשה של גבורה בשום מקום או זמן, דת ושפה. לא רק כאן בישראל, אלא גם בסוריה, בעיראק, בסודן ובניגריה. השיבו לנו את אייל, גיל-עד ונפתלי. יחד כולנו מתפללים: תהא השעה הזאת שעת רחמים ועת רצון".

 

מסר של אחדות מהורי החטופים

הורי החטופים הביטו בקהל העצום ושאבו עידוד, נחמה וכוחות לתקופה הקרובה הטומנת בחובה עוד אי-ודאות. רחל פרנקל, אמו של נפתלי, אמרה ל-ynet בתום העצרת: "זה מדהים. הגיעו המוני אנשים מכל הסוגים. לא העזתי לצפות לכמות כזו. זה היה נפלא, קיבלנו עוד מספיק כוח להרבה ימים. אנחנו רוצים שזה ייגמר מהר ומקווים אך מבינים שצריך עוד סבלנות ויש לנו אותה. אבו מאזן עשה את הדבר הנכון". פרנקל הקדישה את נאומה להודות לכל העושים במלאכה: "סיירנו בחברון וראינו חיילים עם עיניים אדומות שלא ראו בית המון זמן. ניגשנו להגיד תודה והם אמרו 'מה תודה? בשביל זה התגייסנו'". היא הביעה הערכה גם לאבו מאזן: "אנחנו מעריכים את ראש הרשות ואת ראש עיריית חברון שהתעלו מעל הסכסוך וקראו לשחרור הבנים מיד".

 (צילום: Tal Shpizas) (צילום: Tal Shpizas)
(צילום: Tal Shpizas)

 (צילום: Tal Shpizas) (צילום: Tal Shpizas)
(צילום: Tal Shpizas)

 (צילום: Tal Shpizas) (צילום: Tal Shpizas)
(צילום: Tal Shpizas)

גם בת גלים שער, אמו של גיל-עד, ואיריס יפרח, אמו של אייל, דיברו על חשיבות האחדות. "עם ישראל מחזיר לך אהבה", אמרה איריס יפרח, "כל העם התאחד, דואג לשלומך. אנו רוצים כבר בשובך, מחכים לחבק אותך בחום. אני פונה אליכם, עם ישראל הנפלא שלנו, מאוד מרגש ומחזק אותנו לראות את העם מאוחד, על כל גווניו, בתקופה לא פשוטה זו שכולנו עוברים. נחזק ונחבק איש את רעהו ונתפלל כולנו לשובם המהיר של אייל, גיל-עד ונפתלי. ברצוני להודות לחיילים, לכוחות הביטחון העושים לילות כימים, משקיעים את מיטב כוחותיהם ודבקים במשימתם להחזרת הבנים. אני תפילה להשם יתברך שזכות האחדות הגדולה הזאת תעמוד לנו בעת צרה זו ונזכה לראות את בנינו, אייל גיל-עד ונפתלי, איתנו כאן, בריאים ושלמים".

 

בת גלים שער, אמו של גיל-עד: "יש כאן עם שלם איתנו שמחכה לך, מייחל לשובך הביתה בשלום. בארץ ובעולם התאחדו לקראת שובכם, וכשתחזור תגלה שמשפחתנו התרחבה מאוד, יש לך אחים ואחיות ברחבי הארץ והעולם. התחושה המיוחדת השורה בארץ מזכירה רגעי איחוד כפי שהיו כאשר עם שלם, ובראשם יוני נתניהו אחיו של ראש הממשלה, נחלץ לעזרת אחים ואחיות שלא הכירם. אתמול זה באנטבה היום זה בגוש עציון, המקומות משתנים, הביחד נשאר".

 

ישי, דודו של נפתלי פרנקל, סיכם לאחר העצרת: "זה ממלא המון אנרגיות, זה מרגש לראות את המוני האדם, אווירה ואנרגיה חיוביות מאוד, זה נוסך בך המון כוח. וצריך אנרגיה רגשית אדירה ורבה להתמודד עם הלא-נודע. זה נותן דלק להמשיך ולחכות בסבלנות ולתת כאן המון רוח גבית לכל העוסקים במלאכה, לרבות הדרג המדיני המחליט והאנשים בשטח. בתל אביב, העיר השנייה בחשיבותה בישראל, יש המון אנשים מכל הסוגים. הסתובבתי לא מעט בקהל והיו אנשים מכל הזרמים ומכל הסוגים וכולם היו ביחד. אני שמח מאוד שזה היה בתל אביב".

 

גם אסף יפרח בן ה-17, אחיו של אייל, שאב עידוד ממפגן העוצמה המרגש: "זה חיזק אותנו מאוד. אני מרגיש טוב. מאירוע כזה אפשר רק לעלות. אנחנו מצפים כל יום שישוב. כל האנשים מרגישים מאוד חזקים. לאייל חשובה האחדות, הוא אוהב את זה. זה מחזק גם אותו. אייל גדול ממני בשנה, אנחנו אחים טובים וקרובים מאוד, ומקווים שבעזרת השם הוא יגיע מהר". 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
העצרת בתל אביב
צילום: מוטי קמחי
מומלצים